Biologs: augsta ūdens temperatūra vienā upes vietā nevar ietekmēt faunu visas upes garumā
Foto: LETA

Augsta ūdens temperatūra vienā upes vietā nevar ietekmēt faunu visas upes garumā, norāda institūta "Bior" iekšējo ūdeņu nodaļas laboratorijas vadītājs Jānis Birzaks.

Viņš tāpēc atzīmē, ka iedzīvotājiem nav jāsatraucas, ka atsevišķās upju vietās Latvijā ir novērota augsta temperatūra.

Tiesa, ja ūdens temperatūras paaugstināšanās ir ilgtermiņa process, nevis karstā laika radītas izmaiņas, tas gan varētu ieviest izmaiņas Latvijas upju faunā.

"Tā kā zivis ir tādas radības, kas nevar pielāgoties izmaiņām, jo nespēj regulēt ķermeņa temperatūru, tad gadījumā, ja upēs pieaugs ūdens temperatūra, tās zivju sugas, kurām kļūs nekomfortabli jaunajos apstākļos, pārvietosies un meklēs vietu, kur būs komfortabli," skaidro Birzaks.

Gadījumā, ja augsta ūdens temperatūra upēs kļūs pastāvīga, nevis īslaicīga, Latvijā varētu ienākt kādas zivju sugas no dienvidiem, piebilst Birzaks.

Kā ziņots, trešdien Latgalē ūdens temperatūra Daugavā sasniegusi plus 28,4 grādu atzīmi. Šāda temperatūra fiksēta Piedrujas novērojumu stacijā.

Krāslavas novērojumu stacijā pēcpusdienā ūdens sasilis līdz plus 26,1 grādam, Daugavpilī tas ir plus 26,2 grādus silts. Arī Jēkabpils novērojumu stacijā fiksēta augsta ūdens temperatūra - plus 25,8 grādi.

Aiviekstē pie Lubānas ūdens temperatūra ir sasniegusi plus 24,8 grādu atzīmi, Rēzeknes upē pie Griškāniem ūdens ir plus 24,4 grādus silts.

Vidzemes upēs augstākā gaisa temperatūra ir nedaudz virs plus 22 grādiem, citviet tā ir zemāka. Piemēram, Gaujā pie Carnikavas ir plus 22,8 grādi, Amatā ir plus 20,4 grādi, bet Gaujā pie Velēnas - plus 19,6 grādi.

Zemgales upēs ūdens temperatūra daudzviet ir ap plus 25 grādiem, tomēr ir upes, kur tā ir ap plus 20 grādiem, piemēram, Tērvetē ir plus 20,5 grādus silts ūdens. Arī Kurzemes upēs ūdens temperatūra svārstās no plus 20 līdz plus 25 grādiem, piemēram, Ventā tā ir ap plus 23, plus 24 grādiem, bet Abavā krietni zemāka - plus 18 grādi.

Ezeros ūdens temperatūra ir plus 20, plus 23 grādu robežās.

Līdzīga ūdens temperatūra saglabāsies arī rīt, 13.augustā.

Tags

Carnikava Daugava (upe) Jēkabpils Krāslava Rēzekne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form