Bloķēta 'Wikipedia' latviskā versija; protestē pret autortiesību direktīvu
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Interneta enciklopēdijas "Vikipēdija" latviešu valodas kopiena iebilst pret 5. jūlijā paredzēto Eiropas Parlamenta (EP) balsojumu par autortiesību direktīvas piedāvājumu, kas paredz stingrus ierobežojumu interneta lietošanā, tāpēc tā bloķējusi pieeju interneta lapām latviešu, kā arī dažās citās Eiropas Savienības dalībvalstu valodās, portālu "Delfi" informēja enciklopēdijas pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paziņojums par pieejas bloķēšanu un tās iemesliem izvietots arī "Vikipēdijas" mājas lapā.

"2018. gada 5. jūlijā EP notiks balsojums, vai turpināt virzīt autortiesību direktīvas piedāvājumu, kurš, ja tiks apstiprināts, ievērojami kaitēs Interneta brīvībai. Tā vietā, lai direktīva atjauninātu autortiesību likumus Eiropā, veicinot visu pilsoņu līdzdalību informācijas sabiedrībā, tā paredz pretējo — apdraud tiešsaistes brīvību un liedz tīmekļa piekļuvi, radot jaunus šķēršļus, filtrus un ierobežojumus," norāda organizācijā.

"Šo iemeslu dēļ "Vikipēdijas" latviešu un arī citu valodu kopienas ir nolēmušas liegt pieeju visām enciklopēdijas lapām. Mēs vēlamies turpināt piedāvāt brīvu, atvērtu, kopīgi veidotu enciklopēdiju ar pārbaudāmu saturu. Mēs aicinām visus EP deputātus balsot pret piedāvāto redakciju, no jauna atvērt diskusiju un apsvērt daudzos ieteikumus no "Wikimedia" organizācijām, sākot ar 11. un 13. panta izņemšanu, panorāmas brīvības ieviešanu visā ES un sabiedrības īpašumā nodoto darbu aizsardzību. Vikipēdijas dalībnieki."

Šāds teksts parādās tikko tiek mēģināts ieiet vietnē "lv.wikipedia.org". "Vikipēdija" angļu valodā (en.wikipedia.org) strādā bez jebkādiem traucējumiem. Organizācija vēsta, ka otrdien "Vikipēdija" bloķējusi visus ierakstus Itāļu valodā, kā arī nedarbojas tās spāņu valodas versija.

Kā pārliecinājās portāls "Delfi", arī "Vikipēdijas" lapas franču, vācu, krievu, portugāļu valodās trešdienas rītā ir pieejamas un tajās iepriekšminētais paziņojums par gaidāmo EP balojumu nav publicēts.

"Ja priekšlikums tiks apstiprināts esošajā formā, var kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to meklētājprogrammā, apdraudēta būtu arī "Vikipēdija"," norāda enciklopēdijas pārstāvji.

Pret šo priekšlikumu esot iebilduši vairāk nekā 70 datorzinātnieki, 169 akadēmiķi un zinātnieki, 147 organizācijas, kas strādā cilvēktiesību, preses brīvības, zinātniskās izpētes jomā un tehnoloģiju industrijā, kā arī bezpeļņas organizācija "Wikimedia Foundation", kas veicina šīs enciklopēdijas attīstību, norāda interneta resursa pārstāvji.

Paziņojumā medijiem norādīts, ka 11. un 13. pants ir Eiropas Parlamenta Juridiskās komitejas atbalstīts papildinājums autortiesību likumam, kurš var pamatīgi apgrūtināt interneta lietošanu. Galvenā problēma ir, ka "likuma papildinājumi uzrakstīti neprecīzā un bīstamā formā, kura apdraud interneta brīvību un rada jaunus aizliegumus. Piemēram, ja ierosinājums tiktu apstiprināts pašreizējā formā, tad varētu kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to caur "Google" meklētāju. Arī "Vikipēdijas" pastāvēšana būtu apdraudēta.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Eiropas Savienība Google
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form