Daugavpils mēra krēslā nokļūst Rihards Eigims
Foto: LETA

Daugavpils domes priekšsēdētāja amatu sestdien, 2. septembrī, ieguva Rihards Eigims, kurš bija viens no Andreja Elksniņa (S) gāšanas iniciatoriem un kurš pirms vairākiem gadiem jau vadīja Latvijas otru lielāko pilsētu.

Lai arī Eigims vārdos bija paudis apņemšanos veidot plašu koalīciju, kurā varētu iesaistīties arī "Saskaņas" deputāti, sestdien Daugavpils domes otrajā ārkārtas sēdē par Eigimu nobalsoja desmit deputāti, bet visi pieci "Saskaņas" pārstāvji balsoja pret.

Eigima vadītajā koalīcijā pirms balsojuma bija apvienojušies seši Latgales partijas un trīs no "Mūsu partijas" saraksta ievēlēti deputāti. Neviens no šiem trim no "Mūsu partijas" ievēlētajiem deputātiem nav šīs partijas biedrs, tostarp pats Eigims joprojām darbojas Latvijas Zemnieku savienībā.

Balsojumā par Eigimu nobalsoja arī līdzšinējā Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Līvija Jankovska (Mūsu partija). Lai arī viņa un Eigims tika ievēlēti no viena saraksta, Jankovska līdz šim vairāk bija atbalstījusi gāzto "Saskaņas" pārstāvi Elksniņu un paudusi neizpratni par Eigima rīcības motīviem.

Pirms balsojuma par Eigimu Elksniņš vēlējās sarīkot viņa iztaujāšanu, taču tāda nenotika.

Tūlīt pēc Eigima ievēlēšanas domes priekšsēdētāja vietnieka amatu zaudēja "Saskaņas" pārstāvis Valērijs Kononovs. Par viņa atbrīvošanu nobalsoja deviņi jaunās koalīcijas deputāti, pieci "Saskaņas" pārstāvji bija pret, savukārt tobrīd vēl vicepriekšsēdētāja Jankovska balsojumā atturējās. Eigims skaidroja, ka šis bija politisks lēmums.

Balsošana par Eigimu tomēr neļāva nosargāt domes priekšsēdētāja vietnieces amatu arī Jankovskai, kura tika atbrīvota ar deviņām balsīm "par" un sešām balsīm "pret".

Eigims, komentējot šīsdienas politiskās norises, atzina, ka notikušais ir ļoti smagi pilsētai, deputātiem un iedzīvotājiem. Profesionālam politiķim, kāds esot Elksniņš, neesot vajadzējis uzkurināt pilsētu, bet gan cienīgi aiziet.

Komentējot skeptiskos izteikumus par jaunās koalīcijas ilglaicību, Eigims apgalvoja, ka, strādājot Saeimā, esot iemācījies, ka nekad nedrīkst teikt, ka kaut kas ir uz ilgu vai visiem laikiem. Arī Daugavpilī viss būšot atkarīgs no deputātu sastāva un koalīcijas darba.

Kā paziņoja Eigims, viņš joprojām cerot, ka ar laiku koalīcijā apvienosies visi 15 Daugavpils domes deputāti, bet emocijas "paliks otrajā plāksnē". Politiķiem pamatā ir jādomā nevis par sevi, bet gan par savu pilsētu, paziņoja jaunais mērs.

Savukārt Elksniņš, pēc domes sēdes tiekoties ar saviem atbalstītājiem, solīja, ka "Saskaņas" pieci deputāti strādās šajā domē, iesniegs lēmumprojektus, cīnīsies par pilsētas interesēm parlamenta līmenī, kā arī "dos pa pirkstiem" korumpantiem.

Pašreizējā koalīcija, pēc Elksniņa domām, ir atradusi trīs saskarsmes punktus – viņus vienojot bailes no izmainām pilsētā, Eigima parādsaistības un Lāčplēša bailes par tiem pārkāpumiem, kurus iepriekšējos divos mēnešos esot atklājusi līdzšinējā koalīcija. Kā šādas shēmas viņš nosauca koģenerācijas shēmas siltumapgādes sistēmā, kuras esot koruptīvas visas valsts līmenī, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas shēmas, ka arī iepirkuma dokumentu pazušanu domē.

Plānots, ka pirmdien tiks sasaukta vēl viena domes ārkārtas sēde, lai ievēlētu jaunus priekšsēdētāja vietniekus. Arī pirms šīs sēdes jaunā koalīcija savus kandidātus priekšsēdētāja vietnieka amatiem neatklāj, taču ticams, ka pie šāda amata tiks kādreizējais domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis (Latgales partija).

Sestdien rīta pusē Daugavpils pilsētas domes deputāti nolēma no domes priekšsēdētāja amata atbrīvot Elksniņu. Elksniņa un partijas "Saskaņa" cerētie pārsteigumi nenotika un par Elksniņa gāšanu no amata nobalsoja visi seši Latgales partijas deputāti, ka arī trīs deputāti no "Mūsu partijas" saraksta. Savukārt pret Elksniņa gāšanu bija visi pieci "Saskaņas" deputāti, un šo lēmumu neatbalstīja arī Jankovska.

Pirms balsojuma izteikties vēlējās tikai Elksniņa atbalstītāji, savukārt viņa gāzēji no runām atturējās. Kononovs paziņoja, ka pilsēta tikusi apspļaudīta jau 2009.gadā, kad noticis apvērsums un Jānis Lāčplēsis no mēra krēsla gāzis Eigimu, un tagad pilsēta atkal tiekot apspļaudīta. Savukārt deputāte Marjana Ivanova-Jevsejeva (S) sūrojās, ka pilsēta esot nogurusi no intrigām, turklāt Elksniņa vadībā "daudz kas šajos divos mēnešos ir izdarīts".

Savukārt deputāte Jankovska teica, ka grib dzirdēt pamatojumu, kādēļ Elksniņam tiek izteikta neuzticība. Viņas vērtējumā, Elksniņš ir jauns politiķis, kuram ir daudz labu ideju pilsētas attīstībai. Jankovska savā runā lūdza piedošanu pilsētas iedzīvotājiem par to, ka izveidojusies šāda situācija.

Pēc balsojuma par Elksniņa gāšanu, kurā viņa atturējās, Jankovska izteicās, – ja būtu paredzējusi, ka izveidosies šāda situācija, partijas valde varētu būtu pieņēmusi citu risinājumu. "Mēs nopietnāk attiektos pret to, ar ko ejam uz vēlēšanām un kādi cilvēki ir mūsu sarakstā," sacīja Jankovska, acīmredzot kritizējot Eigimu un vēl divus domniekus, kuri tika ievēlēti no "Mūsu partijas" saraksta, taču nav tās biedri, un tagad nolēma gāzt Elksniņu.

Lāčplēsis paziņoja, ka gan pirms, gan pēc vēlēšanām uzskatījis, ka Elksniņš nevar būt pilsētas mērs. "Viņš ir apliecinājis, ka netiek galā ar savu pienākumu izpildi. Tas, ka viņš tik āri zaudēja citu pašvaldības deputātu atbalstu, man ir pārsteigums. Meli un propaganda ir īstais Elksniņa darba stils, kas ne pie kā laba nenoved," izteicās politiķis.

Pieprasījumu sasaukt domes ārkārtas sēdi par Elksniņa nomaiņu pašvaldībā iesniedza deviņi jaunizveidotās koalīcijas pārstāvji, kuri vēlāk sasauca vēl vienu sēdi jauna domes priekšsēdētāja ievēlēšanai.

24. augustā Daugavpils pilsētas domes deputāti ārkārtas sēdē neatbalstīja pašvaldības vadītāja Elksniņa rosināto domes priekšsēdētāja pirmā vietnieka Riharda Eigima ("Mūsu partija") atbrīvošanu no ieņemamā amata.

Daugavpils domē ir 15 deputātu vietas. Sešas ir līdzšinējiem opozicionāriem Latgales partijai, piecas pašreizējā mēra Elksniņa pārstāvētajai "Saskaņai", bet četras – "Mūsu partijai".

Source

LETA

Tags

Andrejs Elksniņš Daugavpils Rihards Eigims
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form