Foto: LETA

Saeimas deputātei Ievai Krapānei (KPV LV) pēc ienākuma palielināšanās bija jāizpilda pienākums veikt lielākus maksājumus par kredītsaistībām, ko viņa nedarīja, pastāstīja Krapānes maksātnespējas procesa administrators Andrejs Voroncovs.

Vaicāts par deputātes pieļāvumu, ka tiek īstenots pret viņu vērsts politiskais pasūtījums saistībā ar maksātnespējas administratora maiņu, Voroncovs to kategoriski noraidīja un skaidroja, ka atbilstoši noteiktajai sistēmai viņa kā maksātnespējas administratora izvēle notikusi pēc nejaušības principa. Viņš norādīja, ka iepriekšējam administratoram bija beidzies amata apliecības termiņš un iepriekšējais administrators to neesot vēlējies pagarināt.

Voroncovs norādīja, ka viņš ar šo maksātnespējas procesu strādā tādā pašā veidā, kā ar jebkuru citu procesu. Viņš pastāstīja, ka kopš gada sākuma vairākkārtīgi viņa birojs ir aicinājis Krapāni pildīt savas saistības maksātnespējas procesā, taču deputāte vairākus mēnešus šim aicinājumam neesot atsaukusies.

Maksātnespējas administrators vērsa uzmanību, ka pēc ievēlēšanas Saeimā palielinājās Krapānes ienākumi, tāpēc viņai bija jāgroza iepriekš noteiktais maksājumu plāns un proporcionāli arī jāpalielina maksājumi par kredītsaistībām. Taču deputāte to ilgstoši nedarīja, skaidroja Voroncovs.

Pēc tam, kad viņš rakstiski aicināja Krapānei atbilstoši noteiktai procedūrai lūgt tiesu izbeigt maksātnespējas procesu, deputāte šādu lūgumu tiesā esot iesniegusi. Tiesa, iepazīstoties ar informāciju, ka Krapānes ienākumi ir pieauguši, esot konstatējusi, ka deputātei nepienākas iespēja izbeigt maksātnespējas procesu ar atbrīvojumu no saistībām, norādīja maksātnespējas administrators.

Voroncovs skaidroja, ka, ņemot vērā tiesas konstatēto, viņam bija pienākums vērsties tiesā un aicināt izbeigt maksātnespējas procesu, neatbrīvojot Krapāni no atlikušajām saistībām. "Šāda situācija ir izveidojusies, jo deputāte nav godprātīgi pildījusi savu pienākumu maksātnespējas procesā - paziņot par ienākumu palielināšanos," skaidroja administrators. Paredzēts, ka par maksātnespējas administratora aicinājumu tiesa lems rakstveida procesā 18.jūnijā.

Kā ziņots, Krapāne saskata politisku pasūtījumu viņas maksātnespējas procesa administratora un tiesneša nomaiņā, kuri uzrauga šo procesu.

Publiski pieejamā informācija gan liecina, ka Krapānas maksātnespējas procesa administrators kopš tā sākuma bija Ilgvars Bitāns, taču viņam šī gada martā beidzās amata apliecības termiņš, un viņš vairs nav atrodams aktīvo administratoru sarakstā. Tādēļ tiesa pērn decembrī pieņēma lēmumu par Krapānes maksātnespējas procesa administratoru nozīmēt Voroncovu.

Pērn spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas cita starpā nosaka, ka maksātnespējas administratoru rinda vairs netiek publicēta un nav redzama arī administratoriem.

Kā pastāstīja Krapāne, maksātnespējas process tika sākts saistībā ar viņas pirms apmēram desmit gadiem doto galvojumu par bijušā vīra ņemto kredītu. Pašlaik maksātnespējas procesā pēc līdzšinējā grafika visi maksājumi ir veikti, bet vēl nepieciešams tiesas apstiprinājums par maksātnespējas procesa saistību izpildi.

Taču tagad ir nomainījies maksātnespējas administrators un atbildīgais tiesnesis un šī situācija varot ietekmēt lēmumu par saistību izpildes akceptēšanu, norāda politiķe. Ja netiks akceptēts, ka saistības ir izpildītas, tad līdz šim veiktie maksājumi būs izsēti "vējā", norādīja Krapāne.

Viņa gan atzīst, ka nepārzināja visu maksātnespējas regulējumu. No politiķes teiktā izriet, ka viņa nebija atbilstoši noteiktajai kārtībai informējusi maksātnespējas administratoru par savu ienākumu pieaugumu, kļūstot par Saeimas deputāti.

Maksātnespējas procesa atbildīgo personu nomaiņā Krapāne saskata, ka tas ir politisks pasūtījums saistībā ar viņas darbu, vadot elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes jeb OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Viņa norādīja, ka tad, kad gāja strādāt OIK komisijā, politiķe jau esot saņēmusi brīdinājumu, ka pret viņu vērsīsies.

Krapāne skaidroja, ka saistībā ar parlamentārās izmeklēšanas darbu kādam no par OIK sistēmu atbildīgajiem neesot paticis viņa atspoguļojums medijos. Tāpat izmeklēšanas komisijai aktualizējot nepieņemamo situāciju, vairākas no OIK stacijām, kuras neatbilda nosacījumiem, esot slēgtas, pauda politiķe.

Krapāne skaidro, ka vienmēr biju vērsta uz sadarbību ar banku kredīta atmaksā un, ja viņas maksātnespējas process netiks noslēgts ar atzinumu par saistību izpildi, tad politiķe arī turpmāk plāno sadarboties ar kredīta devēju.

Lai gan bijušais vīrs tagad esot veiksmīgs uzņēmējs Norvēģijā, tomēr tā, kā viņam ienākumus uzrādījās minimālā alga, viņš jau savu maksātnespējas procesu ir noslēdzis, skaidroja politiķe. Politiķe gan uzskata, ka būtu kriminālprocesā jāvērtē, kā cilvēkam, kuram pēc būtības ir ienākumi, tika ļauts noslēgt maksātnespējas procesu. Krapāne norāda, ka šajā situācija viņa apmēram divus gadus ir veikusi maksājumus par "blēža" ņemto kredītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!