Dome piekrīt Valsts kontroles revīzijas secinājumiem par Rīgas īpašumu pārvaldību
Foto: DELFI

Rīgas domes vadība piekrīt Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā konstatētajiem secinājumiem par pilsētas pašvaldības nekustamā īpašuma pārvaldības modeli un veiks ieteikumu ieviešanu un nekustamā īpašuma pārvaldības pilnveidošanu, vienlaikus uzsverot, ka pašvaldības nekustamo īpašumu pārvaldības problēmas ir iepriekšējos gados ilgstoši īstenotās politikas sekas, portāls “Delfi” uzzināja pašvaldībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Revīzijā secināts, ka Rīgas nekustamā īpašuma pārvaldības modelis ir novecojis, sadrumstalots un decentralizēts, bez standartizētiem pārvaldības principiem, bez izmaksu analīzes procesiem un konkrētiem īpašumiem un bez skaidri definētiem uzdevumiem un rezultatīvajiem rādītājiem.

Lai gūtu skaidru priekšstatu par nekustamā īpašuma pārvaldības modeļa lietderību, Valsts kontrole pašvaldībai sniegusi 19 ieteikumus. Ieteikumos pašvaldībai norādīts, piemēram, noteikt precīzus uz ekonomiskumu, efektivitāti un produktivitāti balstītus nekustamā īpašuma pārvaldības principus, kā arī visaptveroši izvērtēt esošo situāciju nekustamā īpašuma pārvaldībā un veikt nekustamā īpašuma pārvaldības modeļa darbības analīzi.

Pašvaldība vērš uzmanību, ka jau ir uzsākusi darbu pie nekustamā īpašuma pārvaldības pilnveidošanas, piemēram, pašvaldības mājaslapā riga.lv ir izveidota sadaļa "Pašvaldības īpašumi", kurā ir publicēti dati par pašvaldībai piederošo, piekritīgo un valdījumā esošo nekustamo īpašumu. Patlaban ir pieejami dati kopumā par 18 561 īpašumiem, un šī informācija vēl tiks papildināta un pilnveidota. Vienlaikus turpinās darbs pie vienotas informācijas publicēšanas nodrošināšanas par pašvaldības iestāžu un kapitālsabiedrību organizētajām īpašuma nomas tiesību izsolēm, brīvo telpu sarakstiem, kā arī izsolēm atsavināšanas procesā.

Kā arī, reaģējot uz pārmetumiem par ieguldījumu neveikšanu ugunsdrošības sistēmu izveidē pašvaldības izglītības iestādēs, pašvaldība atzīmē, ka šogad darbi paredzēti 23 mācību iestādēs, tam atvēlot 1,5 miljonus eiro.

"Rīgas domei savi īpašumi ir jāpārvalda kā labam un kārtīgam saimniekam. Valsts kontroles revīzija apliecina, ka līdz šim tas tā nav noticis. Diemžēl problēmas ir sistēmiskas un ielaistas, tāpēc to risināšanai ir nepieciešama kompleksa pieeja. Lai veidotu vienotu īpašumu apsaimniekošanas stratēģiju, ir nepieciešama koordinēta atbildīgo departamentu un kapitālsabiedrību sadarbība. Rīdziniekiem ir jābūt pārliecībai, ka viņi gūst maksimālu labumu no pilsētas kopīgā īpašuma. Šādas skaidras, saprotamas, caurspīdīgas un vienotas nekustamā īpašuma pārvaldes stratēģijas izveide būs ļoti svarīgs Rīgas domes Pārmaiņu koalīcijas uzdevums," uzsvēra Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Dainis Locis.

Revīzijā sniegto priekšlikumu ieviešanu uzraudzīs Pilsētas īpašuma komiteja un jaunizveidotā nekustamā īpašuma pārvaldības reformas darba grupa, kuras vadītāja amatam virzīs vicemēru Edvardu Smiltēnu.

Darba grupas darbības mērķis būs izveidot jaunu, mūsdienu situācijai atbilstošu un ekonomiski efektīvu pašvaldības īpašuma pārvaldības modeli, veicināt ēku energoefektivitāti un iekštelpu gaisa kvalitāti pilsētai piedarošajos īpašumos, koordinējot visu iesaistīto pušu sadarbību, veicinot investīciju piesaisti pašvaldības nekustamajos īpašumos, un ieviešot Valsts kontroles konstatētos ieteikumus.

Darba grupas sastāvu plānots apstiprināt otrdien, 16. martā, Pilsētas īpašuma komitejas sēdē. Tās sastāvā būs gan Rīgas domes deputāti, gan Īpašuma departamenta un Mājokļu un vides departamenta pārstāvji, gan arī Rīgas pilsētas izpilddirektors.

Darba grupas galvenie uzdevumi būs izstrādāt vienotus nekustamā īpašuma pārvaldības principus visām to pārvaldībā iesaistītajām nozarēm un vadlīnijas to piemērošanai, kā arī ieviest ar nekustamā īpašuma pārvaldību saistīto darbību izpildes uzraudzības un novērtējuma sistēmu un izstrādāt apsaimniekošanas pakalpojumu iegādes modeļus.

Tāpat tai būs jāsadarbojas ar Mājokļu un vides komiteju dzīvojamā fonda programmas izstrādē, jāsniedz ieteikumus prioritāšu noteikšanai nekustamā īpašuma iegādei, lai nodrošinātu pašvaldības funkcijas, jāsniedz priekšlikumus un ieteikumus prioritātēm nekustamā īpašuma attīstības un uzturēšanas plānošanai trīs gadu periodam un jākontrolē Valsts kontroles ieteikumu ieviešanu noteiktajos termiņos.

Valsts kontrole 2019. gadā uzsāka revīziju Īpašuma departamentā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Rīgas dome Valsts kontrole
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form