Domes vadība neredz pamatu atbrīvot no darba bijušā bērnunama 'Līkumi' vadītāju
Foto: LETA

Kamēr tiesa nav lietu iztiesājusi un pierādījusi viņa vainu, nav pamata atbrīvot no amata bijušā bērnunama "Līkumi" atstādināto direktoru Juri Boķi, kuram policija inkriminē pilnvaru pārsniegšanu, amatpersonas bezdarbību un piespiešanu veikt abortu, šādu nostāju pauda Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe (Salas novada vēlētāju apvienība "Vienoti mūsu novadam").

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Domes vadība uzticas Boķim un uzskata, ka kriminālprocess sākts "kāda interesēs". "Esam mazs novads, un mums ziņo arī par mazākām lietām un problēmām. Ja būtu kaut mazākas aizdomas [par pāridarījumiem bērniem], arī darbinieki ziņotu. Un man ir aizdomas, ka tas viss notiek kāda interesēs, bet es to nevaru pierādīt," apgalvoja domes priekšsēdētāja, piebilstot, ka pašlaik neplāno ziņot atbildīgajām iestādēm par savām aizdomām, turklāt arī tiesvedības notiek pārāk ilgi.

Sproģe uzskata, ka gadījumā ar Boķi tiek pārkāpta nevainības prezumpcija, jo viņš tiekot nepamatoti apmelots un apvainots. "Apsūdzība vēl nenozīmē, ka cilvēks ir vainīgs. Sabiedrībai jau ir zināms, ka viņa kabinetā atrasts alkohols, boksa cimdi un prezervatīvi. Prezervatīvi bērnunamā ir arī tagad, jo tiem tur jābūt," stāstīja domes vadītāja, tiesībsargājošajām iestādēm pārmetot izmeklēšanas informācijas nopludināšanu masu medijiem un sabiedrībai un iespējamo sadarbību ar galveno "ieinteresēto" personu.

Pārmetumus Sproģe izteica arī Tiesībsarga birojam, kas iepriekš neesot atradis nekādus pārkāpumus "Līkumu" darbā, bet vēlāk pret Boķi ierosināts kriminālprocess. "Tad arī tiesībsargu var apsūdzēt bezdarbībā," piebilda domes priekšsēdētāja.

Pašlaik dome neplāno lemt par Boķa atbrīvošanu no amata, jo, atstādinot viņu, "jau izdarījām visu, ko policija lika", skaidroja domes priekšsēdētāja.

Kā ziņots, Valsts policija (VP) kriminālvajāšanas sākšanai prokuratūrai nodevusi krimināllietu pret atstādināto bijušā bērnunama "Līkumi" (tagad ģimenes atbalsta centrs "Saulstari") vadītāju Boķi, kuram tiek inkriminēta pilnvaru pārsniegšana, amatpersonas bezdarbība un piespiešana veikt abortu. Policija izmeklēšanas laikā secinājusi, ka "Līkumu" vadītājs ilgstošā laika posmā, būdams valsts amatpersona, pret bērnu nama audzēkņiem veicis dažādas darbības, pārsniedzot valsts amatpersonai ar likumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas.

"Pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir ieguldīts liels darbs, kas ir atspoguļots vairākos sējumos, un ir nostiprināti pierādījumi vairāk nekā desmit noziedzīgās epizodēs laika posmā no 2009. līdz 2015. gadam," skaidroja policijas pārstāve Ieva Sietniece, piebilstot, ka lietā par cietušajiem atzīti desmit bērni.

Krimināllieta pagājušās nedēļas nogalē ir nodota Zemgales tiesu apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai. Aizdomās turētai personai piemēroti trīs ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā, aizliegums izbraukt no valsts un aizliegums ieņemt noteiktu amatu. Boķi apsūdz pēc trim Krimināllikuma pantiem - par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, valsts amatpersonas bezdarbību un piespiešanu izdarīt abortu.

Tāpat vēstīts, ka lieta par iespējamo vardarbību ierosināta jau 2015. gadā un sākotnēji to izmeklēja VP Jēkabpils iecirknī, bet uzraudzību nodrošināja Jēkabpils rajona prokuratūra. Taču lietā tika pieļauta nepamatota novilcināšana, tāpēc tā pagājušā gada beigās nodota VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas birojam.

No šī gada 11. janvāra saistībā ar kriminālprocesu Boķim aizliegts ieņemt amatu. Turklāt februāra sākumā Boķim tika piemērots apcietinājums, jo izmeklētāji tika secinājuši, ka viņa rīcībā saskatāma pretdarbība, kas varētu kaitēt patiesības noskaidrošanai kriminālprocesā. Mēneša beigās Zemgales apgabaltiesa gan viņu atbrīvoja no apcietinājuma.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2015. gadā Tiesībsarga birojs sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā "Līkumi".

Sagatavotā informācija pārsvarā atklāj darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, sacīja tiesībsargs Juris Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi. Ir fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form