Dziesmu svētku skandāls: Olaines un Tukuma novada pašvaldības pieprasa publisku atvainošanos
Foto: LETA

Līdzīgi Olaines pašvaldības vadībai, arī Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") nosūtījis izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei un XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komitejai atklātu vēstuli, kurā prasa atvainoties visiem novadiem, kas nepiedalījās gājienā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tukuma novada pašvaldības pārstāve Liene Zērvēna informēja, ka Lukmans sagatavojis un nosūtījis vēstuli gan Seilei, gan XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komitejai.

Vēstulē viņš pauž, ka "joprojām palikušas neskaidrības par valsts amatpersonu radīto haosu Dziesmu svētku gājiena organizēšanas un norises laikā", tāpat viņš pauž uzskatu, ka Valsts prezidents un citi vadītāji piedalījušies gājienā, kas faktiski nav bijis leģitīms.

Lukmans akcentējis, ka Valsts izglītības satura centra mājaslapā publicētajā informācijā arī pēc svētkiem ir teikts, ka "XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku operatīvās rīcības grupa pieņēma lēmumu atcelt 12.jūlijā paredzēto svētku gājienu. Svētku rīkotāji ir informējuši novadu koordinatorus par pieņemto lēmumu".

Lēmumu par gājiena atcelšanu pieņēma XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komiteja, kas saskaņā ar Dziesmu un deju svētku likumu pieņem lēmumus par Dziesmu un deju svētku sagatavošanas un norises organizatoriskajiem jautājumiem un nodrošina svētku rīkošanā iesaistīto institūciju darbības koordināciju.

"Rīcības komitejas lēmumi ir saistoši visām iesaistītajām institūcijām, tajā skaitā arī pašvaldībām," vēstulē uzsvēris Tukuma mērs, skaidrojot, ka "Tukuma, Engures un Jaunpils novadu XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koordinatore 12.jūlijā plkst.1.55 saņēma Agras Bērziņas īsziņu tālrunī "Kolēģi! Gājiens ir atcelts" un informācija par radušos situāciju tika nodota gan pašvaldību vadītājiem, gan kolektīvu atbildīgajām personām".

"Paļaujoties uz iepriekšminēto saņemto informāciju tiesiskumu, novadu koordinatore sešos no rīta sasauca kolektīvu vadītāju ārkārtas sapulci un iepazīstināja ar rīcībā esošajiem faktiem. Ņemot vērā Rīcības komitejas kategorisko lēmumu, Tukuma un Engures novadu kolektīvu vadītāji pēc sapulces informēja dalībniekus (gan tos, kuri bija Rīgā, gan tos, kuri brauca no novadiem), ka gājiens nenotiks un gatavošanās gājienam ir atcelta. Liela uzmanība tika pievērsta arī oficiālajās mājaslapās publicētajai informācijai, jo sociālajos tīklos parādījās pretrunīga informācija," vēstulē skaidrojis Lukmans.

Viņš atgādināja, ka 12.jūlijā ap plkst.8 publiskajā telpā izskanēja ziņa, ka gājiens tomēr notiek. Vēlāk, plkst.9.57, attiecīgo novadu koordinatore saņēmusi īsziņu telefonā, kurā teikts: "Ja pašvaldības pieņēmušas lēmumu un atbildību doties gājienā, organizatori respektē un ir nodrošinājuši gājiena norisi un drošības pasākumus iepriekšplānotajā apjomā. Rīcības komitejas vārdā ministre Mārīte Seile".

"Cik leģitīms ir XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gājiens 12.jūlijā, ja to atcēlusi kompetentā amatpersona? Ja XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku operatīvās rīcības grupa pieņēma lēmumu atcelt 12.jūlijā paredzēto svētku gājienu, tad kā varēja notikt, ka nesankcionētā gājienā piedalās amatpersonas, tai skaitā Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis?" vēstulē vaicā pašvaldības vadītājs.

"Pašvaldības, kas ir vērstas uz tiesiskumu, akceptēja šo atbildīgās institūcijas pieņemto nepatīkamo lēmumu un gājienā nepiedalījās, par šādu rīcību saņemot pārmetumus no sabiedrības," vēstulē uzsvēris Lukmans.

Vēstulē teikts, ka "Engures un Tukuma novadu pašvaldības pieprasa atbildīgajām amatpersonām atvainoties visu novadu, kuri nepiedalījās "atceltajā" svētku gājienā, dalībniekiem par atņemto prieku, vecākiem par veltīgajām rūpēm un vilšanos, kolektīvu vadītājiem, novadu atbildīgajiem organizatoriem un pašvaldībām par radīto stresu un sabojāto svētku noskaņu".

Arī Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs (LSDSP) valsts augstākajām amatpersonām nosūtījis atklātu vēstuli, kurā prasa publisku atvainošanos par vienlaikus it kā atceltu, bet reāli notikušu svētku gājienu, kas liedzis gājienā pārstāvēt Olaines novadu, informēja Olaines novada pašvaldības pārstāve Nataļja Tropkina.

"Svētdienas rīts Olaines novada pašvaldībai un novada iedzīvotājiem atnesa sarūgtinājumu svētku organizatoru un valsts amatpersonu nesaskaņotās un nekonsekventās rīcības dēļ. Olaines novada domes nostāju paužam priekšsēdētāja atklātajā vēstulē Valsts prezidentam Raimondam Vējonim (ZZS), Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA), izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei," skaidroja pašvaldības pārstāve.

Arī Olaines novada pašvaldība pieprasa publisku svētku organizatoru atvainošanos novada svētku dalībniekiem un viņu vecākiem, kā arī pārējiem novada iedzīvotājiem, kuri bija gatavojušies gājienā atbalstīt novada bērnus un jauniešus, kuri kopj tautas tradīcijas un ir Latvijas un sava novada patrioti.

Iepriekš jau ziņots, ka sestdienas vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus. Ņemot vērā minēto, izglītības un zinātnes ministre naktī nolēma atcelt nākamajā dienā paredzēto svētku gājienu, tomēr realitātē gājiens notika un dalībnieki tajā devās brīvprātīgi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ināra Mūrniece Laimdota Straujuma Mārīte Seile Olaine Raimonds Vējonis Saeima Valsts prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form