ECOFIN atbalstījusi 1,2 miljardu eiro aizdevuma piešķiršanu Latvijai

Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē otrdien atbalstīta nākamās aizdevuma daļas piešķiršana Latvijai 1,2 miljardu eiro (0,84 miljardu latu) apmērā, informēja Finanšu ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

ECOFIN sanāksmē piedalās finanšu ministrs Einars Repše (JL). Tās laikā pašreizējā ES prezidentvalsts Zviedrija prezentēja nākamā pusgada darba programmu, kas vērsta uz ekonomiskās krīzes pārvarēšanu.

ECOFIN sanāksmes dalībnieki tika iepazīstināti ar ziņojumu par šā gada 18.-19.jūnija Eiropadomes rezultātiem. Eiropadome pieņēma vairākus lēmumus par jauna finanšu uzraudzības ietvara izveidošanu, kas nākotnē aizsargātu Eiropas finanšu sistēmu.

Eiropadome arīdzan lēma par jauna ES finanšu uzraudzības ietvara izveidi un nākamās aizdevuma daļas piešķiršanu Latvijai 1,2 miljardu eiro apmērā.

ECOFIN sanāksmes laikā ministri apstiprināja Eiropadomes lēmumus un rekomendācijas par pārmērīgu budžeta deficītu Ungārijā, Latvijā, Lietuvā, Maltā, Polijā un Rumānijā. Tāpat tika pieņemti Padomes viedokļa projekti par Austrijas, Beļģijas, Slovēnijas un Slovākijas atjaunotajām stabilitātes programmām un Rumānijas atjaunoto konverģences programmu.

Latvijas delegācija informēja, ka sniegtās rekomendācijas atbilst Latvijas ekonomikas stabilizācijas programmai, kā arī noslēgtajiem līgumiem ar starptautiskajiem donoriem un ka jau šobrīd tiek veikti visi nepieciešamie pasākumi pārmērīgā budžeta deficīta novēršanai.

Pārmērīga budžeta deficīta procedūra nenozīmē automātisku naudas soda uzlikšanu dalībvalstij. ECOFIN attiecīgai dalībvalstij izstrādā pasākumu ieviešanas plānu un sniedz ieteikumus, lai noteiktā termiņā novērstu pārmērīgo budžeta deficītu, kā arī regulāri uzrauga ieteikumu īstenošanu un atceļ lēmumu par pārmērīga deficīta novēršanas procedūru, ja tas tiek novērsts.

Ja dalībvalsts neveic pietiekamus pasākumus pārmērīgā budžeta deficīta novēršanai, ECOFIN var lemt pāriet uz nākamo pārmērīga deficīta novēršanas procedūras posmu, tostarp piemērot finansiālas sankcijas, bet šāda prakse ES līmenī līdz šim nav pieredzēta.

Pašlaik pārmērīgā budžeta deficīta procedūra jau tiek attiecināta uz vairākām valstīm - Franciju, Īriju, Grieķiju, Spāniju, Apvienoto Karalisti, Ungāriju, Maltu, Lietuvu, Poliju un Rumāniju. Līdzšinējā pieredze liecina, ka, uzsākot pārmērīgā budžeta deficīta procedūru pret kādu no dalībvalstīm, valsts operatīvi rīkojas un īsteno nepieciešamos pasākumus situācijas uzlabošanai.

Nesen budžeta deficīta procedūra tika ierosināta arī pret Franciju, Grieķiju, Īriju un Spāniju.

Finanšu ministru sanāksmē Latvijai tika dots laiks līdz 2012.gadam, lai panāktu, ka budžeta deficīts nepārsniedz ES noteiktos griestus - trīs procentus no iekšzemes kopprodukta.

Maltai tas jāpanāk jau līdz nākamajam gadam, Lietuvai un Rumānijai - līdz 2011.gadam, bet Polijai, tāpat kā Latvijai, - līdz 2012.gadam.

Kopumā patlaban budžeta deficīta pārsniegšanas procedūra ievadīta jau pret 11 bloka dalībvalstīm, taču tiek prognozēts, ka ES budžeta noteikumus līdz gada beigām būs pārkāpušas jau 20 dalībvalstis.

ECOFIN sanāksmes laikā notiks arī kārtējā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu finanšu ministru sanāksme, kurā Latvijas finanšu ministrs informēs par aktuālo ekonomisko un finanšu situāciju Latvijā. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu finanšu ministru sanāksme notiek ECOFIN sanāksmes ietvaros, lai dalībvalstis regulāri saskaņotu vienotu nostāju kopīgu ekonomisko un finanšu problēmu risināšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form