EP vēlēšanas: luterāņu bīskapi bažīgi par vārda brīvības ierobežošanu un iebiedēšanu
Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktā pārbaude saistībā ar Latvijas Romas katoļu baznīcas bīskapu aicinājumu jeb vēstījumu kristiešiem saistībā ar gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, liek "raizēties par vārda brīvības stāvokli mūsu valstī un vaicāt, vai tiek īstenota valsts un baznīcas šķirtība, kuru paredz Latvijas Republikas Satversmes 99. pants," teikts Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Bīskapu kolēģijas paziņojumā, kas publicēts LELB mājaslapā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delfi" jau rakstīja, ka aprīļa beigās tika izplatīts Latvijas Bīskapu konferences (LBK) aicinājums kristiešiem aktīvi iesaistīties EP vēlēšanās un balsot par tiem kandidātiem, kuri aizstāv dzīvību, ģimeni un katras dalībvalsts tiesības pašai noteikt likumdošanu šajās jomās. Paziņojums tika nolasīts visās katoļu baznīcās Latvijā. Pēc tam KNAB paziņoja, ka ir saskatījis iespējamu priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumu un sācis pārbaudi.

LELB Bīskapu kolēģija – Rīgas un Latvijas arhibīskaps Jānis Vanags, Daugavpils bīskaps Einārs Alpe, Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons un bīskaps Pāvils Brūvers – publiskojusi viedokli par "EP vēlēšanām un par KNAB uzsākto pārbaudi katoļu bīskapu vēstījuma sakarā", kurā pauž, ka katoļu bīskapu vēstījumā nav norādīts, par kuriem kandidātiem vai partijām kristiešiem jābalso.

"Tajā ir uzsvērts, ka, izdarot izvēli, vēlētājiem vajadzētu lietot ne tikai saimnieciskās, bet arī tikumiskās mērauklas. Starp tādām īpaši ir izcelta cieņa pret cilvēka dzīvību no ieņemšanas brīža līdz dabiskajai nāvei un apņēmība glabāt un stiprināt ģimenes vērtības. Mūsu vērtējumā tā nav vēlēšanu aģitācija, bet aicinājums atcerēties pamatvērtības, kuras caurauž visu kristīgās civilizācijas ētosu. Tādu aicinājumu var atbalstīt arī LELB Bīskapu kolēģija un droši vien katrs kristīgs cilvēks," teikts paziņojumā.

Tāpat LELB bīskapi norāda, ka "ir grūti izsekot domai, kā uz tāda bīskapu vēstījuma sūtīšanu draudzēm var attiecināt likuma pantu, kurš aizliedz baznīcās izvietot politiskās aģitācijas materiālus".

"Tūkstošiem gadu bīskapi ir vērsušies pie ticīgās tautas ar tikumiska satura aicinājumiem. Jau apustuļi rakstīja vēstules, kurās aprakstīja arī kristiešu pareizu rīcību attiecībās ar valsti. Tās tika nolasītas draudžu dievkalpojumos un sapulcēs, un ir pat ietvertas Bībeles tekstā. Tā ir bijis no baznīcas iesākuma līdz mūsu dienām," pauž LELB bīskapi.

"Ja Latvijā neapdomīgi ir pieņemti tādi likumi, kuri ierobežo apustuļu iedibināto baznīcas tradīciju, tad tie ir jāmaina vai ir jāprecizē to skaidrojums. Pretējā gadījumā var rasties aizdomas par reliģiskās brīvības ierobežošanu un Satversmes pārkāpumu, ko tiešām vajadzētu pārbaudīt," norādīts paziņojumā.

Tāpat paziņojumā teikts, ka "daudzi mūsu valsts iedzīvotāji joprojām neuzskata, ka ir svarīgi piedalīties EP vēlēšanās un nepietiekami novērtē to, cik dziļi tā lēmumi ietekmē dzīvi Latvijā. Aicinot kristiešus piedalīties un izdarīt pārdomātu, tikumiskos apsvērumos balstītu izvēli, baznīca rīkojas sabiedrības interesēs un valsts labklājības vārdā. To vajadzētu veicināt nevis kavēt ar iebiedēšanu un aizliegumiem".

LELB bīskapi norādījuši, ka ir svarīgi arī ņemt vērā, kurai EP frakcijai kandidāti gatavojas pievienoties.

"Kā eiropiešiem mums ir svarīgi, kādas idejas Eiropas Savienībā gatavojas stiprināt Latvijas parlamentārieši. Kā Latvijas pilsoņiem mums ir svarīgi, kādas vērtības viņi, ņemot talkā savus Eiroparlamenta kolēģus, centīsies ieviest Latvijā. Mēs aicinām visus aktīvi un pārdomāti piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās un, izdarot izvēli, ņemt vērā arī kristiešiem svarīgas tikumiskās vērtības," savu viedokli noslēdz LELB bīskapi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Arhibīskaps Jānis Vanags Eiropa KNAB Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form