FM aicina iedzīvotājus nobalsot par prioritātēm nākamā gada budžetā
Foto: DELFI

Finanšu ministrija (FM) apkopojusi ministriju iniciatīvas 2014.gada budžetam un secinājusi, ka to pieprasījumi pārsniedz 550 miljonus latu, bet papildus nozaru ministriju tēriņiem varētu piešķirt vien 50 miljonus latu, tāpēc FM aicina iedzīvotājus piedalīties aptaujā un atzīmēt tās prioritātes, kurām, viņuprāt, būtu jāatvēl pieejamais finansējums.

Iedzīvotāji var nobalsot Aptauja ir pieejama šeit http://ej.uz/budzetu, portālu "Delfi" informēja FM.

Finanšu ministrs Andris Vilks ( V) uzsver, ka valsts fiskālā politika ir balstīta uzskatā, ka valsts var atļauties tērēt tikai tik, cik tā saņem nodokļos un citos ieņēmumos.

"Tērējot nevis nopelnītu, bet aizņemtu naudu, mēs maksājam aizdevējam procentus, kas šajā gadā vien veidoja vairāk kā 200 miljonus latu. Gan Latvijas nesenā pieredze, gan dažu citu ES valstu pieredze skaidri parāda riskus gadījumā, ja kļūstam atkarīgi no starptautisko finanšu tirgus labvēlības," norāda Vilks.

Ņemot vērā Latvijas iepriekš pieredzēto, kad valsts nesagatavota saskārās ar finanšu krīzi, tika pieņemts Fiskālās disciplīnas likums, kas vidēji ekonomiskajā ciklā pieļauj tikai nelielu deficītu. Saskaņā ar šo likumu Latvija 2014. gadā var atļauties vispārējās valdības budžeta deficītu 0,9% apmērā pēc Eiropas kontu sistēmas metodoloģijas no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Valsts budžeta sagatavošanas kontekstā FM norāda, ka pašlaik Latvijas iedzīvotāju vidū ir vērojama ienākumu nevienlīdzība, tāpēc valdības prioritātei būtu jābūt steidzami to samazināt.

Tādēļ, izstrādājot 2014. gada budžetu un ņemot vērā valsts budžeta fiskālās iespējas, no nākamā gada 1. janvāra FM piedāvā īstenot trīs būtiskus ienākumu nevienlīdzību mazinošus pasākumus - minimālās algas palielināšanu, neapliekamā minimuma diferencēšanu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām paaugstināšanu.

Ņemot vērā, ka nozaru ministriju pieprasījums par papildu finansējumu 10 reizes pārsniedz fiskālās iespējas, FM aicina ministrijas rūpīgi un plaši izskaidrot Latvijas iedzīvotājiem papildu līdzekļu pieprasīšanu jaunajām politikas iniciatīvām 2014. gadā. Lēmumu par pieejamā finansējuma sadalījumu starp nozaru ministrijām nākamajam gadam valdība pieņems koleģiāli.

2014. gada valsts budžeta projektu Saeimā plānots iesniegt šā gada 27. septembrī.


Source

www.DELFI.lv

Tags

Andris Vilks (Vienotība) Finanšu ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form