Suns - pavadonis. Foto: Stacey Bry

Izskatīšanai valdībā tuvākajā laikā tiks iesniegti noteikumi par mājas dzīvnieku reģistrāciju, kas paredzēs ieviest vienotu mājas dzīvnieku – suņu, kaķu un mājas sesku reģistrācijas sistēmu. Visi mājdzīvnieki būs jāidentificē ar mikročipiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ja noteikumus atbalstīs valdība, tie stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Noteikumi paredzēs izveidot mūsdienīgu, vienotu mājas dzīvnieku (suņu, kaķu un mājas sesku) reģistrācijas sistēmu, kuras pamatā ir dzīvnieku apzīmēšana ar mikročipu un reģistrācijas datu apkopošana un pievienošana dzīvnieku reģistram, ko uzturēs valsts aģentūra "Lauksaimniecības datu centrs" (LDC). Šī valsts aģentūra ir valstī vienots dzīvnieku datu reģistrs, kurā pašlaik tiek uzturēti dati par dzīvnieku novietnēm, lauksaimniecības dzīvniekiem, zirgiem un bīstamiem suņiem. No 2009.gada 1.janvāra dzīvnieku reģistrā iekļaus arī visus Latvijā mītošos suņus, kā arī citus mājas (istabas) dzīvniekus pēc īpašnieka vēlēšanās.

Pašreiz Latvijā nav noteikumu, kas regulētu mājas dzīvnieku reģistrācijas un identifikācijas kārtību. Reģistrāciju veic atsevišķas pašvaldības, izsniedzot dzīvnieka īpašniekam identifikācijas žetonus, kā arī dzīvnieku audzētāju apvienības, veidojot savus reģistrus, taču šīs reģistrācijas rezultātā iegūtā informācija par dzīvniekiem un to īpašniekiem nekādā veidā netiek apkopota. Līdz ar to pašlaik Latvijā pat dzīvniekam ar mikročipu vai žetonu nav iespējams atrast īpašnieku, lai atdotu saimniekam noklīdušu dzīvnieku vai sauktu pie atbildības par dzīvnieku aizsardzības noteikumu pārkāpumiem. Tāpat nav iespējama efektīva suņu turēšanas nodevu iekasēšana, kā arī trakumsērgas ierobežošana.

Noteikumu projekts paredz, ka dzīvnieku aprīkošanu ar čipiem un reģistrāciju veiks pilnvaroti praktizējošie veterinārārsti. Obligāti būs šādi jāiezīmē un jāreģistrē visi suņi, savukārt pārējos mājdzīvniekus varēs reģistrēt pēc dzīvnieka īpašnieka vēlēšanās. Suņu pirmreizējā "čipēšana" tiks veikta par valsts budžeta līdzekļiem, savukārt citu mājdzīvnieku īpašniekiem par to būs jāmaksā.

Dzīvnieku reģistra dati būs pieejami pašvaldībām, Pārtikas un veterinārajam dienestam, dzīvnieku patversmēm, veterinārārstiem un policijai. Datu bāzē varēs iegūt informāciju par mājas dzīvnieku un tā īpašnieku. Tāpat LDC reģistrēs un publiskos informāciju par atrastu vai pazudušu reģistrētu dzīvnieku, informēs pazudušā dzīvnieka īpašnieku par tā atrašanu, nodrošinās uzskaiti par dzīvnieka vakcināciju pret trakumsērgu.

Suņa īpašniekam būs pienākums pie pilnvarota veterinārārsta identificēt un reģistrēt suni līdz 6 mēnešu vecumam. Noteikumu projektā paredzēts, ka, ja suns jau ir identificēts ar mikroshēmu pirms noteikumu spēkā stāšanās, īpašnieka pienākums ir reģistrēt to gada laikā, kā arī pārējos suņus, kas dzimuši pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, jāidentificē viena gada laikā, t.i., līdz 2010.gada 1.janvārim. Noteikumos paredzētajā laikā suņu reģistrācija un identifikācija ir bez maksas.

Dzīvnieka īpašniekam, reģistrējot dzīvnieku, būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kā arī suņa pase vai vakcinācijas apliecība. Dzīvnieka īpašnieka pienākums būs ziņot datu centram par dzīvnieka sterilizāciju, kastrāciju vai nāvi, kā arī dzīvnieka turēšanas vietas maiņu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form