Infografika: Šonedēļ Latvijā pret Covid-19 potējas kūtrāk
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Šonedēļ vakcinēšanās pret Covid-19 aktivitāte Latvijā atpaliek no iepriekšējās nedēļās novērotās, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sākotnējie dati rāda, ka pirmajās divās darbadienās sapotēti vidēji 9200 cilvēki dienā. Šie dati vēl var mainīties, jo daudzi vakcinētāji datus par sapotētajiem ievada ar vairāku dienu nobīdi, taču arī sākotnējos datos ir vērojams vakcinēšanās tempa kritums. Piemēram, sākotnējie dati rāda, ka otrdien kopumā Latvijā pret Covid-19 sapotēti aptuveni 9100 cilvēki, salīdzinoši pirms nedēļas otrdienā atbilstoši sākotnējiem datiem bija sapotēti ap 11 000 cilvēku, bet, vakcinācijas iestādēm pilnīgāk ievadot datus par sapotētajiem, pirms nedēļas otrdienā sapotēto skaits pašlaik gan ir pieaudzis līdz aptuveni 15 000 cilvēku.

Kopumā pēdējās piecās nedēļās vakcinēšanās temps bijis visai augsts un pret Covid-19 sapotēto skaits svārstījies vidēji ap 12 000 cilvēku dienā.

Jau vēstīts, ka pēdējās nedēļās strauji rūk pirmo pošu saņēmēju skaits, un eksperti iepriekš norādījuši, ka šāda tendence var signalizēt par potenciāli gaidāmu kopējās vakcinēšanās aktivitātes sarukumu. Pagājušajā nedēļā kopumā tikuši veikti ap 84 000 pošu pret Covid-19 un tikai ap 21 000 no tām bija pirmās potes, salīdzinoši nedēļā no 18.oktobra no kopumā ap 89 000 pošu pirmās bija 47 000.

Otrdien potes pret Covid-19 saņēmušas vismaz 9105 personas, tostarp pirmo poti – 2442 cilvēki, bet vakcinēšanas procesu pabeidza 4360 cilvēki, tostarp 1234 cilvēki sapotēti ar "Johnson&Johnson" vakcīnu, kam nepieciešama tikai viena deva, liecina NVD dati. Imunizācijas valsts padome gan arī pēc potēšanās ar "Johnson&Johnson" vakcīnu iesaka saņemt otru poti no "Pfizer" vai "Moderna".

Savukārt potēšanas apjomi ar trešo devu vairs īpaši neatpaliek no vakcinēšanas ar pirmo devu – otrdien 2303 cilvēki saņēmuši Covid-19 potes papildu devu imunitātes nostiprināšanai. Visi minētie dati gan vēl var mainīties, jo daudzas vakcinācijas iestādes datus par vakcinētajiem sistēmās ievada ar vairāku dienu nobīdi. Vakcināciju veikušas 374 iestādes, bet visvairāk sapotēja "Veselības centru apvienība".

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 985 000 jeb ap 52,3% no visiem valsts iedzīvotājiem. No tiem otro devu saņēmuši ap 868 000 iedzīvotāju, bet vēl ap 256 000 cilvēku ir saņēmuši "Johnson&Johnson" potes, kam atbilstoši valstī spēkā esošajam regulējumam nepieciešama tikai viena deva, līdz ar to vakcinācijas procesu pabeigušo kopskaits sasniedzis 1,12 miljonus jeb 59,7% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Rēķinot pirmās potes un "Johnson&Johnson" vakcīnas saņēmēju kopskaitu, tas šajās dienās sasniedzis aptuveni 1,24 miljonus cilvēku. Savukārt ar "trešo devu" līdz šim Latvijā vakcinēti ap 38 000 cilvēku jeb 2% iedzīvotāju. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, "trešo vakcīnas devu" sākotnēji sāka potēt cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti, vecāka gada gājuma cilvēkiem un medicīnas darbiniekiem, kas strādā ciešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem, bet pēdējie valdības lēmumi dod iespēju potēties arī plašākam cilvēku lokam.

Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen", taču "AstraZeneca" vakcīnu zemā pieprasījuma dēļ Latvijā faktiski vairs nelieto. 2020.gada decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās 2021.gada marta izskaņā. Latvijā vakcīnas pret Covid-19 iedzīvotājiem ir pieejamas no 12 gadu vecuma.


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Janssen Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form