Koku izciršana 30 hektāru platībā Biķernieku mežā notikusi likumīgi, secina VAK
Foto: DELFI Aculiecinieks

SIA "Rīgas meži" 30 hektāru plašumā veiktā koku izciršana Biķernieku mežā notikusi likumīgi un atbilstoši mežsaimniecības principiem, informēja Vides aizsardzības kluba (VAK) viceprezidente Elita Kalniņa.

VAK pārstāvji šonedēļ tikušies ar "Rīgas mežu" amatpersonām, lai apspriestu un aplūkotu Biķernieku meža teritorijas, kur nesen veiktas krājas kopšanas un galvenās izlases cirtes. Pēc apsaimniekoto platību apskates VAK secināja, ka "Rīgas meži", veicot koku ciršanas darbus Biķernieku mežā, nav pārkāpuši normatīvo aktu prasības, turklāt meža apsaimniekošana veikta arī atbilstoši ilgtspējīgas mežsaimniecības principiem un saudzējot meža ainavu kā rekreācijas vērtību.

"Redzams, ka kopšanas cirtēs izcirstais pamežs atjaunosies dažu gadu laikā, bet atstāto valdaudzes priežu skaits ir pietiekams meža pastāvēšanai nākotnē. Turklāt pēc retināšanas uzlabosies atlikušo priežu augšanas apstākļi, kā arī mežaudzes spēja ražot skābekli un piesaistīt ogļskābo gāzi, kas pilsētā ir īpaši svarīgi," sacīja Kalniņa.

"Rīgas mežu" pārstāvji norādīja, ka sabiedrības satraukumu izraisījušais platais ceļš tiks sakārtots un saglabāts vēsturiskajā platumā, ļaujot nocirsto papeļu vietā atjaunoties dabiskam mežam.

Tajā pašā laikā, Kalniņa kopā ar citiem VAK biedriem pauda bažas par intensīvo mežizstrādi platībās ārpus Rīgas pilsētas, kur kailcirtes nav aizliegtas. "Satraukuma pamats sakņojas jau notiekošā un arī nākotnē iespējamā "Rīgas mežu" atsevišķu lielu meža masīvu pārdošanai izsolēs vai citāda atsavināšanā apbūves vajadzībām. Šeit svarīgi turpināt dialogu ar starp pārstāvjiem, iedzīvotājiem, Pierīgas pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām," pauda Kalniņa.

Kā ziņots, "Valsts meža dienests" (VMD) izsniedza atļauju 29,34 hektāru izciršanai Biķernieku mežā, sacīja VMD preses sekretāre Selva Šulce. Viņa sacīja, ka uz Biķernieku mežu attiecas Meža likuma un tam pakārtoto normatīvo dokumentu prasības. Saskaņā ar likumu, lai mežā varētu veikt kādu saimniecisku darbību, meža īpašniekam jānodrošina meža inventarizācijas veikšana un dati jāiesniedz VMD. Lai meža īpašnieks varētu rakstīt iesniegumu un prasīt atļauju veikt ciršanu, jābūt izstrādātam meža apsaimniekošanas plānam, pamatojoties uz meža inventarizācijas datiem.

Šulce piebilda, ka Biķernieku meža īpašnieks šādu plānu bija izstrādājis un savā VMD iesniegtajā pieteikumā izteicis vēlmi cirst mežu. Pēc iesnieguma saņemšanas VMD darbinieki kopā ar Zemkopības ministrijas darbiniekiem otrdien, 10. oktobrī apmeklēja Biķernieku mežu, lai, atbilstoši normatīvajiem aktiem, veiktu pārbaudi dabā. Pārbaudē tika konstatēts, ka veiktās darbības ir atbilstošas mežsaimniecību regulējošo normatīvo aktu prasībām.

SIA "Rīgas meži", kas ir Biķernieku meža īpašnieks, skaidroja, ka kopšanas laikā tiek izzāģēti izkaltušie, slimību invadētie un augšanā atpalikušie koki, kā arī tiek samazināta audzes biezība, tādējādi palielinot augšanas telpu un uzlabojot vidi paliekošajiem kokiem. "Atsevišķās vietās mežaudzēs tiek veidoti atvērumi, īpašas izcirtumu vietas, lai mežā veicinātu bioloģisko daudzveidību un meža atjaunošanos. Gadu gaitā tas palīdzēs mežā veidot estētisku meža vidi ar vienuviet augošiem dažāda vecuma kokiem," skaidro "Rīgas meži" pārstāvis Edgars Vaikulis. Vietās, kur notiek meža kopšanas darbi, tiek izkopts arī pamežs.

Viņš arī apgalvoja, ka darbu laikā izzāģētie koki un pārējie ciršanas atlikumi pakāpeniski tiks savākti un aizvesti prom uz šim nolūkam speciāli sagatavotu vietu. Lai izvairītos no darbu rezultātā iespējamajiem ceļu vai taku bojājumiem, tiks sagatavots arī ceļa posms ar nestspēju, kas atbilst ciršanas tehnikas kustības intensitātei.

Biķernieku mežs tiek aktīvi izmantots apkaimes iedzīvotāju rekreācijai un sporta aktivitātēm. Šī gada aprīlī tur ir izveidota un nomarķēta treniņu taku skrējējiem, bet jūnijā tika atklāta arī velotrase, piedāvājot aktīvās atpūtas cienītājiem braukt ar velosipēdu pa 2,8 kilometru garu meža trasi.

Biķernieku meža kopšanas darbi tika uzsākti pirms četriem gadiem. Jau izkoptajās meža teritorijās gar pastaigu celiņiem tiek veikta ikgadēja pameža kopšana.

Source

LETA

Tags

Rīgas meži Zemkopības ministrija Valsts meža dienests
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form