Krievijai nav vietas demokrātiskās un cilvēktiesību vērtības aizstāvošā ANO, saka Rinkēvičs
Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Krievijai nav vietas ANO, kas iestājas par demokrātisko pamatvērtību un cilvēktiesību aizsardzību, uzrunājot ANO Cilvēktiesību padomi, uzsvēra Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), Rinkēvičs atzīmēja, ka jau vairāk nekā gadu esam liecinieki Krievijas īstenotajiem cilvēktiesību pārkāpumiem Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka pērn starptautiskā sabiedrība stingri reaģēja, apturot Krievijas dalību ANO Cilvēktiesību padomē.

Latvijas ārlietu ministrs atzinīgi novērtēja ANO Cilvēktiesību padomes darbu un tās izveidoto Izmeklēšanas komisiju Krievijas pastrādāto cilvēktiesību pārkāpumu Ukrainā dokumentēšanai un izmeklēšanai. Rinkēvičs akcentēja, ka Krievijas noziegumi nevar palikt nesodīti.

Latvijas ārlietu ministrs pauda stingru atbalstu ANO Cilvēktiesību padomes lēmumam izveidot īpašā ziņotāja mandātu par cilvēktiesību situāciju Krievijā. Svarīgi nodrošināt īpašā ziņotāja pilnvērtīgu darbu, lai efektīvi uzraudzītu cilvēktiesību pārkāpumus un represijas pret pilsonisko sabiedrību Krievijā.

Rinkēvičs aicināja turpināt uzraudzīt cilvēktiesību situāciju Baltkrievijā. Viņš norādīja, ka Latvija nosoda represijas pret miermīlīgiem protestētājiem, neatkarīgiem plašsaziņas līdzekļiem un pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Pēc ministra paustā, Latvija turpinās atbalstīt pilsoniskās sabiedrības un neatkarīgo masu mediju darbu.

Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka dažādu konfliktu laikā sievietes un meitenes bieži tiek pakļautas ar dzimumu saistītai vardarbībai. Latvija atbalsta sievietes un meitenes, kuras cietušas no Krievijas zvērības Ukrainā. Rinkēvičs norādīja, ka vardarbības upuri saņem psiholoģisku atbalstu, ko apliecina rehabilitācijas centra Ukrainā izveide kara noziegumos cietušajiem. Viņa ieskatā, dzimumu līdztiesībai jābūt vienai no prioritātēm drošas un taisnīgas sabiedrības labā.

Šogad aprit ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 75. gadskārta. Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka cilvēktiesības ir brīvības, taisnīguma un miera pamats. Viņš atzīmēja, ka starptautiskajai sabiedrībai jābūt vienotai, aizsargājot deklarācijā iestrādātos cilvēktiesību principus.

Rinkēvičs arī tikās ar jaunievēlēto ANO augsto komisāru cilvēktiesību jautājumos Folkeru Tirku un ANO Tirdzniecības un attīstības konferences (UNCTAD) ģenerālsekretāri Rebeku Grīnspanu. Rinkēvičs Tirkam uzsvēris, ka augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos birojs sniedz būtisku ieguldījumu cilvēktiesību aizsardzībā. Ministrs pauda Latvijas atbalstu biroja neatkarībai, kā arī norādīja uz nepieciešamību nodrošināt tam pietiekamu finansējumu.

Attiecībā uz Krievijas kara Ukrainā ietekmi uz cilvēktiesībām ministrs norādīja, ka ANO struktūrām ir jāuzņemas vadošā loma, nodrošinot Krievijas atbildību par Ukrainā pastrādātajiem noziegumiem. Krievijai jāatlīdzina nodarītie zaudējumi, pauda Latvijas politiķis. Starptautiskajai sabiedrībai jāturpina pievērst uzmanība arī iekšējām represijām un cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā un Baltkrievijā.

Sarunā ar Grīnspanu pārrunāta ANO iesaiste Krievijas kara Ukrainā izraisītās pārtikas krīzes risināšanā. Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka jāvēršas pret Krievijas izplatīto dezinformāciju par pārtikas krīzes cēloņiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.