Kučinskis: laukos nav darbavietu un tās neradīsies; cilvēki dzīvos pilsētās
Foto: DELFI

Latvijas lauki neizbēgami paliks tukšāki, un cilvēki pārcelsies dzīvot uz pilsētām, jo laukos pašlaik nav darbavietu un arī nākotnē nav sagaidāms, ka tādas ne no kā radīsies, sacīja Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) izpilddirektora vietnieks Māris Kučinskis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēdējo gadu laikā liela daļa Latvijas lauku iedzīvotāju labākas dzīves meklējumos pārcēlušies uz tuvējām pilsētām vai arī emigrējuši uz Īriju vai Lielbritāniju.

Kučinskis norādīja, ka pilsētu un reģionu attīstība var būt būtisks grūdiens tautsaimniecības attīstībai, bet pilsētām un laukiem ir grūti sadarboties, jo katrā vietā ir savs vēlētājs. Bieži vien iedzīvotāji neved bērnus uz skolu tuvējā pilsētā, lai arī tur izglītības kvalitāte ir labāka, jo tas nozīmētu lauku skolas slēgšanu. Tādēļ arī vietējie deputāti šādus ierosinājumus nemaz neizsaka, jo pretējā gadījumā baidās, ka viņus neievēlēs nākamajās vēlēšanās.

"Tas pats ir par darbavietām - 20 gadu cilvēki tika mānīti un arī pašlaik to patiesību grūti pateikt. Bija kolhozi un bija arī darbavietas. Tagad kolhozu nav un arī darba nav, un diemžēl arī nebūs. Tad ir jautājums - kā cilvēkus iesaistīt darbā? Mums ir jārēķinās, ka jau tuvākā nākotnē aptuveni 40 tūkstošiem cilvēku varētu būt problēmas," atzina Kučinskis.

Viņš uzsvēra, ka lauksaimniecībā darbavietu skaits turpinās samazināties un turpinās samazināties arī citu darbavietu skaits, jo laukos dzīvot ir dārgi.

"Mēs jau varam iet ar lozungiem, ka laukos ir jāveido darbavietas, taču varbūt der pajautāt uzņēmējiem, vai viņi ir gatavi to darīt? Visi, kas pašlaik šiem cilvēkiem sola zelta kalnus, vienkārši lēni viņus mērdē badā," teica Kučinskis.

Pēc viņa uzskata, transporta kompensācijas būtu jādod uzņēmējiem, kuri varētu segt savu darbinieku izmaksas, kas rodas, atbraucot uz darbu pilsētā no laukiem. Tāpat tuvāko gadu laikā būtiski varētu saasināties jautājums par lētiem īres dzīvokļiem. Patlaban tādu nav vai arī īre ir ļoti dārga, taču šādu dzīvokļu pieejamība ļautu cilvēkiem vairāk pietuvoties darbavietai.

"Ja mēs turpināsim turēties pie populisma saukļa, ka katrā Latvijas stūrī visiem ir jābūt labi, tad mēs pazaudēsim cilvēkus. Pašlaik vēl ir beidzamais bastions, kas tos cilvēkus pietur Latvijā, - tās ir pilsētas," sacīja Kučinskis.

"Tā [lauki paliks tukši un cilvēki koncentrēsies pilsētās] notiks nenovēršami. Galvenais jautājums ir - vai mēs šiem cilvēkiem palīdzam, vai arī lēni gaidām, kamēr viņi visi paliek par sociālo pabalstu saņēmējiem vai arī aizbrauc uz Īriju. Tas, ka kāds tagad nāks un visos kolhozu centros uzcels pa rūpnīcai, nav iespējams," uzskata Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis.


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Māris Kučinskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form