Lai nekrustotos 'sociālie burbuļi' – VM skaidro jaunos Covid-19 ierobežojumus
Foto: Shutterstock

Galvenais noturēt, lai nepārklātos "sociālie burbuļi" – dažādas klases, skolas, darba kolektīvi, tā, raksturojot otrdien, 13. oktobrī, valdībā apstiprinātos ierobežojumus Covid-19 saslimšanas izplatības ierobežošanai, medijiem trešdien atklāja Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Saslimstība ar Covid-19 Latvijā pēdējās nedēļās pieaug, bet nav tik augsta kā citās Eiropas Savienības valstīs, tomēr pēdējo nedēļu dati rāda, ka saslimstība aug," norādīja Līviņa.

Viņa uzsvēra, ka valdība lēma veikt preventīvas aktivitātes, lai, visiem sadarbojoties, saslimstību mazinātu un izdotos pārraut vīrusa transmisijas ķēdi.

Vietas, kur visvairāk novērota Covid-19 izplatība, ir izglītības iestādes, darba vietas, mājsaimniecības, sporta nodarbības, tāpat ir arī bijuši gadījumi, kas saistīti ar interešu izglītības, reliģijas un kultūras pasākumiem, atklāja Līviņa.

Balstoties citu valstu pieredzē, lai apstādinātu vīrusu ir svarīgi "noturēt, lai dažādie "sociālie burbuļi" nepārklātos", ieviestos ierobežojumus komentēja Līviņa.

"Sociālo burbuļu" definīciju viņa skaidroja tā: "Skolā tā ir viena klase, un mēs darām visu iespējamo, lai klases savā starpā nekrustotos un lai bērni no dažādām klasēm, skolām, nekrustotos". Tas pats arī par darba kolektīviem.

Lai varētu ierobežot slimības izplatību, "mums ir svarīgi, lai cilvēki dzīvotu maksimāli piesardzīgi arī pēc darba," uzsvēra Līviņa.

Tāpat viņa uzsvēra, ka, ņemot vērā epidemioloģiskās izsekošanas datus, līdz šim "pamatlietas atbildīgi neesam ievērojuši", piemēram, distancēšanos, roku higiēnu vai norādījumu nedoties uz darbu ar jebkādām saslimšanas pazīmēm.

Līviņa akcentēja, ka sejas maskas lietošana ir palīgpasākums, lai pasargātu citus no iespējamas inficēšanās. Tāpat sejas un deguna aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir svarīga, jo tur distancēšanos nav iespējams ievērot. Tāpat būtiski ir lietot sejas masku iekštelpās, kur nevar ievērot divu metru distanci vienam no otra.

"Atgriežamies pie iepriekš zināmiem ierobežojumiem, kas nosaka, ka sabiedriskās ēdināšanas vietās var kopā sēdēt pa četriem cilvēkiem," skaidroja Līviņa, piebilstot, ka ir noteikts, ka tagad pēc pusnakts ēdienu var pasūtīt tikai līdzņemšanai.

Noteikti arī ierobežojumi sporta pasākumiem un interešu izglītībai: no 17. oktobra līdz 6. novembrim interešu izglītība nevar norisināties klātienē.

Šīs trīs nedēļas sporta treniņi organizēti var notikt tikai ārā, kā arī, neizmantojot ģērbtuves, preses konferencē medijiem trešdien skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Sporta departamenta direktors Edgars Severs. Viņš norādīja, ka nodarbības var notikt individuāli: formā "audzēknis plus treneris".

Jau ziņots, ka, turpinot ierobežot straujo Covid-19 izplatības pieaugumu Latvijā, valdība otrdien, 13. oktobrī, pieņēma lēmumu, ka no trešdienas, 14. oktobra, sejas maskas būs jālieto arī veikalos, muzejos, izstādēs un citās vietās. Savukārt no 17. oktobra būs papildu ierobežojumi interešu izglītībai, privātajiem pasākumiem un sporta jomai, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Tāpat noteikti stingrāki nosacījumi sabiedriskajā ēdināšanā.

Turpmāk sejas maskas obligāti būs jāvalkā ne tikai sabiedriskajā transportā, bet arī veikalos, aptiekās, pastā, muzejos, bibliotēkās, lidostā, autoostās un dzelzceļa stacijās, kā arī apmeklējot izstādes un reliģiskās darbības veikšanas vietas, piemēram, apmeklējot dievkalpojumu. Prasība par sejas maskām attiecas arī uz šo vietu darbiniekiem, kuri no apmeklētājiem nav nodalīti ar fizisku barjeru, piemēram, īpašām sieniņām.

Tāpat jau šobrīd noteikumi paredz, ka sejas maska ir jālieto pakalpojumu sniegšanas vietās, kur cilvēki uzturas ilgāk par 15 minūtēm un nav iespējams ievērot divu metru distanci, kā arī nav izveidotas citas fiziskas barjeras. Sejas maskas var nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam. Tāpat sejas masku var nevalkāt medicīnisku iemeslu dēļ, piemēram, ja personai kustību traucējumu dēļ ir apgrūtināta maskas uzlikšana vai personai ir psihiskās veselības traucējumi, norādīja Strapcāne.

Lai mazinātu infekcijas izplatību, no 17. oktobra līdz 6. novembrim visā valstī būs ieviestas šādas drošības prasības:

- Klātienē nenotiks interešu izglītības un amatiermākslu nodarbības gan pieaugušajiem, gan bērniem grupās. Var notikt tikai individuālas apmācības. Tas attiecas arī uz mūzikas un mākslas skolām.

- Sporta treniņi (nodarbības) grupās var notikt tikai ārpus telpām vai attālināti, neizmantojot kopīgās ģērbtuves. Telpās treniņi var norisināties tikai individuāli. Šī prasība attiecas arī uz sporta klubiem, bet neattiecas uz Latvijas pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, kā arī komandu sporta spēļu augstāko līgu komandu sporta treniņiem pieaugušajiem.

- Aizliegts organizēt sporta pasākumus, piemēram, sacensības (neattiecas uz starptautiskiem sporta pasākumiem, kā arī komandu sporta spēļu augstāko līgu komandu sporta sacensībām pieaugušajiem).

No 17. oktobra:

- Privātu pasākumu vietās kopā drīkst būt telpās 30 cilvēki, ārpus telpām – 300 cilvēki. Ja privātu pasākumu rīko publiskā vietā, piemēram, restorānā, izīrētā pirtī, klubā u.tml., tad jānodrošina viesiem fiksētas, personalizētas sēdvietas, divu metru distance (izņemot personām no vienas mājsaimniecības), kā arī pasākums var norisināties līdz pulksten 24.

Ierobežojumi pulcēties privātos pasākumos tiek noteikti līdz šī gada 31. decembrim, atbilstoši tam, kā ir noteikti ierobežojumi publiskiem pasākumiem.

- Sabiedriskās ēdināšanas vietās (arī bāros) iekštelpās pie galdiņiem drīkst atrasties ne vairāk par četrām personām, kuras nav no vienas mājsaimniecības. Tāpat sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkstēs strādāt no pulksten 6 līdz 24.

Tāpat, lai mazinātu vīrusa izplatību un epidemiologiem būtu laiks novērot inficēšanās skaita dinamikas svārstības, valdība lēma, ka 7.-12. klašu skolēni vienu nedēļu no 26. līdz 30. oktobrim (nedēļa pēc skolēnu brīvlaika) mācīsies attālināti.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Izglītības un zinātnes ministrija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form