Foto: Privātais ahīvs

Institūciju slēgšana un pasākumu atcelšana Milānā rada visai histērisku iespaidu. Politiķi rāda, ka dara visu iespējamo, bet šobrīd nav īsti pamatoti teikt, ka tas viss ir arī nepieciešams, tā portālam "Delfi" situāciju Itālijā vērtēja ārsts Jānis Vētra, kurš šobrīd stažējas Karlo Bestas neiroloģijas institūtā Milānā. Viņš arī brīdina par stigmatizācijas risku, kas varētu novest pie atsevišķu sabiedrības grupu, kas saistītas ar šo vīrusu, "apzīmogošanu".

"Delfi" reportāžā no Milānas jau vēstīja, ka Itālijā, kur līdz šim fiksēts lielākais mirušo skaits Eiropā (pieci mirušie) no koronavīrusa paveida "Covid-19", iedzīvotāji ir apjukuši un apkārt manāma lielāka rosība nekā ierasts un viegla panika.

"Milānā esmu aizvadījis pirmo mēnesi, stažējoties neiroloģijas institūtā. Man kā ārstam jau no sākuma šķitis svarīgi sekot līdzi saslimstībai ar "Covid – 19". Ja vēl pirms mēneša daži klīnikas kolēģi par kāda ieklepošanos vai nošķaudīšanos pajokoja, vai tik tas nav koronavīruss, tad tagad tas viss pārvērties jau krietni nopietnākā satraukumā," stāsta Vētra.

No pirmdienas Milānā slēgtas skolas, universitātes, baznīcas un muzeji. Atcelti publiskie kultūras un sporta pasākumi, kā arī dažādas profesionālās konferences. "Daudzos veikalos izpirkti ilgstošāk uzglabājamie pārtikas produkti (piemēram, makaroni un dažādi konservi), aptiekās vairs nav sejas masku un roku dezinfekcijas līdzekļu," novērojis ārsts.

Viņš arī ieskicē, kā mainījusies ikdienas sadzīve pilsētā. Pirmdien Milāna likusies krietni klusāka kā parasti, ielas izskatījušās visai tukšas. Lai arī spīdējusi saule un termometra stabiņš rādījis +17 grādus, āra kafejnīcas izskatījušās visai pamestas. Cilvēki dienu pavada mājās. Īpaši tie, kuriem mazi bērni, jo skolas ir slēgtas, pulciņi nenotiek.

"Pārvietošanās ierobežojumu Milānā nav. Bet cilvēki tiek aicināti atteikties no saviem ceļošanas plāniem. Piemēram, tiek pilnā apmērā atdota nauda par iepriekš iegādātām starppilsētu vilcienu biļetēm. Informācija par ierobežojumiem un aktuālo situāciju ir ērti pieejama vietējos medijos. Bet satraukumu uztur tas, ka nav zināms, kādi lēmumi sekos ar katru jaunu dienu. Manā darba vietā, neiroloģijas institūtā, viss notiek ierastajā režīmā," stāstīja Vētra.

Pēc viņa teiktā, klīnikā notiek visi plānveida izmeklējumi. "Ne ārstiem, ne pacientiem nav noteikti kādi ierobežojumi vai īpašāka piesardzība par ikdienā nepieciešamo. Kopumā mani gan pārsteidz vietējās varas striktie ierobežojumi, jo Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijās joprojām tiek aicināts ievērot pamata higiēnas pasākumus un pret "Covid – 19" izturēties ar jebkurai infekciozai vīrusu izraisītai elpceļu saslimšanai nepieciešamo piesardzību. Institūciju slēgšana un pasākumu atcelšana rada visai histērisku iespaidu," sacīja Vētra.

Stigmatizācijas risks

Viņaprāt, politiķi un varas iestādes Milānā rāda, ka dara visu iespējamo, bet šobrīd nav īsti pamatoti teikt, ka tas viss ir arī nepieciešams.

"Atzīmēšu, ka PVO savā vakardienas apskatā saistībā ar aktuālo situāciju pasaulē pievēršas "Covid – 19" stigmatizācijas problēmai. Sekojot līdzi notikumiem no Milānas, redzu, ka arī Latvijas medijos un sociālajos tīklos šī diemžēl ir problēma. PVO uzsver, ka cilvēki tiek stereotipizēti, "apzīmogoti", nodalīti un diskriminēti saistībā ar iespējamu saistību ar šo vīrusu," brīdināja Vētra.

Viņš sacīja, ka ir saprotams, ka "Covid – 19" ir jauna slimība, tāpēc tās izplatīšanās rada apjukumu, satraukumu un bailes sabiedrībā. "Šie arī ir faktori, kas izraisa kaitīgos stereotipus un stigmu (aizspriedumus pret cilvēkiem ar attiecīgo pazīmi vai slimību). Stigma var veicināt cilvēkiem vēlmi slēpt savu saslimšanu, lai izvairītos no diskriminācijas, atturēt cilvēkus no nekavējošas vēršanās veselības institūcijās, kā arī demotivēt veselīgu paradumu ievērošanu. Šādas barjeras var potenciāli veicināt smagas veselības problēmas, slimības izplatīšanās turpināšanos, grūtības ieviest efektīvus kontroles pasākumus. Stigmatizāciju kā būtisku problēmu atzīst PVO, Sarkanais Krusts, UNICEF. Valdībām, iedzīvotājiem, medijiem ir būtiska loma šajā procesā. Kad komunicēsim sociālajos medijos, būsim apdomīgi un "Covid – 19" apdraudētajiem izrādīsim atbalstu un iejūtību," aicināja ārsts.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā inficēšanās ar koronavīrusu gadījumu skaita pieaugumu Itālijā, Latvijā Nacionālā apvienība pirmdien valdošās koalīcijas sadarbības sanāksmē rosinājusi lemt par tiešās aviosatiksmes ar Itālijas pilsētām pārtraukšanu. Koalīcijas atbalstu pagaidām tas nav guvis, bet otrdien situācija ar koronavīrusu tiks vērtēta valdības sēdē, kā arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pēc valdības sēdes sasaucis Krīzes vadības padomi, lai izvērtētu situāciju kopā ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem.

Bet Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) pirmdien lēma paplašināt koronavīrusa izraisītās slimības "Covid – 19" ierobežojošos pasākumus, nosakot papildu valstis un teritorijas, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi. No pirmdienas par tādām tiek noteiktas Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM).

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid – 19", bet situācija pasaulē un arī Eiropā ir mainīga, tādēļ atbildīgie dienesti aicina aktuālajai informācijai sekot līdzi SPKC mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!