AFI
Foto: Aleksandrs Lavents

Rīgas apgabaltiesa trešdien, 19.decembrī, plāno nolasīt spriedumu "Bankas Baltija" krimināllietā, kurā tiesas process ilgst jau četrus gadus. Spriedumu plānots lasīt plkst.13. Ieslodzījuma vietu pārvaldei arī nosūtīts lūgums nogādāt uz tiesu visus trīs lietā tiesājamos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Tiesājamie ir bijušais bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Lavents, kurš jau vairāk nekā gadu ārstējas "Linezera" slimnīcā, bijušais bankas prezidents Tālis Freimanis, kurš centrālcietuma slimnīcā ārstēja sirdskaiti, un bijušais bankas darbinieks Alvis Līdums, kurš ir apcietināts.

Laventa aizstāve Irina Kauke pirmdien nezināja teikt, vai Laventa veselības stāvoklis ļaus viņu nogādāt tiesā noklausīties spriedumu. Savukārt "Linezera" slimnīcas ārsts Aivars Lejnieks telefonsarunā nevēlējās plašāk informēt par Laventa veselības stāvokli, tikai norādīja, ka kā mediķis pacientam neieteiktu piedalīties sprieduma nolasīšanā. "No viņa tur nekas vairs nav atkarīgs, es neieteiktu viņam tur piedalīties," sacīja Lejnieks. Viņš arī informēja, ka pirmdien nosūtījis centrālcietuma priekšniekam kārtējo ziņojumu par Laventa veselības stāvokli.

Savukārt Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka vietnieks Aleksandrs Točelovskis sacīja, ka Freimanis pašlaik ievietots kopējā kamerā un viņa veselības stāvoklis neesot tik slikts, lai viņš būtu jāievieto "kādās īpašās telpās". "Kas attiecas uz Freimani, es domāju, nebūs problēmu viņu nogādāt," sacīja Točelovskis.

Par Laventa atvešanu uz tiesu no "Linezera" klīnikas savukārt būšot jārūpējas Sardzes pulkam, kuram uzdevumu došot tiesa. Ieslodzījuma vietu pārvalde "šo procesu nevar ietekmēt", stāstīja Točelovskis.

Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Aivars Niedra pauda viedokli, ka tiesa BB krimināllietā ir tiesīga pasludināt spriedumu, ja kāds no tiesājamajiem nav klāt. "Tiesa, kā pasludina likums, nolasa spriedumu, bet likumā nekur nav teikts, ka tiesājamajiem jābūt klāt," sacīja Niedra.

Viņš tomēr uzsvēra, ka tiesai jānodrošina, lai visi tiesājamie - gan apcietinātie, gan neapcietinātie - saņemtu informāciju par sprieduma pasludināšanu. "Ja kāds nevar ierasties, manuprāt, tas nav šķērslis sprieduma pasludināšanai," teica Niedra.

Viņš arī atzīmēja, ka tiesai būtu jāpieņem kāds lēmums par tiesājamo Līdumu, kuru par atteikšanos teikt pēdējo vārdu izraidīja no tiesas zāles. Niedra norādīja, ka tiesai būtu jādefinē, vai šī izraidīšana attiecas arī uz sprieduma nolasīšanu.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesa septembra beigās nolēma BB krimināllietā tiesājamajiem liegt turpināt pēdējo vārdu un devās gatavot spriedumu. Tiesa lēmumā minēja, ka visi trīs tiesājamie rīkojas saskaņoti, lai novilcinātu tiesas procesu.

Tiesa norādīja, ka Lavents tiesas sēdē pēdējā vārdā atteicās runāt par lietas būtību, bet, atrodoties slimnīcā, atteicies pēdējo vārdu iesniegt rakstiski. Freimanis savukārt pēdējā vārda runā vairākkārt atkārtojās, bet Līdums vispār atteicās pildīt tiesas rīkojumu runāt pēdējā vārdā. Tiesa šādu lēmumu pieņēma, motivējot, ka nepieciešams ievērot krimināllietas izskatīšanu saprātīgos termiņos.

Tiesājamo advokāti šo tiesas lēmumu atzina par nelikumīgu. Jau ziņots, ka tiesa pēdējo vārdu rakstveidā aicināja iesniegt gan Freimani, gan Laventu, tomēr Lavents no šīs iespējas atteicās, norādot, ka vēlas runāt tiesas zālē. Abiem bijušajiem bankas vadītājiem šādu iespēju tiesa piedāvāja, jo gan Lavents, gan Freimanis sirgst ar sirds slimībām un tiesā ierodas neregulāri, bet ja ierodas, tad viņus piemeklē sirdslēkmes. Gan viens, gan otrs no tiesas sēdēm septembrī un augustā prom devās ātrās medicīniskās palīdzības automobiļos.

Pēdējā vārda teikšanu tiesājamais Lavents uzsāka pirms gada, bet tiesa viņu pārtrauca, jo uzskatīja, ka viņš nerunā par lietas būtību. Pēc tam viņš tika nogādāts slimnīcā, kur atrodas jau gadu.

"Bankas Baltija" krimināllietas izskatīšanu kļuva iespējams atsākt pēc tam, kad vasaras sākumā mediķu ekspertu komisija atzina Laventa veselības stāvokli par pietiekami stabilu, lai viņš varētu piedalīties tiesas sēdēs. Tomēr jau pirms pirmās sēdes sākuma baņķierim sākās sirdslēkme.

Jau vēstīts, ka "Bankas Baltija" lietā tiesājamajiem apsūdzības uzrādīja 1996.gadā. Laventu apsūdz kaitniecībā, bankas ļaunprātīgā novešanā līdz bankrotam, grāmatvedības datu sagrozīšanā, fiktīvu uzņēmumu veidošanā kredītu saņemšanai un līdzekļu piesavināšanā lielos apjomos. Līdzīga apsūdzība izvirzīta arī Freimanim, bet Līdums apsūdzēts par mantas piesavināšanos.

Pie Rīgas apgabaltiesas tiesneses Ināras Šteinertes krimināllieta atrodas kopš 1998.gada augusta. Pirms Šteinertes lietas izskatīšana bija uzticēta tiesnesei Ainai Saulītei un Voldemāram Zariņam. Saulīte pati atteicās no lietas izskatīšanas, bet Zariņš tika noraidīts, jo viņa dzīvesbiedre bija zaudējusi naudu BB.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form