Nākamgad lielai daļai mediķu vidējā darba samaksa pieaugs par 7%, tomēr daļai medicīnas māsu alga pieaugs pat par 10%, pastāstīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Minētais algu pieaugums ir saistīts ar valdības šogad piešķirtajiem 10 miljoniem eiro darba samaksas paaugstināšanai medicīnas nozarē strādājošajiem. Veselības ministrija un LVSADA šodien vienojās par galīgo modeli šīs naudas sadalei.

Iepriekš tika minēts, ka, sadalot 10 miljonus eiro, vidējā darba samaksa nozarē visiem speciālistiem varētu pieaugt par 5%, tomēr, paredzot mazāku algas pieaugumu labāk apmaksātajiem darbiniekiem un tiem, kuriem alga pieauga jau saistībā ar minimālās algas celšanu, panākta vienošanās, ka skaitliski lielām, bet ne ļoti augsti apmaksātām speciālistu grupām alga pieaugs vidēji par 7%.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja LVSADA vadītājs Valdis Keris, vidēji darba samaksa par 7% pieaugs ārstiem, ārsta palīgiem un medicīnas māsām. Daļai medicīnas māsu atalgojums pieaugs pat par 9%-10% jeb 36-38 eiro.

Tāpat par aptuveni 3,5% jeb 16,89 eiro alga pieaugs slimnīcu atbalsta personālam.

Savukārt salīdzinoši mazāks atalgojuma pieaugums gaidāms jau šobrīd augsti atalgotiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem, kā arī zemāk kvalificētajiem darbiniekiem, kuru alga pieaug jau saistībā ar minimālās algas celšanu.

Galvenajiem ārstiem un viņu vietniekiem algas pieaugs vidēji par 1,8-3,8%, kas ir 20-28 eiro liels pieaugums. Savukārt nodaļu vai struktūrvienību vadītājiem un virsmāsām, galvenajām medicīnas māsām, galvenajām vecmātēm, galvenajiem radiologa asistentiem alga pieaugs par 3,8-5,3% atkarībā no kvalifikācijas kategorijas jeb 28 eiro.

Savukārt zemāk kvalificētajiem darbiniekiem, tādiem kā māsas palīgs, kuri saņem valstī noteikto minimālo algu vai nedaudz vairāk, atalgojums pieaugs par aptuveni 4,2-5,5% atkarībā no kvalifikācijas kategorijas, kas ir 15-20 eiro.

Kā sacīja veselības ministrs Belēvičs, lielākas algas medicīnas darbiniekiem gaidāmas jau no nākamā gada februāra, kad atalgojums tiks izmaksāts par janvāri. Keris norādīja, ka algu pieaugums gaidāms pēc tam, kad ārstniecības iestādes būs noslēgušas līgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD).

Viņš arī piebilda, ka darbs pie risinājumu meklēšanas algu palielināšanai turpināsies arī nākamajā gadā. Uz to norādīja arī Belēvičs un sacīja, ka "mēs jau janvārī tiksimies un vērtēsim normatīvos aktus, kas regulē atalgojuma jautājumus nozarē".

Keris sacīja, ka, vērtējot ilgtermiņā, šodien panāktā vienošanās kopumā "neko nerisina" un ir jāturpina strādāt pie ilgtermiņa risinājumiem mediķu algu jautājumā. Tomēr "pats svarīgākais ir tas, ka mums ir izdevies aktualizēt šo jautājumu".

Arī Latvijas Slimnīcu biedrība plānoto mediķu algu pieaugumu vērtē pozitīvi. Kā sacīja biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs, tieši mazās algas ir iemesls, kāpēc personāls aizplūst no slimnīcām. Tāpat viņš kā pozitīvu faktu minēja to, ka atalgojuma pieaugums paredzēts arī atbalsta personālam - IT speciālistiem, strādniekiem, inženieriem un citiem. Kalējs atzīmēja, ka līdz šim medicīnas nozarē strādājošo samaksas palielināšanas kontekstā nekas tāds nav ticis darīts.

Kopumā pirmdien vienošanās tika panākta ātri - aptuveni 15 minūšu laikā.

Kā ziņots, LVSADA un VM pārstāvji pirmdien tikās kārtējā darba grupas sanāksmē, lai turpinātu apspriest mediķu algu paaugstināšanas modeli.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Guntis Belēvičs Valdis Keris Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form