Lielās talkas laikā sastaptais bruņurupucis ir rets atradums, uzsver ekologs
Foto: DELFI Aculiecinieks

Sestdien Lielās talkas laikā Rīgā, Mūkusalas teritorijā, atrastais bruņurupucis (titulbildē), visticamāk, ir reti sastopamais Eiropas purva bruņurupucis, pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes rāpuļu eksperts ekologs Mihails Pupiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pupiņš sacīja, ka, spriežot pēc fotoattēla, konkrētais bruņurupucis ar aptuveni 90% precizitāti ir Eiropas purva bruņurupucis. "Izskatās, ka tas ir jauns tēviņš, labi barojies," sacīja eksperts.

Viņš arī norādīja, ka atrašanas vietā - Kīleveina grāvī, kas būtībā ir pilsētas centrs,- bruņurupucis normāli dzīvot nevarēs.

Minot, kā bruņurupucis nokļuva Rīgā, Pupiņš sacīja, ka teorētiski tas varēja atpeldēt pats, bet, tā kā bruņurupuči Latvijā tikai nesen modušies, tie vēl nekur tālu nedodas. "Visdrīzāk, kāds no iedzīvotājiem pirmajās siltajās dienās devās makšķerēt, atrada bruņurupuci, atveda parādīt bērniem, nezināja, ko tālāk darīt, un, negribot vest atpakaļ uz purvu, izlaida to tuvākajā dabā," pieļāva eksperts.

Pupiņš norādīja, ka šis ir visai rets atradums. Ekologs kopā ar domubiedriem Eiropas purva bruņurupuča sugas aizsardzības plāna Latvijā ietvaros veic konkrēto rāpuļu uzskaiti, un viņš zināja teikt, ka kopš 20.gadsimta trīsdesmitajiem gadiem ir zināmi vien 97 gadījumi, kad šīs sugas indivīds manīts. Savukārt ar augstāko ticamības pakāpi, proti, kad bruņurupučus izdevies apskatīt pašiem vai kāds cits tos nofotografējis, šis konkrētais gadījums esot tikai 19.kopš 1984. gada.

Pupiņš aicināja cilvēkus, kuri atrod jebkādu bruņurupuci Latvijas dabā, ziņot viņam pa tālruni 29 621 191. "Ja pirms 20 gadiem rīcība, atrodot bruņurupuci savvaļā, bija vienkārša - ļaut tam iet savu ceļu, tad pašlaik bez vairākām citām bruņurupuču sugām, kas Latvijā ievestas un palaistas savvaļā, pie mums sastopami arī tādi paši purva bruņurupuči, kas ģenētiski ļoti atšķiras no vietējiem, un šo atšķirību noteikt var, tikai veicot analīzes, tāpēc mums ir svarīgi šos bruņurupučus pārbaudīt," sacīja Pupiņš.

Viņš atzina, ka pašlaik vietējie bruņurupuči varētu būt tikai puse no visiem savvaļā sastopamajiem eksemplāriem.

Kā ziņots, vakar Lielās talkas laikā, sakopjot Mūkusalas teritoriju, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāvji kopā ar domubiedriem pie Kīleveina grāvja, pretī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajam centram, atraduši bruņurupuci. Pēc atrādīšanās visiem interesentiem bruņurupucis aizpeldējis.

Eiropas purva bruņurupucis tika atzīts par 2013. gada dzīvnieku Latvijā.

Latvija ir Eiropas purva bruņurupuča izplatības areāla ziemeļu robeža. Šis dzīvnieks Latvijā ir ļoti rets, un vēl nesen tā klātbūtne pat tika apšaubīta.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Lielā talka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form