Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija (LSDSP) un Tautas saskaņas partija (TSP) ceturtdien vienojās par jaunā Rīgas domes koalīcijas līguma slēgšanu jau nākamnedēļ, bet martā plāno sarunas ar citiem iespējamajiem koalīcijas partneriem, kurus pašlaik neprecizē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
TSP un LSDSP veidos jaunu koalīciju

Partiju līderi arī sola izmaiņas dažās domes izpildstruktūrās, atzīstot, ka gan sociāldemokrāti, gan TSP "zina, ko grib", taču skaitliski šo abu partiju koalīcija nav tik liela, lai jau sāktu dalīt amatus.

Pēc Rīgas mēra sociāldemokrāta Gundara Bojāra, LSDSP ģenerālsekretāra Jāņa Dinēviča, TSP līdera Jāņa Jurkāna un TSP pārstāvja vicemēra Sergeja Dolgopolova tikšanās viņi žurnālistiem atzina, ka koalīcijas līguma projekts paredz saglabāt pašreizējo mēru un vicemēru Dolgopolovu. Par otru vicemēru, kura krēslu pašlaik aizņem Darba partijas līderis Aivars Kreituss, partiju līderi nevēlējās prognozēt.

Sarunās, kurās panākta vienošanas par līguma parakstīšanu, gan nepiedalījās LSDSP līderis Dainis Īvāns, kas bija jaunās koalīcijas izveidošanas ierosinātājs. Viņš gada sākumā ierosināja pārskatīt LSDSP sadarbību ar PCTVL, pārtraucot attiecības ar sociālistiskās partijas un "Līdztiesības" pārstāvjiem un turpinot strādāt ar TSP. Īvāns pašlaik atrodas Polijā kopā ar Valsts prezidentes delegāciju.

Pēc sarunām Bojārs žurnālistiem atzina, ka gandrīz stundu garajās sarunās partiju pārstāvji vienojās par sadarbības principiem galvaspilsētā, bet Jurkāns norādīja, ka pēc divu partiju līguma noslēgšanas "būs korekcijas Rīgas domes izpildstruktūrās".

Pagaidām gan nav skaidrības par to, cik liela būs TSP frakcija domē pēc atšķelšanās no kreiso spēku apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvija" (PCTVL). Dolgopolovs uzsvēra, ka TSP frakcija tiks izveidota. Jurkāns klāstīja, ka pēc frakcijas nolikuma izstrādāšanas tai varēs pievienoties arī citi PCTVL deputāti, "kas gribēs to [nolikumu] parakstīt".

No frakcijas lieluma arī atkarīga jaunās koalīcijas kodola nozīme un ietekme, kas pašlaik nav skaidra. LSDSP domē ir 14 no 60 deputātiem, bet PCTVL frakcijā - 13 domnieki, no kuriem seši ir TSP biedri.

LSDSP un TSP atturējās nosaukt pārejos koalīcijas partnerus. Dolgopolovs uzsvēra, ka pašlaik runa ir par divu partiju līgumu, bet "viss pārējais ir nākotnes jautājums, tuvākas vai tālākas, bet nākotnes".

Partiju līderi uzskata, ka jaunā koalīcija ļaus ātrāk risināt dažādus saimnieciskus jautājumus, nepolitizējot pašvaldības darbu. Mērs apgalvoja, ka līdz ar jauno koalīciju rīdziniekiem būs labākas ielas, labāka pašvaldības darba kvalitāte.

Partiju pārstāvji apsprieda sadarbību ne tikai Rīgas domē. Jurkāns klāstīja, ka PCTVL piedāvāja Saeimā nepārstāvētajiem sociāldemokrātiem palīdzēt un paust viņu idejas no Saeimas tribīnes. Savukārt Dolgopolovs norādīja, ka abas partijas pārstāvētas arī citās pašvaldībās, kur iespējama sadarbība.

Partiju pārstāvji arī pieļāva tuvināšanos nākotnē. Uz jautājumu par bloka veidošanu uz Eiroparlamenta vēlēšanām, ja Latvija iestāsies Eiropas Savienībā, Bojārs atbildēja, ka politiskie spēki spiesti mainīties līdzi notikumiem un "ES liks mums citādi skatīties uz politiskajiem notikumiem", taču vairāk neprecizēja teikto. Savukārt Dinēvičs norādīja, ka pašlaik Latvijā nav likumu par kārtību, kādā ievēlēs Eiroparlamenta pārstāvjus, tādēļ par to runāt vēl ir pāragri.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form