LVM: postījumi Avotiņu pilskalnā un senkapos radušies meža darbu plānošanas kļūdas dēļ
Foto: LETA

Postījumi Avotiņu pilskalnā un senkapos Madonas novadā radušies pieļautas kļūdas meža darbu plānošanā, aģentūru LETA informēja uzņēmumā VAS "Latvijas valsts meži".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uzņēmuma pārbaudē secināts, ka augustā veiktās mežizstrādes laikā Madonas novada Liezēres pagastā esošo kultūras pieminekļu "Avotiņu senkapi" un "Avotiņu pilskalns" teritorijā pieļautas kļūdas meža darbu plānošanā, kur neprecīza plānošanas procedūras piemērošana, kā arī koordināšu neatbilstība kartē un dabā ir novedusi pie valsts kultūras pieminekļu bojāšanas.

LVM Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis skaidro, ka par spīti tehnoloģiju attīstībai kartogrāfijā un mežu apsaimniekošanā, pilnībā kļūdas iespējamību nevar izslēgt - tās var rasties kā tehnoloģisku, tā cilvēcisku faktoru ietekmē.

"Vēlos personīgi atvainoties arī mūsu reģiona darbinieku vārdā par radušos situāciju valsts nozīmes kultūras pieminekļu teritorijā, kā arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldei (NKMP) par neprecīzi sniegto LVM rīcībā esošo saskaņojumu interpretāciju," sacīja Katkovskis.

LVM ir apturējusi visus mežsaimnieciskos darbus minētajā teritorijā, kamēr tiek izstrādāts pasākumu plāns situācijas labošanai, piesaistot atbildīgo dienestu darbiniekus un ekspertus. Konkrētākus risinājumus LVM patlaban sniegt nevar.

LVM atzinīgi vērtē Vidzemes novadpētnieku Bruno Podiņa, Lailas Lūses un Aigara Krigerta rīcību sniedzot informāciju par notikušo, tādējādi dodot iespēju novērst lielākus bojājumus valsts kultūras pieminekļiem, veicot augsnes sagatavošanu pirms stādīšanas. Lai veiktu detalizētu notikušā izvērtēšanu un izstrādātu ieteikumus ar mērķi nepieļaut šādas situācijas atkārtošanos nākotnē, LVM ir izveidota pārbaudes komisija.

Kā ziņots, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde nolēmusi prasīt LVM oficiālu skaidrojumu par postījumiem Avotiņu pilskalnā un senkapos Madonas novadā.

Apsekojot objektus noskaidrots, ka, veicot mežizstrādes darbus LVM īpašumā esošajā mežā, nodarīti bojājumi abiem arheoloģiskajiem pieminekļiem un nav ievērota normatīvajos aktos noteiktā kārtība mežizstrādes darbu veikšanai kultūras pieminekļu teritorijā un tā aizsardzības zonā.

Pārbaudē konstatēts, ka Avotiņu pilskalnā atstātas smagās meža tehnikas risas, tomēr postījumi nav vērtējami kā pārāk lieli.

Daudz lielāks posts nodarīts Avotiņu senkapiem - vēlā dzelzs laikmeta (9.-13. gs.) latgaļu uzkalniņu kapulaukam. Šie senkapi veidoti uz apbedījumiem uzberot līdz 1 metru augstu un 5-10 metru diametrā lielu uzkalniņu. Mežizstrādes laikā braucot pāri vismaz desmit uzkalniņiem ar smago tehniku, sapostīti to sāni un iebrauktas dziļas risas, kas varētu būt skārušas arī senos apbedījumus, tādējādi nodarot tiem ievērojamus postījumus. Teritorijā vēl nav paspēts veikt augsnes sagatavošanu jeb aršanu meža atjaunošanas darbiem, līdz ar to lielākais posts ir novērsts.

NKMP mērķis būs panākt pilnīgu postījumu sakopšanu abos arheoloģiskajos pieminekļos, darbu laikā nodrošinot arī nepieciešamo arheoloģisko izpēti un uzraudzību. Tāpat nepieciešams izstrādāt ilgtspējīgu šo arheoloģisko pieminekļu turpmākās uzturēšanas plānu - un nodrošināt tā izpildi, uzsver NKMP.

"Latvijas valsts mežu" īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja - Zemkopības ministrija. LVM apgrozījums 2019.gadā bija 375,131 miljons eiro, kas ir par 12,6% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa saruka par 4,4% - līdz 105,017 miljoniem eiro.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas valsts meži Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form