Marihuānas dekriminalizētāji pagaidām nerod dzirdīgas ausis Saeimā
Foto: Valsts policija

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien sāka vērtēt iedzīvotāju iniciatīvu par marihuānas dekriminalizāciju, taču, visticamāk, tā netiks atbalstīta.

No deputātu teiktā komisijas sēdē izriet, ka lielākā daļa parlamentāriešu ir pret šo ieceri.

Kolektīvajā iesniegumā rosināts veikt likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos nedraudētu sods. Savukārt par lietošanu sabiedriskā vietā būtu tikai administratīvais sods.

Iesnieguma "Marihuānas dekriminalizācija" autoru pilnvarotais pārstāvis Donats Blaževičs vērsa klātesošo uzmanību gan uz to, ka līdz šim marihuānas apkarošana nav bijusi sekmīga, gan uz to, ka atkarība rodas tikai 9% lietotāju, kas ir mazāk nekā alkohola lietotāju vidū.

Turklāt virkne veselības organizāciju atbalstot medicīniskās marihuānas legālu pieejamību, ņemot vērā substances īpašības. "Arī Pasaules Veselības organizācija iesaka dekriminalizēt marihuānu," sacīja Blaževičs.

Deputāti par iesnieguma atbalstīšanu gan bija kritiski. "Nevaru saprast, vai tas ir eksperiments vai kas," sacīja deputāts Raivis Dzintars (NA), piebilstot, ka ieceres autori, iespējams, izmēģina stratēģiju, kur mērķtiecīgi atkārtojot visabsurdāko ideju, var panākt tai atbalstu.

"Varbūt pasaulē tas kaut kur notiek, bet mūsu valstī tā nekad nebūs, ka marihuānas lietošana ir kaut kas atļauts," teica Dzintars, aicinot sūtīt skaidru signālu sabiedrībai. "Šī iecere ir jānocērt saknē, pasakot: nē, mēs šādus eksperimentus ar saviem cilvēkiem, bērniem nepieļausim," viņš uzsvēra.

Savukārt deputāts Andris Siliņš (ZZS), paužot vecākās paaudzes viedokli, norādīja, ka Latvijā nav pieļaujama vēl vienas atkarības ievešana. Savukārt mediķi, ja tas nepieciešams, to var izmantot noteiktā daudzumā.

Arī citi deputāti atzina, ka pašlaik ieceri par marihuānas dekriminalizāciju nevar atbalstīt, taču nepieciešams argumentēts atteikums. Citādi, izlasot tikai vienas puses argumentus, kāda vecmāmiņa var izdomāt, ka no rīta "jāuzsmēķē kāsis" un jāiet ravēt dārzu, minēja deputāts Ainars Latkovskis ( V).

Nākamajā komisijas sēdē plānots uzklausīt Veselības ministrijas argumentus un citu ieceres pretinieku viedokļus.

Jau vēstīts, ka iniciatīvu parakstījuši 10 373 pilsoņi. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem, norādot, ka 252 parakstītāju personu kodi neatbilst parakstītāja statusam, viens personas kods ir nekorekts, bet vēl trīs personu kodi nav identificēti, jo nav Latvijas piešķirtie. Savukārt 748 parakstītāji nav sasnieguši 18 gadu vecumu.

Portālā "Manabalss.lv" šī iniciatīva tika ievietota 2012.gada 23.janvārī. Parakstu vākšana ilga vairāk nekā divus gadus.

Tags

Marihuāna Pasaules Veselības organizācija Raivis Dzintars Saeima Veselības ministrija

Comment Form