'Maxima' vēlas izmaiņas 'vecās' pārtikas izdales kārtībā, neiesaistot labdarības organizācijas
Foto: F64

Veikalu ķēde "Maxima Latvija" vēlas izmaiņas normatīvajos aktos, lai pašiem tirgotājiem bez labdarības organizācijām kā starpniekiem ļautu sausos un fasētos pārtikas produktus ar beigušos derīguma termiņa marķējumu "ieteicams līdz" atdot cilvēkiem bez maksas turpat veikalos, ceturtdien vēstīja LNT Ziņas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šādus produktus varētu saņemt ne tikai trūcīgie, bet jebkurš iedzīvotājs, piemēram, zaļi domājošie aktīvisti, kuriem rūp pārtikas atkritumu samazināšana, norādīja raidījums.

"Mums ir jādod iespēja cilvēkiem, kas dzīvo veikalu tuvumā, saņemt pa tiešo pārtikas produktu ziedojumus. Tie, kas gribētu atnākt un bez maksas saņemt pārtiku ar beigušos derīguma termiņu, varētu to darīt pa tiešo pie veikala vai veikalā, kā to jau dara daudzās Rietumeiropas valstīs," ieceri raidījumam klāstīja "Maxima Latvija" valdes loceklis Jānis Vanags.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos būtu jāvirza Zemkopības ministrijai, kurus "Maxima Latvija" plāno rosināt caur attiecīgajām nozares asociācijām. Par pārtikas drošumu atbildīgais Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) LNT Ziņām solīja nelikt šķēršļus šādai iecerei.

"Ja tiktu iesniegti priekšlikumi, un normatīvs tiktu grozīts, PVD neiebilstu. Iemesls – tad saīsinātos piegādes ķēde, līdz ar to ir vieglāk veikt produkta izsekojamību. Veikaliem un pārtikas uzņēmumiem ir atbilstoši produktu uzglabāšanas apstākļi," skaidroja PVD pārtikas izplatīšanas uzraudzības nodaļas vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča.

Šobrīd, saskaņā ar pirms mēneša spēkā stājušos kārtību, pārtiku ar beigušos derīguma termiņu veikali un ražotāji drīkst atdot tikai labdarības un reliģiskajām organizācijām, kas to tālāk izplata trūkumcietējiem. Tad uzņēmējiem ir jāslēdz speciāli sadarbības līgumi.

Kā LNT Ziņām stāstīja vadošajā pārtikas bankā "Paēdušai Latvijai", tad veikalnieki Latvijā vēl neesot izrādījuši lielu interesi produktus ar beigušos derīguma termiņu nodot ziedojumos labdarības organizācijām.

"Paēdušai Latvijai" noslēgusi līgumu ar "Maxima Latvija" par produktu saņemšanu, un šodien tika atdotas pirmās kastes. Tiesa gan, nedēļas laikā vienā no "Maxima" veikala Rīgā sakrātais apjoms bija niecīgs, kas ietilpa tikai divās neliela izmēra kastēs. Iemesls – veikala ķēdes datorizētās programmas rūpīgi izrēķina, cik daudz produktu nepieciešams jau sākotnēji iepirkt, lai vēlāk neveidotos pārtikas pārpalikumi, vēstīja LNT Ziņas.

Latvijas Samariešu apvienības pārtikas bankas "Paēdušai Latvijai" vadītāja Agita Kraukle uzsver – tikai vien uz produktiem ar beigušos derīguma termiņu "ieteicams līdz" nevar balstīt palīdzību trūkumcietējiem. "Drīzāk tie būs produkti, ar kuriem varēsim dažādot un papildināt mūsu standarta pakas, ko savācam labdarības kampaņās. Veikalu izsniegtie produkti ar beigušos derīguma termiņu būs tikai kā papildinājums, bet ne kā galvenā sastāvdaļa," sacīja Kraukle.

Kraukle vienlaikus izsaka cerību, ka pārtikas atdošanā labdarības organizācijām aktīvāk iesaistīsies arī citu veikalu ķēdes, sevišķi lauku reģionos. "Mēs vēlamies iesaistīt arī mūsu reģionālos izdales punktus, kas mums ir vairāk par 30, lai arī viņi varētu regulāri braukt uz reģionālajiem veikaliem un ņemt no turienes produktus. Šie produkti, ko saņemam no "Maxima" Rīgas veikaliem, tiks izplatīti cilvēkiem vienīgi Rīgā. Mēs tos nevedīsim uz reģioniem, tāpēc veikaliem citviet Latvijā būtu vēlams slēgt sadarbības līgumus ar labdarības organizācijām," LNT Ziņām sacīja Kraukle.

Pēc Latvijas Samariešu apvienības novērotā, tipiskākais pārtikas ziedojumu saņēmējs ir vientuļās māmiņas laukos ar diviem bērniem, kurām galvenais ienākumu avots ir alimenti, kā arī seniori, kuru pensija tiek tērēta medikamentiem un ārstniecībai, un pārtikai atliek mazliet.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas Samariešu apvienība LNT Maxima Pārtikas un veterinārais dienests Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form