Foto: DELFI Aculiecinieks

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) izdevis pavēli par Nacionālo bruņoto spēku atbalsta sniegšanu civilās aizsardzības institūcijām iespējamo plūdu novēršanā un to seku pārvarēšanā Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apgabalos, portālu "Delfi" informēja Aizsardzības ministrijā.

"Lai novērstu visdažādāko līmeņu pavasara palu un plūdu postījumus, esam gatavi veikt ledus spridzināšanas darbus jebkurā Latvijas reģionā. Mūsu karavīriem un zemessargiem ir pieredze un zināšanas, lai nodrošinātu efektīvu Nacionālo bruņoto spēku atbalstu," uzsver Pabriks.

Izvērtējot iespējamos pavasara palu un plūdu draudus un riskus, nepieciešamības gadījumā plūdu preventīvajos un seku pārvarēšanas pasākumos visā valsts teritorijā vienlaikus plānots iesaistīt vairāk nekā 50 personas.

Jau vēstīts, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) izveidota operatīvā grupa savlaicīgai palu un plūdu preventīvo pasākumu koordinēšanai, kā arī, lai nepieciešamības gadījumā vadītu un koordinētu reaģēšanas, seku likvidēšanas un atjaunošanas pasākumu kopumu plūdu gadījumā.

Kopumā gatavību pavasara paliem līdz šim apliecinājušas 36 Latvijas pašvaldības.

Plānots, ka nepieciešamības gadījumā VARAM sadarbībā ar VUGD, VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" un pašvaldībām, saskaņā ar Valsts civilās aizsardzības plānā noteikto kārtību, nodrošinās iedzīvotāju informēšanu par nepieciešamo rīcību plūdu draudu un plūdu gadījumā, tajā skaitā par cilvēku un īpašuma evakuāciju.

Informatīvajā ziņojumā teikts, ka palu perioda norisi noteiks gaisa temperatūras režīms un nokrišņu daudzums marta mēnesī, taču labvēlīgos apstākļos var nerasties īpaši bīstami sastrēgumi upēs.

Februāra izskaņas atkušņa ietekmē ūdens līmenis paaugstināsies Latvijas austrumu daļas upēs, bet straujākos upju posmos iespējama ledus sakustēšanās. Pastāv liela varbūtība, ka februāra beigās arī Daugavas lejteces pietekās, piemēram, Lielajā Juglā un Mazajā Juglā var uzlūst ledus un sākties ledus iešana.

Tā kā pašreizējās prognozes liecina, ka martā Latvijas teritoriju sasniegs jauni aukstuma periodi ar ziemai raksturīgiem laikapstākļiem, pavasari pali Latvijas austrumu daļas upju baseinos sāksies vien marta otrajā pusē, maksimumu sasniedzot marta beigās, bet Daugavā – aprīļa pirmajā pusē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!