Neatliekamās palīdzības autoparku papildinās 35 jauni operatīvie transportlīdzekļi
Foto: LETA

Līdz nākamā gada pavasarim Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) autoparku papildinās 35 jauni operatīvie medicīniskie transportlīdzekļi, informēja dienesta pārstāve Ilze Bukša.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa norādīja, ka kopumā šajās 35 jaunajās automašīnās pie pacientiem dosies NMPD mediķi Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē.

Jaunie operatīvie transportlīdzekļi iegādāti par dienestam piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Kopējās izmaksas ir 3,7 miljoni eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Šajā summā iekļauts gan pēc noteiktām prasībām konstruētos un specifiski izbūvētais auto, gan arī to aprīkojums, OCTA apdrošināšana un līdzekļi transportlīdzekļu apkopēm, remontiem un citiem servisa pakalpojumiem, kā arī četru gadu garantija.

Patlaban dienesta rīcībā nonākuši pirmie 14 auto, kas jau šajās svētku dienās nonāks pie brigādēm Daugavpilī, Rēzeknē, Talsos, Skrundā, Aizputē, Kandavā, Siguldā, Gulbenē, Limbažos, Bauskā, Aizkrauklē un Lielvārdē. Pārējie transportlīdzekļi dienestam tiks piegādāti pakāpeniski - janvārī un februārī.

Pēc Bukšas paustā, jaunās automašīnas pielāgotas braukšanai pa lauku ceļiem un kļuvušas modernākas un ērtākas, tā ļaujot mediķiem kritiskās situācijās daudz labāk palīdzēt pacientiem. Jau sākotnēji automašīnas bija paredzētas NMPD mediķu brigādēm reģionos, tāpēc tās izvēlētas ar visu četru riteņu piedziņu, tādas, kas ir viegli un droši vadāmas pa grūti izbraucamiem ceļiem – arī sniegā un dubļos. Vienlaikus operatīvie medicīniskie transportlīdzekļi nodrošina lielāku komfortu gan brigādes personālam, gan pacientam.

Svinīgi nododot reģionālo centru vadītājiem jauno transportlīdzekļu atslēgas, NMPD direktore Liene Cipule uzsvēra, ka, lai glābtu pacienta dzīvību un stabilizētu viņa stāvokli kritiskā brīdī, transportlīdzekļiem jābūt gan ātriem un drošiem, gan spējīgiem pie pacientiem nokļūt jebkuros laika apstākļos. "Jaunās automašīnas ir pielāgotas braukšanai pa lauku ceļiem un aprīkotas tā, lai tajās droši būtu pacientam un kritiskā brīdī ātri un ērti strādāt varētu mediķi," sacīja Cipule.

Demonstrējot jauno auto, Kandavas brigādes operatīvā transportlīdzekļa vadītājs Aivars Kurzemnieks uzsvēra, ka jaunajās automašīnās liela loma atvēlēta drošībai. Piemēram, bērnu drošības jostas iestrādātas ne tikai nestuvēs, bet arī vienā no sēdekļiem, jo var būt noteikti veselības stāvokļi, piemēram, nopietni elpošanas traucējumi, kad mazākie pacienti slimnīcā jānogādā sēdus stāvoklī. Tāpat papildus drošībai auto aprīkots ar atpakaļskata videokameru.

Kurzemnieks sacīja, ka arī darba vide mediķiem kļuvusi ērtāka, un to uzlabot palīdzēja paši mediķi, jau pāris mēnešus iepriekš vairākas nedēļas ar īpašiem testa jeb prototipa auto dodoties izsaukumos pie pacientiem. Pēc izmēģināšanas, balstoties uz NMPD brigāžu mediķu un šoferu norādēm, tika veikti vajadzīgie uzlabojumi.

Savukārt Kandavas brigādes mediķes Kitija Odriņa un Gunta Rodzika, kurām ir pieredze dodoties pirmajos izsaukumos ar jauno auto, stāstīja, ka automašīnā veiktās izmaiņas būtiski atvieglo un ātrāku padara mediķu darbu sarežģītos apstākļos, jo dzīvību glābšanai nepieciešamais aprīkojums tagad novietots parocīgāk. Īpaši novērtētas ir jaunā tipa nestuves, kādas līdz šim atradās Rīgas mediķu automašīnās. Šo nestuvju augstumu var regulēt dažādos līmeņos, lai pacientu būtu ērti pārvietot, piemēram, no gultas uz nestuvēm, tāpat tās var transformēt, pielāgojoties katrai situācijai un pacienta vajadzībām.

Pēc NMPD informācijas, ik dienu uz izsaukumiem visā Latvijā dodas līdz pat 190 NMPD brigādēm, izpildot ap 950 izsaukumu. NMPD mediķu brigādes izvietotas 103 vietās visā Latvijā. Steidzoties pie pacientiem un uz slimnīcu, viens operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis gadā nobrauc vidēji ap 60 000 kilometru, bet daudzviet Latvijā ir arī tādas vietas, kur brigāžu auto gada laikā mēro vairāk nekā 100 000 kilometru.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Liene Cipule NMPD OCTA
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form