No Inčukalna Dienvidu dīķa izsmelta aptuveni trešdaļa gudrona
Foto: LETA

Kopš pagājušā gada februāra pilnsabiedrība "Inčukalns Eko" no Inčukalna Dienvidu dīķa ar ekskavatoru palīdzību ir izsmēlusi un pārstrādājusi sekundārajā kurināmajā vairāk nekā 9800 tonnas sērskābā gudrona, kas ir vairāk nekā plānots.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Inčukalna EKO" pārstāvis Kaspars Līcītis portālam "Delfi" skaidro, ka sērskābais gudrons ar ekskavatoriem tiek izsmelts no dīķa. Šim mērķim speciāli izbūvētā novietnē tas tiek neitralizēts, sajaucot ar neitralizācijas piedevām. Pēc neitralizācijas tiek sagatavots sekundārais kurināmais, samaisot neitralizētā gudrona masu ar koka skaidām un sasmalcinātu šķeldu.

Sagatavotais kurināmais tiek transportēts uz SIA "Cemex" rūpnīcu Brocēnos, lai to izmantotu cementa ražošanai. Kopumā uz "Cemex" ir izvests sekundārais kurināmais vairāk nekā 10 500 tonnu apmērā, no tām sadedzinātas vairāk nekā 6 700 tonnas.

Sanācijas darbu ietvaros tiek veikta gudrona emulsijas neitralizācija un izvešana uz SIA "Eko Osta" piesārņoto ūdeņu attīrīšanas iekārtām tālākai utilizācijai. Tāpat norisinās nepārtraukts virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitorings. Uz vietas objektā patstāvīgi tiek veikta arī sekundārā kurināmā kvalitātes kontrole, lai sagatavotais kurināmais materiāls atbilstu "Cemex" kvalitātes prasībām.

"Projekta veiksmīgā virzība ir skaidrojama ar projekta sākuma fāzē tika veikta rūpīga izvēlēto sanācijas metožu testēšana un aprobēšana, izmantojot vietēja mēroga izmēģinājumus, laboratoriskos pētījumus un citas metodes. Tas ļāvis iegūt precīzu informāciju veiksmīgai projekta īstenošanai – tas nozīmē, ka mums izdevies optimāli saplānot sanācijas jaudu, piedevu apjomu un citus resursus," uzsver pilnsabiedrības "Inčukalns EKO" projekta vadītājs Māris Kalniņš.

Darbi norisinās arī Ziemeļu dīķī. Uz šo brīdi ir veikta smilts un gudrona maisījuma ekskavācija un nogāde pie operatora tālākai apstrādei un utilizācijai vairāk nekā 2 000 kubikmetru apmērā. Ir noslēgusies arī piesārņoto pazemes ūdeņu sanācijas sistēmas izveide.

2018. gada nogalē tika uzsākta piesārņoto pazemes ūdeņu atsūknēšana un attīrīšana ar speciālām attīrīšanas iekārtām. Šobrīd izsūknēti vairāk nekā 7 000 kubikmetru ar ķīmiskajām vielām piesārņoto ūdeņu. Tāpat kā Dienvidu dīķī, arī Ziemeļu dīķī norisinās nepārtraukts virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitorings.

Projekta "Vēsturiski piesārņoto vietu "Inčukalna sērskābā gudrona dīķi" sanācija, otrais posms" ietvaros līdz 2023. gada nogalei plānots atjaunot 2,5 ha zemes, kas aptver abu gudrona dīķu platību.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eko Osta
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form