Foto: Publicitātes attēli
Dzinējmedību sezona sāksies 1. oktobrī, tās laikā ir atļauts rīkot kolektīvās medības, kad dzinēji trokšņojot dzen medījumu pretim mednieku līnijai, portāls "Delfi" uzzināja Valsts meža dienestā (VMD).

Lielākā daļa medību drošības prasību pārkāpumu un arī nelaimes gadījumu notiek tieši dzinējmedībās. VMD aicina medniekus atkārtot medību drošības prasības, par to ievērošanu medību laikā ir atbildīgs ikviens mednieks.

Medību ar dzinējiem vai traucēšanu jeb dzinējmedību sezona ik gadu sākas 1. oktobrī. Kolektīvo medību laikā dzinēji trokšņojot dzen medījumu pretim mednieku līnijai. Medību laikā ir atļauts nomedīt noteiktu skaitu un sugu dzīvnieku atbilstoši izsniegtajām medību atļaujām, un tām jānotiek stingri ievērojot noteikumus. Tomēr neskatoties uz to, ik gadu VMD konstatē pārkāpumus.

VMD apkopotā informācija liecina, ka lielākā daļa medību drošības prasību pārkāpumu un arī nelaimes gadījumu notiek tieši dzinējmedībās.

Viens no pēdējā laika traģiskākajiem notikumiem risinājās 2020. gada decembrī Balvu novadā, kad medību laikā viens mednieks patvarīgi pameta savu vietu uz mednieku līnijas un tuvojās otram medniekam, kurš, pamanījis, ka kaut kas tuvojas, izšāva uz neskaidri redzamu mērķi, kā rezultātā gāja bojā cilvēks.

Pirms dzinējmedību sezonas sākuma VMD aicina medniekus atkārtot medību drošības prasības un apzināties, ka par to ievērošanu medību laikā ir atbildīgs ikviens mednieks.

Starp obligāti ievērojamām prasībām ir prasības šaut tikai pa skaidri redzamu un atpazītu mērķi, nešaut pa mednieku līniju, ievērot noteiktos šaušanas sektorus, patvarīgi nepamest savu vietu uz mednieku līnijas un uzmanīgi apieties ar ieročiem. Ierocis drīkst būt pielādēts tikai tad, kad mednieks nostājies savā vietā uz mednieku līnijas, bet pārējā laikā (pārgājienos, pārbraucienos) tam obligāti jābūt izlādētam. Ņemot vērā, ka var gadīties situācijas, kad stobrā tiek aizmirsta patrona, ieroča stobru nekad nedrīkst vērst pret objektu, ko nevēlas sašaut. Kā medniekiem, tā dzinējiem jāvalkā apģērba elementi, piemēram, vestes, jakas vai cepures, spilgtā krāsā, tiem jābūt viegli pamanāmiem. Visas šīs prasības medniekam jāievēro pašam un jāpieprasa, lai tās ievēro arī pārējie medību dalībnieki.

Starp visbiežāk konstatētajiem drošības noteikumu pārkāpumiem un arī nelaimes gadījumu cēloņiem ir pielādēta šaujamieroča pārnēsāšana, pārvadāšana un nevērīga apiešanās ar ieroci. Par drošības prasību pārkāpumiem medībās piemērojama administratīvā atbildība.

Medniekiem jāatceras, ka mežā var atrasties arī citi cilvēki – ogotāji, sēņotāji un atpūtnieki. Savukārt meža apmeklētājiem jābūt uzmanīgiem, dzirdot šāvienus un dzinēju radītos trokšņus, netuvoties tiem un nekavējoties doties projām.

Dzinējmedību sezona ilgs līdz nākamā gada 31. martam, izņemot mežacūku dzinējmedības, tās ilgs līdz 31. janvārim. Medības ar dzinējiem vai traucēšanu ir atļautas no saullēkta līdz saulrietam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!