Foto: LETA
Partijai "Sabiedrība citai politikai" (SC) šķiet, ka nacionālās apvienības VL-TB/LNNK sastāvā esošās "Visu Latvijai" (VL) rīcība neatbilst liberālās demokrātijas principiem, tāpēc SCP aicina apvienības "Vienotība" valdi vēlreiz nopietni apsvērt lēmumu par VL iesaistīšanu koalīcijā, portālam "Delfi" skaidroja SCP un arī "Vienotības" valdes loceklis Artis Pabriks.

Viņš uzsvēra, ka SCP būtu grūti akceptēt VL dalību koalīcijā. Pabriks norādīja, ka VL dalība koalīcijā varētu radīt problēmas, un ne tikai ārpolitikā – partijas biedru izteikumi publiskajā telpā ir problemātiski arī iekšpolitiski, jo ir neiecietīgi pret vairākām sabiedrības grupām. "Vai tas ir tas, kas mums vajadzīgs šajā ekonomiski grūtajā laikā, vai premjeram tagad būs jādomā arī par sabiedrības šķelšanos?" retoriski vaicāja Pabriks.

Pabriks pauda cerību, ka "Vienotības" valde pārskatīs lēmumu par VL aicināšanu valdībā, jo arī citu apvienības partiju vidū ir cilvēki, kas domā līdzīgi SCP – proti, ka VL piektdien premjeram Valdim Dombrovskim ("Vienotība") dotie solījumi necilāt, piemēram, cittautiešu repatriācijas jautājumus, esot tikai formāli. Pabriks apšaubīja, vai partija patiešām vēlas atteikties no šīm nostādnēm, jo publiskie izteikumi par to neliecinot.

Ja "Vienotības" valde tomēr nolems, ka VL valdībā jādarbojas, tad "mums ir jāspriež vēlreiz; mēs nebaidāmies palikt opozīcijā," SCP nostāju skaidroja Pabriks. Lūgts precizēt, vai SCP būtu gatava pamest apvienību "Vienotība", vai turpināt darbu, ieturot atšķirīgu nostāju, SCP pārstāvis atgādināja partijas vadītāja Aigara Štokenberga iepriekš pausto: "Mums būtu ļoti grūti balsot par valdību, kurā būs VL."

Pabriks uzsvēra, ka "ir kaut kādi politiskie principi, kas jāievēro". Viņš uzskata, ka SCP nav mazāki Latvijas patrioti nekā VL, tomēr partija neatļaujas "šādus izteicienus". "Izteicieni par "inteliģento antisemītismu" un tamlīdzīgi nepiestāv normālai Eiropas partijai," uzskata Pabriks.

Ar VL-TB/LNNK apvienības līderi Robertu Zīli, tāpat kā abiem partijas "Visu Latvijai" līdzpriekšsēdētājiem Raivi Dzintaru un Imantu Parādnieku portālam "Delfi" neizdevās sazināties. Savukārt TB/LNNK valdes priekšsēdētāja vietnieks un piektdien kā viens no tieslietu ministra kandidātiem nosauktais Gaidis Bērziņš uzsvēra, ka piektdien "noteikti neesam sapratuši", ka "Vienotības" valde vēl varētu mainīt lēmumu par Nacionālās apvienības dalību koalīcijā. Savukārt nekādu jaunu informāciju no "Vienotības" Bērziņš neesot saņēmis, vien daļēji dzirdējis JL priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas radiointerviju, un komentārus solīja pēc tam, kad VL-TB/LNNK būs oficiāli informēta par izmaiņām.

Jau ziņots, ka pirmdien intervijā Latvijas Radio viena no "Vienotības" vadītājām, partijas "Jaunais laiks" līdere Āboltiņa apstiprināja, ka "Vienotības" līderu diskusija par nacionālās apvienības iekļaušanu topošās valdības koalīcijā notikusi svētdien, bet gala lēmumu "Vienotības" valde pieņems pirmdien.

Viņa pastāstīja, ka viena no apvienības "Vienotība" kodolpartijām - SCP ierosina valdības veidošanā tomēr neiesaistīt VL-TB/LNNK. "Es varu apstiprināt, ka "Vienotības" valde ir saņēmusi SCP iesniegumu ar lēmumprojektu par to, lai koalīciju veidotu tikai "Vienotība" un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Šodien šī valdes sēde notiks un šīs lēmums tiks pieņemts. Lai mēs būtu pilnīgi precīzi - "Vienotības" valde savu galavārdu vēl nav teikusi. Tāpat es gribu atgādināt, ka mēs šīs sarunas vedam, bet juridiski prezidents savu galavārdu, kuru viņš redz kā premjeru, teiks tikai tad, kad sanāks jaunā Saeima," sacīja Āboltiņa.

"Ir jāapzinās politiķiem, kuri veido valdību, sava atbildība gan par vēlētājiem doto solījumu, gan par to, kādu valsti gribam redzēt," sacīja politiķe. Viņasprāt, tas gan nenozīmējot šķelšanos "Vienotībā", jo "mēs joprojām esam demokrātiska organizācija, kura spēj lēmumus pieņemt, kura spēj viņus izrunāt pat tad, ja tie ir pretrunīgi lēmumi".

Portāls "Pieteik.com" svētdien ziņoja, ka šobrīd runa esot vairs tikai par vienu valdības koalīcijas modeli – "Vienotība" + ZZS, kam kopā 10. Saeimā ir 55 balsis, uzsvēra vairāki avoti.

Citi sarunās iesaistītie kā iemeslu šim pavērsienam norādīja uz VL publiskajiem izteikumiem, par dažiem no kuriem vēl piektdien nav bijis informācijas. Kā piemērs ticis minēts VL-TB/LNNK deputāta kandidāta Jāņa Iesalnieka sociālajā tīklā "Twitter" uzsāktā diskusija par "inteliģento antisemītismu", kas, pēc politiķa raksturojuma, esot tāds "antisemītisms, kas balstās uz kādiem puslīdz intelektuāliem argumentiem, nevis trulu naidu".

Otrs grūdiens attieksmes maiņai pret VL-TB/LNNK aicināšanu valdībā saistīts ar šķelšanās draudiem "Vienotībā", jo SCP bija brīdinājusi, ka tai būs grūti balsot par valdību, kurā būs VL.

Jau ziņots, ka piektdien nacionālā apvienība apsolīja premjeram bez vienprātības koalīcijā nevirzīt strīdīgos jautājumus par cittautiešu repatriāciju un mazākumtautību izglītības nostādnēm, līdz ar to zuda pēdējais šķērslis tās dalībai koalīcijā, un Dombrovskis paziņoja par trīs partiju koalīcijas izveidi, kurā darbotos "Vienotība", ZZS un VL-TB/LNNK.

Valdībā, kurā būs par vienu ministra amatu mazāk nekā pašlaik, jo plānots likvidēt Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, ZZS pretendēja uz sešiem portfeļiem, bet VL-TB/LNNK tika piedāvāts viens ministra krēsls, kas, visticamāk, varētu būt tieslietu ministra amats.

Nacionālā apvienība gan premjeram piektdien negaidīti piedāvāja arī izglītības un zinātnes ministra amata kandidātu, tomēr premjers atzina, ka ir maz ticama iespēja VL-TB/LNNK valdībā iegūt divus ministra amatus.

Līdz ar to pašai "Vienotībai" šāds koalīcijas modelis varētu dot sešus ministru amatus, neskaitot premjera krēslu.

Partijas vēl nav lēmušas par Saeimas amatu sadali.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!