Pacientu organizācijas aicina valdību nepieļaut tālāku veselības aprūpes pakalpojumu samazināšanu
Foto: LETA

Pacientu organizāciju tīkls, kas apvieno vairāk nekā 20 Latvijas pacientu organizācijas, aicina Ministru kabinetu, Saeimu un citas atbildīgās organizācijas nekavējoties rast iespēju nodrošināt ārstējošajam personālam nepieciešamo medicīnisko aprīkojumu, lai nepieļautu medicīnas pakalpojumu ierobežojumus, kas var rasties saistībā ar individuālo aizsardzības līdzekļu trūkumu, portālu "Delfi" informēja organizāciju pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atsaucoties uz 11. maijā medijos izskanējušām ziņām par kritisko situāciju ar individuālo aizsardzības līdzekļu pieejamību mediķiem un bažām par to, ka pāris nedēļu laikā būs jālemj par veselības aprūpes pakalpojumu samazināšanu, pacientu organizācijas uzstājīgi aicina atbildīgās institūcijas nepieļaut šādu situāciju.

Koncentrējoties uz Covid-19 vīrusa izplatību un draudiem, nevar pieļaut, ka pieaug mirstība no ārstējamām un novēršamām slimībām kā infarkts vai insults, onkoloģiskās slimības, HIV un citas infekcijas slimības, retās slimības, multiplās sklerozes un citām smagām hroniskām slimībām, norāda pacientu organizāciju pārstāvji.

Latvijā izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā ieviesti ierobežojumi ambulatorajiem pakalpojumiem un izmeklējumiem, un tā rezultātā daudziem hronisku slimību pacientiem ir atliktas vairākus mēnešus iepriekš plānotās ārsta vīzītes un diagnostiskie izmeklējumi. "Savlaicīga slimību diagnosticēšana un sekmīga to ārstēšana novērš gan nepieciešamību doties uz slimnīcu, gan iespējamu invaliditāti un nāvi, kas rada papildus noslodzi veselības aprūpes sistēmai. Ik dienu saņemam jautājumus no pacientiem par ārstēšanās pieejamību ārkārtējās situācijas laikā. Kā liecina pacientu aptaujas un saņemtie jautājumi, pacientus visvairāk satrauc atceltie izmeklējumi un konsultācijas, bailes saslimt ar Covid-19, kā arī izolācija un vientulība, kas veicinājusi trauksmi," atzīst Latvijas Pacientu organizāciju tīkla pārstāve un biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa.

Mauriņa norāda, ka diemžēl arī ārstu un pacientu sniegtā informācija apstiprina, ka pacienti bailēs no vīrusa, nereti vēršas novēloti arī pie neatliekamās medicīniskās palīdzības un slimnīcā nokļūst jau kritiskā stāvoklī.

"Atsevišķu slimību diagnostika, ārstēšana un medikamentu pieejamība Latvijā jau tāpat ievērojami atpalika no citām Eiropas valstīm, bet sakarā ar ārkārtējo situāciju tā vēl vairāk pasliktinājusies – pacienti netiek pie speciālistiem uz vizītēm, tiek atliktas operācijas, kavējas lēmumi par medikamentu kompensāciju, ir ierobežotas iespējas saņemt tādus pakalpojumus kā rehabilitācija un fizioterapija," norāda Latvijas Reto slimību alianses vadītāja Baiba Ziemele.

Ziemele, atsaucoties uz dažādu aptauju rezultātiem, saka, ka "cilvēki ir ļoti neapmierināti ar informācijas trūkumu un pieejamības ierobežošanu medicīnisko pakalpojumu nodrošināšanā".

Pacientu organizācijas iespēju robežās cenšas palīdzēt pacientiem rast atbildes uz dažādiem jautājumiem. "Pakalpojumu pieejamības turpmāka samazināšana vēl vairāk pasliktinās Latvijas iedzīvotāju jau tā sliktos veselības rādītājus," uzsver Ziemele.

Augsti vērtējot Veselības ministrijas un veselības aprūpes institūciju darbu vīrusu izplatības ierobežošanā, kā arī kompetenci, izvērtējot kvalitatīvu aizsarglīdzekļu iegādi un nodrošināšanu medicīnas personālam, Latvijas Pacientu organizāciju tīkls aicina Latvijas Ministru kabinetu, Saeimu un visas atbildīgās institūcijas nodrošināt pilnvērtīgus un laicīgus ārstēšanas pakalpojumus iedzīvotājiem.

Pacientu organizāciju tīklu pārstāv apvienība HIV.LV, BaCo - Baltijas jūras valstu Koalīcija HIV pacientiem, biedrība "Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem" (AGIHAS), Biedrība Ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem "Saknes", C hepatīta pacientu apvienība, Labdarības fonds "Rozā vilciens", Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība, Latvijas Hemofilijas biedrība, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, Latvijas Krona un Kolīta slimnieku biedrība, Latvijas Multiplās Sklerozes asociācija, Latvijas Reto slimību alianse, Latvijas sieviešu volontieru biedrība " VITA", ParSirdi.lv, Pulmonālās hipertensijas biedrība, Soli priekšā melanomai, Zarnu vēža pacientu un viņu atbalsta personu biedrība "EuropaColon Latvija" u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Koronavīruss Covid-19 Reto slimību alianse Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form