Par gada vārdu pasludināts 'kvadrātkods', nevārds – 'sadarbspējīgs'
Foto: DELFI

Par 2021. gada vārdu izvēlēts "kvadrātkods", par gada nevārdu – "sadarbspējīgs", bet pērnā gada spārnotā teiciena titulu ieguvis Valsts prezidenta Egila Levita komentārs pēc Covid-19 potes saņemšanas – "Ļoti labi jūtos — es neko nejūtu!", pirmdien paziņoja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2021" organizatori.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt Rīgas Latviešu biedrības valdes izraudzītais 2021. gada spārnotais teiciens, ko paziņoja Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis, ir epidemiologa Ugas Dumpja "Sapinušies sociālajos tīklos".

Žūrijas ieskatā 2021. gada spārnotā teiciena kategorijā finālā iekļuvuši ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa "Draugi, nav labi!", Zemkopības ministra biroja vadītāja Jāņa Eglīša "Govij štepseli izraut nav iespējams!", Gaita Lazdāna jaunajā dziesmā "Mirdzēt vai dzist" aptaujas kandidātu iesūtītāju saklausītie piedziedājuma vārdi "Sadursimies, rokās sadursimies!" un Roberta Priekuļa ieraksts "Tevi noķers pie mājas durvīm un nopotēs kā traku suņuku".

Par uzvarētāju tika atzīts Valsts prezidenta Egila Levita komentārs pēc potes saņemšanas: "Ļoti labi jūtos — es neko nejūtu!"

Sīvā cīņā par gada savārstījuma godu spēkiem mērojās "Bitkoina maininga pūlu hešre[i]ts", "Ceļa ziemas uzturēšanas darbi" un "Testu var neveikt persona, kura ir bijusi pozitīva ar vīrusu Covid-19 mazāk kā 90 dienas iepriekš no inficēšanās brīža vai ir potēta pret šo vīrusu 21 dienu atpakaļ, no otrās puses skaitot".

Par uzvarētāju tika atzīts Māra Berga pamanītais virsraksts: "Honda līdz 2050. gadam plāno panākt 0 bojāgājušos uz ceļiem."

Starp gada nevārda finālistiem — "iekļaujoša valoda", "lokalizē (ugunsgrēku)" ierobežošanas vai apdzēšanas vietā, "murālis" sienas gleznojuma vietā, "posts" ieraksta vietā.

Pirmo vietu pārliecinoši ieguva pēc daudzu iesūtītāju domām nevārda godu pelnījušais "sadarbspējīgs" — digitālā Covid-19 (tostarp pārslimošanas) sertifikāta vietā.

Savukārt par gada vārdu pēdējā kārtā cīnījās "balstpote", "līdzestība", "ribjosla", "staķīši" un "tīkšķis", taču par uzvarētāju tika apstiprināts "kvadrātkods", proti, ātrās atbildes kods, ko veido kvadrātveida laukumā izkārtoti mazāki kvadrāti.

Aptaujas žūrijā šogad darbojās literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane, kultūras žurnāliste Linda Kusiņa-Šulce, terminologs Aldis Lauzis, tulkotājs un Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, sociolingviste Vineta Poriņa, rakstnieks Pēteris Pūrītis, literatūrzinātniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova, akadēmiķis Andrejs Veisbergs, žurnālists un publicists Egils Zirnis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2022. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kandidātus visa gada garumā var sūtīt uz gadavards@inbox.lv.

Aptauju par gada vārdu, nevārdu, savārstījumu un spārnoto teicienu jau deviņpadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību.

Jau ziņots, ka par 2020. gada vārdu tika atzīts "sejauts", nevārds – "vaibs", un spārnotākais teiciens – "mēs paliekam darbā jūsu dēļ, jūs paliekat mājās mūsu dēļ", –

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latviešu valoda Andrejs Veisbergs Rīgas Latviešu biedrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form