Pašvaldības atbalsta ministrijas piedāvājumu; GMI celšanu valdībā skatīs mēneša laikā
Foto: LETA

Otrdien, 4. augustā, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) valdei tiekoties ar labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV), pārrunāts Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais piedāvājums Satversmes tiesas (ST) sprieduma izpildei par garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeni un apspriests jautājumus saistībā ar trūcīgas personas ienākumu līmeni un mājokļa izdevumu pabalsta aprēķināšanu. Valde atbalstīja kopīga darba turpināšanu un izstrādāto priekšlikumu virzīšanu turpmākai apspriešanai valdībā un Saeimā, portāls "Delfi" uzzināja LPS.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Plānotās izmaiņas likumdošanā virzīs apstiprināšanai valdībā līdz šī gada augusta beigām un paredzēts šo jautājumu iekļaut arī gaidāmajās sarunās par nākamā gada valsts budžetu. Liela daļa pašvaldību jau ir sniegušas savus komentārus un priekšlikumus par piedāvātajiem variantiem.

Valdes sēdes laikā ministre informēja par diviem piedāvātajiem variantiem GMI līmeņa un trūcīgas personas ienākumu līmeņa celšanai, kas izstrādāti pēc konkrētas relatīvās metodes, ņemot vērā iedzīvotāju ienākumu līmeni un sociālekonomisko situāciju valstī.

Ņemot vērā aprēķinus, kā pirmais variants tiek piedāvāts GMI palielināt līdz 109 eiro un trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 218 eiro apmērā. Otrs variants paredz GMI celt līdz 164 eiro un noteikt vienādus trūcīgo un maznodrošināto personu ienākumu līmeņus – katru 270 eiro apmērā.

LM definē, ka GMI pabalstā iekļauti izdevumi par pārtiku un apģērbu, savukārt papildus dzīvokļa pabalsts paredz mājokļa nodrošināšanas izdevumu segšanu, tādējādi GMI celšana ir kontekstā ar vienotas mājokļa pabalsta sistēmas ieviešanu. Kopumā pirmā varianta īstenošanai nākamajam gadam papildus nepieciešami 25 miljoni eiro, bet otrajam variantam 40 miljoni eiro.

LPS valde atbalstīja kopīga darba turpināšanu pie Satversmes tiesas sprieduma izpildes un LM izstrādāto priekšlikumu virzīšanu turpmākai apspriešanai valdībā un Saeimā, kā reālāko iespējamo akcentējot pirmo variantu. LPS uzsvēra arī nepieciešamību aktīvi iesaistīt pašvaldības likumdošanas izmaiņu izstrādāšanas procesā, sniedzot savu palīdzību kvalitatīvu dokumentu izstrādē. Tāpat jāturpina diskusijās par iespējamā valsts līdzfinansējuma nodrošināšanu GMI un dzīvokļa pabalsta izmaksai situācijā, ja pašvaldībām strauji krītas ieņēmumi vai palielinās GMI līmeņa pieprasījumu skaits, uzsver LPS.

Vienlaikus LPS akcentē, ka LM piedāvājums Satversmes tiesas sprieduma izpildei ir jāskata ciešā kontekstā ar kompleksiem risinājumiem nabadzības mazināšanā valstī, akcentējot ekonomiskās situācijas uzlabošanu un sekmēšanu, darba vietu radīšanu un cilvēku iesaisti līdzdarbības pasākumos, sekmējot nodarbinātību valstī un pašvaldībās. Pabalstu izmaksai ir jābūt mērķētai, lai to saņemti tā sabiedrības daļa, kura patiesi nekādā veidā nevar un nespēj sev nodrošināt iztikas līdzekļus, norāda LPS.

"Delfi" jau ziņoja, ka saskaņā ar ST spriedumu pašreizējais garantētā minimālā ienākuma līmenis nākamā gada 1. janvārī vairs nebūs spēkā, tāpēc jārod risinājums, lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam nodrošināt iztikas līdzekļus un cilvēka cienīgu dzīvi.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Labklājības ministrija Latvijas Pašvaldību savienība Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form