Patērētāju sargi monitoringā par neatbilstošiem atzīst 49% respiratoru un 22% higiēnisko masku
Foto: Pixabay

Līdz ar jaunā koronavīrusa izraisītās saslimšanas Covid-19 pandēmiju gan pasaulē, gan Latvijā strauji pieauga pieprasījums pēc pirmās nepieciešamības precēm, dezinfekcijas līdzekļiem un sejas maskām. Lai secinātu kāda ir šo preču pieejamība un cenas tirdzniecības vietās, kā arī interneta veikalos, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sākot ar šī gada martu uzsāka preču monitoringu šajās trīs preču grupās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

PTAC no šā gada 5. maija veica sejas masku pieejamības un cenu monitoringu 230 tirdzniecības vietās – 59% tirdzniecības vietās un 41% interneta veikalos, portāls "Delfi" uzzināja PTAC.

Kopumā uzraudzība veikta 547 sejas aizsargmaskām no, kurām 32% bija respiratori, 53% higiēnas maskas, 11% medicīniskās maskas un 4% sejas vairogi.

Monitoringa laikā tika konstatēts, ka tirdzniecībā ir pieejamas visu veidu sejas maskas, taču medicīnisko sejas masku pieejamība bija salīdzinoši mazāka. Īpaši plašs bija higiēnisko masku piedāvājums, tostarp tika piedāvātas dažādas auduma maskas, kuras izgatavojuši mājražotāji.

Par neatbilstošiem tika atzīti 49% pārbaudīto respiratoru un 22% higiēnisko masku.

Savukārt cenas sejas maskām šajā periodā nav pieaugušas, gluži pretēji – medicīnas maskām un higiēnas maskām ir vērojams cenu samazinājums, salīdzinot ar monitoringa sākumu, secinājis PTAC.

Respiratoru vidējā cena monitoringa sākumā bija 5,85 eiro par vienu vienību, savukārt maija beigās tā bija nokritusies līdz 5,28 eiro. Tāpat būtisks cenas samazinājums novērojams arī higiēnas maskām no 2,75 eiro par masku līdz 1,97 eiro un medicīnas maskām – no 1,20 eiro līdz 0,74 eiro.

PTAC aicina patērētājus arī turpmāk pirms dažādu preču – patēriņa preču, dezinfekcijas līdzekļu vai sejas masku iegādes salīdzināt to cenas dažādās tirdzniecības vietās un iegādāties sev izdevīgāko!

Ņemot vērā dezinfekcijas līdzekļu lielo nepieciešamību, šī gada 7. aprīlī tika uzsākts arī šo preču monitorings, kopumā fiksējot cenas 31 tirdzniecības vietā, aptverot lielākos pārtikas preču tirdzniecības tīklus, lielākos būvniecības preču veikalus, kā arī degvielas uzpildes stacijas un arī aptieku tīklus.

Tirdzniecības vietās kopumā konstatēti 144 tirdzniecībā esoši dezinfekcijas līdzekļi, no kuriem cenu pieaugums ir konstatēts tikai sešiem dezinfekcijas līdzekļiem.

Neskatoties uz atsevišķiem cenu pieaugumiem, kopumā monitoringa periodā ir vērojams būtisks dezinfekcijas līdzekļu piedāvājuma palielinājums un vidējās cenas litrā samazinājums – vidēji no 30,98 eiro litrā līdz 22,38 eiro litrā, jeb 28% samazinājums no sākotnējās cenas.

Ja, uzsākot monitoringu, daudzviet dezinfekcijas līdzekļi nebija pieejami, tad ar katru nedēļu to klāsts palielinājās, sevišķi palielinoties Latvijā ražoto dezinfekcijas līdzekļu klāstam.

Kopumā PTAC, veicot cenu monitoringu, secinājis, ka patēriņa preču cenas praktiski nav mainījušās, dezinfekcijas līdzekļu cenas un pieejamība ir stabilizējusies, sejas masku un respiratoru jomā vairākās kategorijās preču pieejamība vēl aizvien ir limitēta, bet cenas stabilas.

Savukārt 9. martā PTAC sāka cenu monitoringu pirmās nepieciešamības precēm četros lielākajos patēriņa preču tirdzniecības interneta veikalos, bet 19. martā – septiņās lielākajās tirdzniecības ķēdēs.

Kopā interneta tirdzniecības vietās katru nedēļu tika fiksētas pārtikas preču un rūpniecības preču cenas 69 tirdzniecībā esošām precēm, savukārt tirdzniecības vietās fiksētas cenas 209 precēm (piemēram, rīsiem, griķiem, makaroniem u.c.).

Izvērtējot apkopotos datus, no šī gada 9. marta līdz 5. jūnijam PTAC secināja, ka cenas nav mainījušās 45% gadījumu, precēm piemērotas akcijas 43% gadījumu, preču cena ir samazināta 4% gadījumu un cena ir pieaugusi 7% gadījumu.

Visbiežāk cenu pieaugums tika konstatēts konkrēta ražotāja griķiem un rīsiem, kas saistīts ar ražotāja cenu palielināšanu šiem produktiem vēl pirms ārkārtas situācijas.

Monitoringā tika konstatēts, ka pirmās nepieciešamības preces ir pieejamas un, ja kāda prece netiek piedāvāta, tad ir pieejams iegādāties citu ražotāju līdzīgas preces.

Jau ziņots, ka visā Latvijā saistībā ar Covid-19 izplatīšanos 12. martā bija izsludināta ārkārtējā situācija, kas beidzās 9. jūnijā.

Par to, kādi ierobežojumi Latvijā jāievēro pēc ārkārtējās situācijas beigām, iespējams uzzināt šajā rakstā.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) devusi nosaukumu jaunā koronavīrusa izraisītajai slimībai. Tā nodēvēta par Covid-19. Nosaukums izveidots no vārdiem "korona", "vīruss" un "slimība". Savukārt skaitlis 19 apzīmē gadu, kurā sākās vīrusa uzliesmojums. Pirmās ziņas par vīrusa uzliesmojumu parādījās pērnā gada 31. decembrī.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Pasaules Veselības organizācija Patērētāju tiesību aizsardzības centrs PTAC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form