Uzziņa: Kādi ierobežojumi jāievēro pēc ārkārtējās situācijas beigām
Foto: LETA

Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija ar trešdienu, 10. jūniju, ir beigusies un valdība ir mazinājusi atsevišķus piesardzības pasākumus. To, kādus ierobežojumus sabiedrībai turpmāk vajadzēs ievērot, ir apkopojusi Veselības ministrija (VM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrija uzsver, ka ierobežojumu ievērošana ir būtiska, lai saslimšana ar Covid-19 nepieaugtu un arī turpmākajos mēnešos būtu iespējams mazināt drošības pasākumus.

Pamatprincipi paliek nemainīgi – visur, kur ir iespējams, jāievēro divu metru distance, iedzīvotājiem ir regulāri jāmazgā rokas un saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās. Tāpat nepieciešams sekot līdzi informatīvajām norādēm, piemēram, sabiedriskās vietās, kā arī jāpilda konkrētā pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus.

Distances ievērošana, īpaši starp svešiem cilvēkiem, joprojām ir izšķiroša, lai mazinātu vīrusa izplatību, skaidro VM. Vienlaikus ir vairākas situācijas, kad ir pieļaujams to tik strikti neievērot, piemēram, veicot darba pienākumus, bērnudārzos un nometnēs, kā arī sporta, dejošanas un aktiermākslu nodarbībās. Šādos gadījumos cilvēki ir savstarpēji pazīstami un epidemiologi varēs apzināt kontaktpersonas, ja kāds saslims.

Savukārt sabiedriskajā transportā, kur bieži nav iespējams ievērot starp cilvēkiem divu metru distanci, joprojām ir jālieto mutes un deguna aizsegs.

No trešdienas vienkopus atļauts pulcēties lielākam cilvēku skaitam – iekštelpās līdz 100 cilvēkiem, bet ārā līdz 300 cilvēkiem, ievērojot divu metru distanci starp personām. Šie nosacījumi attiecas uz pakalpojumu sniegšanas un publisku pasākumu norišu vietām. Tas nozīmē, ka privātam pasākumam privātā teritorijā, piemēram, savās mājās vai dārzā, šādu nosacījumu nav. Tomēr cilvēkiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par privātu pasākumu un jārespektē drošības pasākumus.

Cilvēku skaita ierobežojumi neattiecas arī uz vietām, kur ir aktīva cilvēku plūsma, piemēram, tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas vietām, muzejiem, izstādēm un dabas takām, ja šajās vietās netiek rīkots pasākums. VM skaidro, ka šajās vietās cilvēki ilgstoši neuzkavējas uz vietas, tādēļ nav iespējams noteikt tajās esošo cilvēku skaitu, bet šīm vietām ir atsevišķi specifiski nosacījumi, piemēram, jābūt nodrošinātiem četriem kvadrātmetriem uz vienu cilvēku.

Pie pozitīvas epidemioloģiskās situācijas plānots, ka no 1. jūlija iekštelpās, kuru platība ir virs 1000 kvadrātmetriem, varēs pulcēties līdz 250 cilvēkiem, bet ne vairāk kā 50% no telpas kapacitātes un jānodrošina četri kvadrātmetri uz vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka telpu īpašniekiem būs jāaprēķina, cik cilvēkiem ir droši atrasties konkrētajā vietā. Pasākumos ārā varētu pulcēties līdz pat 1000 cilvēkiem.

Savukārt no 1. augusta iekštelpās, kuru platība ir līdz 1000 kvadrātmetriem, drīkstētu pulcēties līdz 500 cilvēkiem.

Sabiedriskās ēdināšanas vietās starp galdiņiem ir jānodrošina divu metru distance. Līdz 1. jūlijam ir noteikts, ka iekštelpās pie galdiņa drīkst sēdēt četri cilvēki, bet ārā, piemēram, uz terases, pie galdiņa – astoņas personas.

Tāpat kā līdz šim kultūras, sporta, izklaides un reliģiskās darbības vietas darbu uzsāks ne agrāk kā pulksten 6.30 un beigs ne vēlāk kā pulksten 24. Izņēmums ir brīvdabas kino un sabiedriskās ēdināšanas vietas, kas drīkstēs darboties līdz pulksten 2.

Valdība arī lēma, ka bērnu nometnēs drīkstēs būt 30 bērni, savukārt pieaugušo neformālās izglītības pasākumos vienā grupā varēs būt 50 cilvēki. Īpaši nosacījumi ir arī sporta treniņos – vienā treniņgrupā drīkst būt ne vairāk kā 30 cilvēki, ieskaitot treneri.

Līdz 31. jūlijam sporta pasākumiem iekštelpās, kur kopējā publisko telpu platība ir mazāka par 1000 kvadrātmetriem, ir jānotiek bez skatītājiem.

Attiecībā uz ceļojumiem VM aicina rūpīgi izvērtēt to nepieciešamību, jo iedzīvotājiem jārēķinās, ka ārzemēs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar Covid-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro valstī, kur tobrīd atradīsies.

Ministrija arī vērš uzmanību, ka šobrīd Eiropas Savienības (ES) robeža nav atvērta ceļojumiem, tādēļ nenotiek ceļojumi uz trešajām valstīm. Tāpat nenotiek arī ceļojumi uz ES un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, kas pēc Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā ir publicētas kā vietas ar augstu risku sabiedrības veselībai. Proti, 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 25.

Tāpat VM norāda, ka, ieceļojot Latvijā no valsts, kur 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 15, būs jāievēro pašizolācija 14 dienas, kopš izbraukšanas no minētās valsts.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka līdz ar 10. jūniju, kad beidzas valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, valdība ir lēmusi mīkstināt vairākus Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus.

Latvijā saistībā ar Covid-19 izplatīšanos 12. martā tika izsludināta ārkārtējā situācija, kuru 7. aprīlī pagarināja līdz 12. maijam, saglabājot spēkā esošos ierobežojumus. Savukārt 7. maijā valdība lēma to pagarināt līdz 9. jūnijam, no 12. maija mazinot virkni ierobežojumu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form