Raidījums: Valodas centrs Latgalē nav pamanījis ielu plāksnītes divās valodās
Foto: DELFI Aculiecinieks

Lai arī Latgalē ir saglabājušās vietas, kur ielu nosaukumi joprojām rakstīti latviešu un krievu, jo tajās ielu nosaukumu plāksnītes saglabājušās vēl no padomju laikiem, Valsts valodas centrā(VVC) vairāk nekā 20 gadu laikā likuma pārkāpumu nav pamanījuši, svētdien vakarā vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Daugavpils novada Višķu pagastā konstatēts, ka visas ielu nosaukumu plāksnītes vēl palikušas no padomju laikiem, tāpēc tās nav tikai latviešu valodā, kā to prasa Valodas likums. Vietējā pašvaldība aizbildinās ar naudas trūkumu un iepriekšējās varas neizdarību, kas dažām ielām nav piešķīrusi nosaukumus. Bet VVC, kas jau 20 gadus ir pārstāvēts Daugavpils novadā, šo nelikumību neesot pamanījis, norāda raidījums.

Višķu pagastā pāris ielas ir pat bez nosaukumiem. Pagasta pārvaldnieks Jānis Proms tajā vaino iepriekšējo pārvaldi, turklāt neesot naudas, lai plāksnītes nomainītu. Līdzīga situācija esot arī citur Latgalē.

"No iepriekšējā laika mums ir izveidojusies tāda situācija, ka ciemā uz šodienu vispār nav ielu. Mājām ir tikai numerācija un tā ir ļoti liela neērtība iedzīvotājiem. Tādēļ tiek plānots jaunajā plānošanas reģionā, ka arī mūsu pagastā parādīsies daudz jaunas ielas un arī Daugavpils novada domes sēdē esam apsprieduši šo jautājumu. Tā problēma nav tikai mūsu pagastā, es domāju, ka katrā pagastā situācija ir līdzīga," stāsta Proms.

Pārvaldnieks jaunas plāksnītes sola, kad apstiprinās jauno Daugavpils novada teritorijas plānojumu. Tas esot izstrādāts un to tūlīt apspriedīšot. Parastais teritorijas plānojuma ieviešanas process prasa divus gadus. Proms ir pilns optimisma, ka Višķos sanākšot ātrāk.

VVC vadītājs Antons Kursītis norāda – "jebkurā gadījumā valstij un pašiem iedzīvotājiem daudz izdevīgāk un lietderīgāk ir iztikt bez soda, bet novērst šo pārkāpumu. Mēs neesam tik bagāti, lai nepārtraukti tiesātos."

Pēc Kursīša domām, nelikumīgās ielu plāksnītes neesot tik nozīmīgs likuma pārkāpums, lai ar to nopietni cīnītos. Daudz bīstamāki valstij esot zīmolu nosaukumi angļu valodā, kurus vajadzētu latviskot.

Latgalē ne tikai nemaina Padomju laikā uzstādītās ielu plāksnītes, bet arī izvieto jaunas - arī latviešu un krievu valodā, jo tādas tika atrastas arī Aglonā.

Aglonas pagastvecis Igors Reščenko nezina, kā jaunās plāksnītes radušās, viņš neesot sankcionējis to uzstādīšanu. Bet arī negrasās tās mainīt. Reščenko ir aprēķinājis, ka jaunas plāksnītes izmaksās 10 000 latu. Kamēr tos nedabūs no Eiropas Savienības struktūrfondiem, Aglonā plāksnītes nemainīšot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

TV3 Valsts valoda Valsts valodas centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form