Rīgas administrācija par gadu plāno atlikt tūrisma nodevas ieviešanu galvaspilsētā
Foto: DELFI

Rīgas pagaidu administrācija par gadu plāno atlikt viena eiro apmērā plānotās tūrisma nodevas ieviešanu galvaspilsētā, noskaidroja aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par nodevas ieviešanu galvaspilsētā no 2021. gada janvāra Rīgas dome lēma 2019. gada septembrī. Tomēr ņemot vērā Covid-19 radīto situāciju, lai sniegtu uzņēmējiem atbalstu, pašvaldība nodevas ieviešanu plāno atlikt par vienu gadu.

Šāds lēmums pieņemts konsultējoties arī ar nozares pārstāvjiem. Par šo jautājumu administrācija plāno lemt sēdē otrdien, 9. jūnijā, pulksten 16.

Iecere paredzēja, ka no 2021.gada visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu būs jāmaksā nodeva viena eiro apmērā par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja atpūtnieks pilsētā uzturas ilgāk. Nodeva nebūtu jāmaksā par bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Pašvaldība lēsa, ka līdz ar nodevas ieviešanu tā varētu ik gadu iekasēt vairāk nekā trīs miljonus eiro.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis aģentūrai LETA norādīja, ka vēlētos, lai tūrisma nodeva netiktu piemērota arī 2022. gadā, jo nozares pilnīga atkopšanās varētu būt gaidāma vien 2023. gadā.

"Nākamie gadi būs grūti, un tādēļ ikviens papildus slogs var radīt grūtības," sacīja Pinnis.

Viņš atzīmēja, ka viens eiro par cilvēku izklausās maz, taču brīdī, kad tiek vērtēta iespēja rīkot konferenci 200 cilvēkiem ar palikšanu uz trim naktīm, tie pārvēršas jau par 600 eiro. Šād gadījumā pasākuma rīkotāji sāk domāt un salīdzināt galamērķus.

"Ir jāsaprot, ka mums pašlaik uz šejieni cilvēki vienkārši ir jādabū un ikviens šāda veida papildus maksājums var ietekmēt mūsu konkurētspēju," uzsvēra asociācijas prezidents.

Kā ziņots, domes pieņemtie noteikumi paredz, ka nodevas maksātājiem katru mēnesi pašvaldības portālā "www.eriga.lv" būtu jāiesniedz atskaiti par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu. Atbilstoši veiktajam aprēķinam, nodevas maksātājs katru ceturksni iemaksātu nodevu pašvaldības budžetā.

Tūristu uzskaites reģistrā komersantiem par tūristu būtu jāietver sekojoša informācija - vārds, uzvārds, dzimšanas datums, ceļošanas dokumenta veids, datums, kad ieradies uz izbraucis no tūristu mītnes, kā arī pamatojums atbrīvojumam no nodevas, ja tāds būs piemērojams.

Nodevas tiktu ieskaitītas pašvaldības pamatbudžeta vispārējo ieņēmumu kontā. Par nodevas maksājuma samaksas termiņa nokavējumu, maksātājam tiks aprēķināta nokavējuma nauda no laikā nenomaksātās nodevas summas 0,05 % par katru nokavēto dienu.

Pašvaldības nodeva par tūristu uzņemšanu ir plaši piemērota Eiropā. Tā ieviesta daudzās tūristu vidē populārās pilsētās, piemēram, Berlīnē, Amsterdamā, Romā, Venēcijā, Vīnē, Briselē, Lisabonā un citviet.

Lietuvā tūrisma nodeva ir ieviesta Kauņā no 2016. gada 1. janvāra un Viļņā no 2018. gada 1. jūlija. Abās pilsētās nodevas apmērs ir viens eiro diennaktī.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Rīgas dome
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form