Rīgas domes pozīcija nepiekāpjas – 'jautājumu kvotas' paliek spēkā
Foto: LETA

Rīgas domes (RD) pieņemtie pašvaldības normatīvu grozījumi, kas liedz deputātiem sēdēs uzdot vairāk par trim jautājumiem, paliks spēkā, pēc nenotikušas tikšanās ar opozīciju portālam "Delfi" teica vicemērs Andris Ameriks (GKR).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālam "Delfi" pastāstīja opozīcijas deputāts Juris Pūce (LA), viņš un kolēģi uz plānoto tikšanos nav nākuši, jo uzstāj uz nolikuma grozījumu atcelšanu. Savukārt vicemērs Ameriks klāstīja, ka pozīcija grozījumu atcelšanu piedāvā skatīt kopā ar to uzlabošanu, kas opozīcijai nav pa prātam.

Grozījumu uzlabojumi, pozīcijas ieskatā, būtu, piemēram, 30 jautājumu ierobežojums frakcijai par katru no sēdē izskatāmajiem jautājumiem, kā arī ne vairāk par 60 jautājumiem budžeta pieņemšanas laikā.

Domes pozīcija ar opozīciju tikās jau 9. martā, kad Ušakovs izdomāja par "jautājumu kvotām" padomāt vēl nedēļu. Līdz tam deputāti vienojās no domes sēdē skatāmajiem jautājumiem dzēst visas diskutablās tēmas, piemēram, par automašīnu riepu bloķēšanas izmantošanu Rīgas stāvvietās, braukšanas maksas atvieglojumiem galvaspilsētas sabiedriskajā transportā, kā arī Skanstes rajona revitalizācijas projekta risku izvērtēšanu.

Pirmdien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasīja RD grozījumus atcelt jau nākamajā sēdē, pretējā gadījumā solot nolikuma izmaiņas atcelt pati. Ministrija uzskata, ka pieņemtie grozījumi neatbilst Satversmei, kā arī ierobežo deputātu tiesības piedalīties domes sēdēs un lēmumu pieņemšanā.

Vicemērs Ameriks pastāstīja, ka oficiālu vēstuli ar ministra parakstu dome nav saņēmusi, tāpēc nolikuma grozījumi paliks spēkā.

Ziņots, ka RD pēc 11 stundu debatēm naktī uz 1. martu pieņēma grozījumus pašvaldības nolikumā, kas paredz, ka turpmāk deputātiem sēdēs būs tiesības izskatāmā jautājuma ziņotājam uzdot ne vairāk kā trīs jautājumus. Tāpat deputāti viena jautājuma skatīšanas laikā varēs ņemt tikai vienu pārtraukumu, kā arī turpmāk ziņotājiem būs tiesības uz "galavārdu", kam atvēlēs trīs minūtes laika.

Minētos grozījumus kārtējā domes sēdē rosināja pozīcijas deputāti. Priekšlikumam krasi iebilda opozīcija, tāpēc pēc vairāku stundu debatēm domnieki nolēma sasaukt ārkārtas sēdi, kas veltīta šī viena jautājuma vētīšanai. Ārkārtas sēde sākās pulksten 18 un ilga līdz agrai rīta stundai, pozīcijas deputātiem priekšlikumu atbalstot.

Kā skaidroja viens no priekšlikuma iesniedzējiem Vjačeslavs Stepaņenko (GKR), šāds priekšlikums izstrādāts, lai "optimizētu domes darbu un izvairītos no domes sēžu novilcināšanas". Viņš atsaucās uz pašvaldības budžeta pieņemšanas sēdi, kura ilga trīs dienas "tikai tāpēc, ka opozīcija gribēja zināt cik Rīgā ir koku". Deputāts arī paskaidroja, ka šāda kārtība jau esot ieviesta Daugavpilī, un, ka VARAM pret to iebildusi neesot, jo domes nolikums ir saskaņots.

Opozīcijas pārstāvji uzskata, ka šie priekšlikumi ierobežo deputātu vārda brīvību un apdraud demokrātiju. Kritiku par šo ieceri neslēpa teju neviens no opozicionāriem.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka 2018. gada budžeta pieņemšanas sēde RD ilga trīs dienas, opozīcijas deputātiem uzdodot vairākus simtus jautājumu pilsētas "galvenajai grāmatvedei" Ilgai Tiknusei, kura ir Finanšu departamenta direktore.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Nils Ušakovs Rīgas dome VARAM Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form