Rinkēvičs vēršas pie Beļģijas ārlietu ministres Zēdelgemas pieminekļa jautājumā
Foto: DELFI

Piektdien, 10. decembrī, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) nosūtījis vēstuli Beļģijas Karalistes premjerministra vietniecei un ārlietu, Eiropas lietu, ārējās tirdzniecības un federālo kultūras iestāžu ministrei Sofijai Vilmesai, kurā pauž bažas par notikumiem Zēdelgemā saistībā ar pieminekli "Latvijas stāvstrops brīvībai" un lūdz ministri pievērst jautājumam pastiprinātu uzmanību, portālu "Delfi" informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrs vēstulē uzsver, ka saskaņā ar Latvijas Okupācijas muzeja un Zēdelgemas pašvaldības 2017. gadā noslēgto vienošanos piemineklim simboliski jāataino brīvības jēdziens un jāatgādina sabiedrībai par Otrā pasaules kara traģiskajām sekām – Zēdelgemas karagūstekņu nometnē 1945.–1946. gadā ieslodzītajiem vairāk nekā 12 tūkstošiem latviešu karagūstekņu, izrādot pienācīgu cieņu karavīru piemiņai.

Tādēļ Rinkēvičs izsaka dziļu nožēlu par pieminekļa plāksnes noņemšanu, Brīvības laukuma pārdēvēšanas procesa uzsākšanu un starptautiskās vēsturnieku grupas rekomendācijām pieminekli pārvietot.

Latvijas ārlietu ministrs pauž bažas, ka Zēdelgemas pašvaldība varētu būt saskārusies ar spēcīgu dažādas izcelsmes dezinformāciju vietējā un starptautiskā līmenī. "Diemžēl jau labu laiku pret demokrātiskajām Eiropas nācijām, arī Latviju, tiek vērstas nomelnošanas kampaņas, un nedemokrātiski un agresīvi režīmi šo valstu sarežģīto vēsturi ļaunprātīgi izmanto saviem ģeopolitiskajiem mērķiem," norāda ministrs.

Ministrs aicina veidot dialogu starp Zēdelgemas pilsētu un tās sadarbības partneriem Latvijā, īpaši Okupācijas muzeju, un rast atbilstošu risinājumu, kas pauž cieņu Latvijas un Beļģijas ļoti atšķirīgajai, taču traģiskajai Otrā pasaules kara laika vēsturei.

Latvijas vēstniecība Beļģijā ir pastāvīgā saziņā ar Zēdelgemas pašvaldību, un 14. decembrī Latvijas vēstnieks Beļģijā Andris Razāns dosies vizītē uz pašvaldību. Patlaban no pašvaldības ir saņemts apliecinājums, ka lēmums par pieminekļa pārvietošanu vēl nav pieņemts, norādīja ministrijā.

Ārlietu ministrija turpinās pastiprināti sekot līdzi jautājuma attīstībai un to risināt sadarbībā ar Beļģijas valsts iestādēm. Ārlietu dienesta mērķis ir panākt, ka tiek nodrošināta cieņpilna un objektīva attieksme pret Latvijas valsts un tautas vēsturi, kā arī to simbolizējošām piemiņas zīmēm un pieminekļiem, uzsver ministrijā.

Jau ziņots, ka latviešu leģiona karagūstekņiem veltīto pieminekli "Latvijas stāvstrops brīvībai", kuru 2018. gada 23. septembrī atklāja Zedelgemas pilsētā Beļģijā, Flandrijas provincē, no pašreizējās atrašanās vietas noņems, taču precīzs datums vai laika termiņš, kad tas būtu jāizdara, nav noteikts, portālam "Delfi" apstiprināja pilsētas birģermeistare Annika Fermeulena.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Ārlietu ministrija Beļģija Edgars Rinkēvičs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form