Sākusies pieteikšanās uz kompensācijām par ierobežojumiem dabas liegumu teritorijās
Foto: Mihails Ignats, aerolatvija.lv

No šodienas līdz 22.maijam Lauku atbalsta dienests (LAD) sāk pieteikumu pieņemšanu kompensāciju izmaksai par saimnieciskās darbības ierobežojumiem "Natura 2000" teritorijās un mikroliegumos gan "Natura 2000" teritorijās, gan ārpus tām, informēja Latvijas Meža īpašnieku biedrības pārstāve Aiga Grasmane.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad kompensāciju izmaksā ir divi būtiski jaunumi. Pirmkārt, visas kompensāciju izmaksas - gan par "Natura 2000" teritorijām, gan par mikroliegumiem "Natura 2000" teritorijās un arī ārpus tām - administrēs Lauku atbalsta dienests. Dabas aizsardzības pārvaldē, kas iepriekš administrēja valsts kompensācijas, tuvākajos gados par šīm platībām atbalstu saņemt nevarēs. Otrkārt, šis ir pirmais gads, kad tiks piemērota diferencēta kompensācijas likme atkarībā no aprobežojuma smaguma.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks uzsver, ka, sākot ar šo gadu, daļa meža īpašnieku varēs saņemt diferencētu kompensācijas apmēru atkarībā no aprobežojuma smaguma. Tādējādi tiekot pareizāk salāgots kompensācijas apmērs ar aprobežojuma smagumu, jo nevarētu uzskatīt par taisnīgu tādu kompensācijas sistēmu, kur gan par nelieliem ierobežojumiem, gan par pilnīgu saimnieciskās darbības aizliegumu ir vienāda likme, kā tas bijis līdz šim "Natura 3000" teritorijās - 80 eiro par hektāru.

Sākot ar šo gadu, pretendents, kam vienā zemes vienībā ir viena veida saimnieciskās darbības ierobežojumi, varēs pieteikties uz šāda apmēra kompensāciju - 160 eiro par hektāru, ja aizliegta mežsaimnieciskā darbība, aizliegta galvenā cirte un kopšanas cirte, 120 eiro par hektāru, ja aizliegta galvenā cirte, un 45 eiro par hektāru, ja aizliegta kailcirte.

Muižnieks norāda, ka pagaidām šādas diferencētas kompensācijas netiks ieviestas attiecībā uz īpašumiem, kuros ir dažādi aprobežojuma veidi. Latvijas Meža īpašnieku biedrība rosināšot šo jautājumu atrisināt tuvākā gada laikā. Pretendentam, kam vienā zemes vienībā ir vairāku veidu saimnieciskās darbības ierobežojumi, tiks izmaksāta kompensācija 112 eiro par hektāru apmērā.

Lai pieteiktos kompensācijai, meža īpašniekam ir jāreģistrējas par LAD klientu un jāiesniedz LAD iesniegums. To var izdarīt gan LAD sistēmā tiešsaistē, gan arī aizpildīt iesniegumu papīra formā, kas būs pieejams visos LAD klientu apkalpošanas centros Rīgā un Reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs no 20.aprīļa. Kopā ar iesniegumu veidlapām varēs saņemt arī Informatīvo materiālu platību maksājumu saņemšanai 2015.gadā, kur ir sīki izklāstīti atbalsta saņemšanas nosacījumi un pieteikšanās maksājumam.

Lai pieteiktos kompensācijai elektroniski, ir jāreģistrējas LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā un līdz 2015.gada 22.maijam jāiesniedz Vienotais iesniegums un tā pielikums "Atbalsta iesniegums kompensācijas maksājumam par "Natura 2000" meža teritorijām 2015.gadā", kā arī jāpievieno meža zemju plāna kopija ar iezīmētām atbalstam pieteiktajām platībām.

Atbalstu var saņemt par meža zemes platību, kurā kārtējā gada 1.aprīlī ir spēkā kāds no tādiem saimnieciskās darbības ierobežojumiem kā aizliegta mežsaimnieciskā darbība, aizliegta galvenā cirte un kopšanas cirte, aizliegta galvenā cirte vai aizliegta kailcirte, kā arī par platību, kurai veikta inventarizācija atbilstoši normatīvajiem aktiem par meža inventarizācijas kārtību un inventarizācijas dati ir iekļautai meža valsts reģistrā ne vēlā kā līdz kārtējā gada 1.aprīlim.

Kā liecina informācija Zemkopības ministrijas Lauku attīstības programmā 2014.-2020.gadam, aizsargājamās dabas teritorijās, kas aizņem 12% no Latvijas teritorijas, ir noteikti lauksaimnieciskās un mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi - no daļēja līdz pilnīgam saimnieciskās darbības ierobežojumiem, un tas rada papildu izmaksas, un netiek gūti ienākumi. "Natura 2000" meža teritorijās būtiski saimnieciskās darbības ierobežojumi noteikti aptuveni 65 000 hektāru platībā.

Šo atbalsta pasākumu regulē divi Ministru kabineta noteikumi - "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem", kuros iekļauti vispārējie nosacījumi tiešo maksājumu saņemšanai, sankcijas, un 1.pielikumā atrodama veidlapa, kura jāizpilda, lai pieteiktos kompensācijām par "Natura 2000" un mikroliegumiem, un noteikumi, kas stāsies spēkā 21.aprīlī - "Noteikumi par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu, administrēšanu un uzraudzību vides, klimata un lauku ainavas uzlabošanai 2014.-2020.gada plānošanas periodā". Tie nosaka detalizētu pieteikšanās kārtību, kompensācijas apmēru un nosacījumus kompensācijas saņemšanai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Lauku atbalsta dienests Natura 2000 Zemkopības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form