Satversme neparedz iespēju prezidentam atsaukt izvirzītu premjera kandidātu, saka Čepāne
Foto: LETA

Satversmē nav regulējuma, kas dotu tiesības Valsts prezidentam atsaukt Ministru prezidenta kandidātu vēl pirms balsojuma Saeimā, šodien aģentūrai LETA sacīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kamēr nav grozīta Satversme, Čepāne aicina Valsts prezidentu Andri Bērziņu rīkoties saskaņā ar konstitūciju.

"Konstitucionālo tiesību komisijas atzinumu es nevaru vērtēt kā Satversmi. Šodien ir jārīkojas saskaņā ar Satversmi," akcentēja Čepāne.

Kā ziņots, ja veidojamās valdības sastāvs neatbildīs Bērziņa izvirzītajiem kritērijiem, prezidents sola paturēt tiesības atsaukt Ministru prezidenta kandidātu vēl pirms balsojuma Saeimā. Parlamentā gan šāds paziņojums izraisīja diskusijas par to, vai šādi netiktu pārkāptas prezidenta pilnvaras.

Bērziņš stingri iestājas par to, lai Ministru kabineta veidošana atbilstu Satversmes 55.pantā paustajam, ka "Ministru kabinets sastāv no ministru prezidenta un viņa aicinātajiem ministriem".

Pieņemot galīgo lēmumu par valdības vadītāja kandidatūras atbilstību izvirzītajam amatam, prezidents vienlīdz rūpīgi vērtēšot gan iespējamā valdības vadītāja, gan viņa aicināto ministru kandidatūras.

Prezidenta tiesības atsaukt premjera kandidātu Bērziņa preses sekretāre Līga Krapāne skaidroja ar Ministru kabineta iekārtas likumu, kur ir teikts: "Ministru prezidenta amata kandidāts šo statusu zaudē brīdī, kad Saeima nobalso par uzticības izteikšanu Ministru prezidenta amata kandidāta sastādītajam Ministru kabinetam. Ja Ministru prezidenta amata kandidāts savu statusu zaudē tādu iemeslu dēļ, kuri nav saistīti ar Saeimas balsojumu par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam, Valsts prezidenta kanceleja rakstveidā informē Valsts kanceleju, kad Ministru prezidenta amata kandidāts zaudē savu statusu."

Tikmēr izvērtušās diskusijas, vai prezidentam maz ir šādas tiesības. Konstitucionālo tiesību komisijas viedoklī par prezidenta funkcijām norādīts, ka prezidenta tiesības atsaukt šādu rīkojumu par premjera nominēšanu var tikt realizētas "vismaz trīs gadījumos". Piemēram, ja aicinātais premjera amata kandidāts pats vēršas pie prezidenta un lūdz atsaukt šo rīkojumu, ja pēc aicināšanas atklājas tādi fakti par Ministru prezidenta amata kandidātu, kas, pēc prezidenta uzskata, izslēdz iespēju, ka kandidāts ir piemērots valdības vadītāja amatam. Tāpat prezidents šo rīkojumu var atsaukt, ja uzskata, ka premjera amata kandidāts nepamatoti vilcinās ar jaunās valdības veidošanu.

Kā ziņots, noslēdzot pirmo sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, Bērziņš ir pieņēmis lēmumu nevirzīt nevienu no pirmajās sarunās minētajiem premjera amata kandidātiem.

Uzņemoties politisko atbildību par traģēdiju Zolitūdē, premjers Valdis Dombrovskis (V) 27.novembrī paziņoja par demisiju. Viņš uzskata, ka pašreiz ir nepieciešama jauna valdība, kurai ir skaidrs Saeimas vairākuma atbalsts un kura ar jaunu uzticības mandātu spēs risināt valstī esošās problēmas. Dombrovskis, kurš paziņoja par demisiju, nav gatavs vadīt nākamo valdību.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilma Čepāne Ministru kabinets Saeima Satversme Valdis Dombrovskis Valsts prezidenta kanceleja
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form