Smiltenē par silto ūdeni jāmaksā milzu summas, vēsta laikraksts
Foto: Panthermedia/Scanpix

SIA "Smiltenes NKUP" iedzīvotājiem pieprasa ļoti augstu samaksu par piegādātā siltā ūdens kubikmetru, ceturtdien vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš šā gada februāra Smiltenes daudzdzīvokļu māju īrniekiem milzīgos apmēros – dubultā un pat trīskārši – pieaugusi cena par karstā ūdens kubikmetru. Līdz februārim vajadzēja maksāt nepilnus sešus eiro par vienu kubikmetru, turpretim šobrīd cena ir mainīga – vienā mēnesī var būt 10 eiro, citā 16, citā 11, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

"Smiltenes NKUP", kas ir pakalpojuma piegādātāja, laikrakstam skaidrojusi: "Smiltenē nav siltā ūdens tarifa, bet gan vienības cena par kubikmetru, un to nenosaka ne Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, ne kāda ministrija, ne NKUP. Maksa veidojas, pamatojoties uz skaitītāju rādījumiem un aprēķinu metodiku, kāda noteikta MK noteikumos Nr. 524."

Smiltenes NKUP ar aprēķiniem, shēmām un tabulām arī pierāda, ka kubikmetra vienības cena šobrīd ir pilnīgi likumīgs jēdziens un būs tāds pat tad, ja no īrniekiem par siltā ūdens kubikmetru prasīs kaut vai 50 eiro.

SIA "Smiltenes NKUP" valdes loceklis Aigars Vīvuliņš uzsvēris, ka "šābrīža Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka siltā ūdens uzskaite ir jānodala no mājas kopējā patērētā siltumenerģijas apjoma. Lai valdībā pieņemto pildītu praksē, daudzdzīvokļu mājās ir uzstādīti skaitītāji. Tie parāda, cik siltumenerģijas mēnesī patērēts ūdens uzsildīšanai. Vadoties no šā rādījuma, mēs aprēķinām vienības cenu, ko iekļauj īres un komunālo pakalpojumu individuālajos rēķinos."

Vēl jaunums un reizē skaidrojums šā gada augstajai vienības cenai ir tāds, ka apkure nodalīta no siltā ūdens ražošanas. Mājās, kurās uzstādīti siltuma skaitītāji, ūdens uzsildīšanu aprēķina, patērēto siltuma daudzumu reizinot ar siltuma piegādātāja un regulatora noteikto tarifu, kas Smiltenē ir 47,97 eiro par megavatstundu. Tālāk atskaita konstantu samaksu par ūdens cirkulāciju un pēc individuālo skaitītāju kopējā rādījuma izdala viena kubikmetra cenu. Ja kāds īrnieks rādījumus nav iesniedzis vai nolasījis neprecīzi, pārējiem summa palielinās. Respektīvi – apzinīgie maksātāji cieš, jo vienības cena veidojas nekorekta.

Laikraksts skaidro, ka tad, ja mēnesī īrnieks notecinājis divus kubikmetrus ūdens, bet, piemēram, kādi desmit īrnieki rādījumus nav iesnieguši, dzīvokļa kopējais īres rēķins siltā ūdens dēļ var paaugstināties pat dubultā.

Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders, izpētot "Smiltenes NKUP" mājas lapu internetā, nav atradis pamatojumu un skaidrojumu, kādēļ tik būtiski palielināta cena par vienu kubikmetru karstā ūdens. "Kā iemeslu palielinājumam nedrīkst norādīt Ministru kabineta noteikumus. Tajos ir tikai metode, kā veikt aprēķinus, nevis konkrēta cena par kubikmetru. Tādēļ nesaprotu, uz ko pamatojoties "Smiltenes NKUP" ir tik strauji paaugstinājis no iedzīvotājiem iekasējamo maksu," laikrakstam paudis Auders.

Viņš norādījis arī uz to, ka nav tādu Ministru kabineta noteikumu, ar ko liek pieņemt, ka viens cilvēks vidēji patērē 4,5 kubikmetrus karstā ūdens mēnesī. Savukārt, ja dzīvoklī nav skaitītāja vai īrnieki noteiktajā termiņā trīs mēnešus nenodod skaitītāja rādījumus, tad visas mājas ūdens patēriņa starpību drīkst uzrēķināt šo dzīvokļu īpašniekiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ekonomikas ministrija Latvijas Avīze Smiltene
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form