Īstenojot valsts sociālo politiku darba, sociālās aizsardzības, bērnu tiesību aizsardzības, bērnu un ģimenes tiesību, kā arī personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju un dzimumu līdztiesības jomā, Labklājības ministrija (LM) informē par vairākām būtiskām izmaiņām, kas stājas spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

No 2010.gada 1.janvāra:

Ø      noteikti izmaksu griesti sociālās apdrošināšanas pabalstiem

uz laiku no 2010.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim ierobežota bezdarbnieka pabalsta un slimības pabalsta izmaksa, bet no 2010.gada 3.novembra līdz 2012. gada 31.decembrim - arī maternitātes un paternitātes pabalsta izmaksa, nosakot griestus vidēji 350 latu apmērā mēnesī jeb 11,51 lati dienā un pieskaitot 50% no summas, kas pārsniedz noteiktos griestus. Analoģiskas normas attieksies arī uz tiem vecāku pabalstu saņēmējiem, kuru bērni dzimuši pēc 2010.gada 2.novembra.

Ø      piemaksa pie pensijas par katru apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim tiek piešķirta arī Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs dzīvojošiem vecuma un invaliditātes pensijas saņēmējiem.

Ø      cilvēkiem, kuriem vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā iemaksu alga nav bijusi atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas dēļ, 40% apmēru no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par šo atvaļinājumu vairs nepiemēros.

Ø      no 6 līdz 12 mēnešiem palielināsies tas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas periods, ko ņem par pamatu visu sociālās apdrošināšanas pabalstu un atlīdzību apmēra noteikšanai.

Ø      samazināts maternitātes un paternitātes pabalsta apmērs

laika periodā no 2010.gada 3.novembra līdz 2012.gada 31.decembrim maternitātes pabalsts un paternitātes pabalsts ir 80% apmērā no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, vienlaikus ievērojot tiesiskās paļāvības principu. Tas nozīmē, ka līdz 2010.gada 2.novembrim piešķirtie pabalsti ir saglabājami esošajā apmērā saskaņā ar piešķiršanas brīdī spēkā esošo regulējumu;

Ø      darbu uzsāks pieci valsts sociālās aprūpes centri, kas sevī iekļauj  reorganizētos 33 valsts sociālās aprūpes centrus. Tie ir:

-                              Valsts sociālās aprūpes centru "Kurzeme",

-                              Valsts sociālās aprūpes centru "Latgale",

-                              Valsts sociālās aprūpes centru "Rīga",

-                              Valsts sociālās aprūpes centru "Vidzeme",

-                              Valsts sociālās aprūpes centru "Zemgale".

Reforma veikta ar mērķi optimizēt sociālo pakalpojumu nozares administrēšanu un centralizēt atbalsta funkcijas reģionālajās iestādēs.

Ø      Redzes un dzirdes invalīdu sociālā rehabilitācija un speciālo tehnisko palīglīdzekļu (tiflotehnikas un surdotehnikas) nodrošināšana tiek deleģēta Latvijas Neredzīgo biedrībai un Latvijas Nedzirdīgo savienībai, bet no prettiesiskām darbībām cietušo bērnu rehabilitācija dzīvesvietā un institūcijās - Latvijas Bērnu fondam.

Ø      Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija veiks bāriņtiesu darba uzraudzību un sniegs tām metodisko palīdzību, kā arī īstenos audžuģimeņu atbalsta pasākumus.

  

Ø       no 2010.gada 4.janvāra bērniem līdz 16 gadu vecumam invaliditātes ekspertīzi pēc iepriekšēja pieraksta veiks tikai un vienīgi Rīgas pilsētas 4. bērnu nodaļā (VDEĀK). Rīgas pilsētas 4.bērnu nodaļa atrodas Rīgā, Lielvārdes ielā 68, pirmajā korpusā, 4.stāvā. Pirms ekspertīzes obligāta iepriekšēja pierakstīšanās pa tālruni 67598688.    

 

Savukārt no 4.janvāri mainīsiesbāreņu un   bez   vecāku   gādībaspalikušo   bērnu  sociālo  garantiju nodrošināšanaiparedzēto apliecību saņemšanas kārtība. Turpmāk  apliecības divas reizesnedēļā - otrdienās - no 9.00 līdz 12.00  un  ceturtdienās  - no13.00 līdz 17.00 varēs saņemt LM telpās Rīgā, Skolas ielā 28.  Savukārt  pārējās darba  dienās  apliecības no plkst.8.30 līdz 17.00 varēs saņemt Valsts bērnu tiesībuaizsardzības inspekcijas telpās Rīgā, Ventspils ielā 53, 3. stāvā.

 
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form