Sociālās aprūpes centrā 'Ezerkrasti' vērojami rupji cilvēktiesību pārkāpumi, secina Tiesībsarga birojs
Foto: LETA

Sociālās aprūpes centrā (SAC) "Ezerkrasti" ir vērojami rupji cilvēktiesību pārkāpumi un netiek ievērotas tiesībsarga 2018. gadā sniegtās rekomendācijas, pēc viesošanās centrā secinājis Tiesībsarga birojs.

Kā informēja Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa, biroja Prevencijas daļas pārstāvji un Tiesībsarga biroja pieaicināta eksperte-psihiatre kopā ar biedrības "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" pārstāvēm 2019. gada 21. maijā un 30. maijā bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēja valsts SAC "Rīga" filiāli "Ezerkrasti".

Abu vizīšu mērķis bijis pārbaudīt tiesībsarga 2018. gadā nosūtīto rekomendāciju ieviešanu un ar tām saistītos problēmjautājumus. Birojs vēlējies pārliecināties, vai klientu pārvietošana no SAC "Rīga" filiāles "Baldone" uz filiāli "Ezerkrasti" notiek, "ievērojot klientu vislabākās intereses".

Siliņa informēja, ka, izvērtējot vizītes laikā iegūto informāciju, secināts, ka par sociālo aizsardzību atbildīgā valsts pārvaldes iestāde un Labklājības ministrija (LM) "pilnībā neievēro savus iepriekšējos gados nospraustos mērķus un politikas plānošanas dokumentos noteiktos principus - Latvijas viennozīmīgu virzību uz deinstitucionalizācijas procesu". Tiesībsarga birojs uzskata, ka LM padara par neiespējamu nodrošināt institūcijās esošajiem klientiem ministrijas paredzēto pamatmērķi - ģimeniskai videi tuvinātus un kvalitatīvus pakalpojumus.

Vizītē Tiesībsarga birojs ar sadarbības partneriem pētījis, kā dzīvē tiek īstenots LM 2018. gada 12.novembra rīkojums par SAC "Baldone" darbības izbeigšanu un kā sokas ar uzdevumu – līdz 2019. gada 30. jūlijam pilnībā pabeigt filiāles "Baldone" likvidāciju, nodrošinot vairāku klientu pārvietošanu uz filiāli "Ezerkrasti".

Pēc Siliņas sniegtās informācijas, vizīšu laikā esot gūts apstiprinājums faktam, ka SAC "Rīga" filiāles "Baldone" klientu pārvietošana uz filiāli "Ezerkrasti" nav bijusi iepriekš rūpīgi pārdomāta. Tiesībsarga birojs uzskata, ka SAC "Rīga" atbildīgās amatpersonas nav veikušas visu nepieciešamo organizatorisko jautājumu savlaicīgu izpildi, kā rezultātā "sasteigtā un nepienācīgi īstenotā filiāles "Baldone" likvidācija un vairāku klientu pārvietošana uz filiāli "Ezerkrasti" varētu radīt risku klientu psihoemocionālā stāvokļa pasliktināšanai un veiksmīgai adaptācijai viņu turpmākai dzīvei institūcijā".

Tiesībsargs Juris Jansons ir vērsies pie labklājības ministres Ramonas Petravičas (KPV LV) ar lūgumu steidzami izvērtēt situāciju un ne vēlāk kā līdz 21. jūnijam informēt Tiesībsarga biroju "par konstatēto rupju cilvēktiesību pārkāpumu novēršanu" un par notiekošās filiāles "Baldone" likvidācijas un klientu steidzamās pārvietošanas lietderību uz filiāli "Ezerkrasti".

Source

LETA

Tags

KPV LV "Kustība "Par!"" Ramona Petraviča Juris Jansons Labklājības ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form