Foto: Shutterstock
Toksikoloģijas un sepses klīnikā ārstēts jau otrais pacients, kurš saindējies ar murķeļiem jeb bisītēm, piektdien vēsta LNT raidījums "900 sekundes".

Murķeļi ir indīgas sēnes, un ēšanai tās īpaši jāpagatavo, taču iesācēji šīs sēnes viegli var sajaukt ar lāčpurniem, kuri nav indīgi (foto - ēdamie murķeļi).

Šonedēļ hospitalizētajam jaunajam vīrietim pēc murķeļu ēšanas parādījušies visi saindēšanās simptomi.

"Sākotnēji sliktu dūšu, vemšanu, diskomfortu vēderā, kas bija minētajam pacientam, bez tam izraisa arī nelielas nervu sistēmas darbības traucējumus, kas var izpausties kā galvassāpes un reiboņi, bet smagākos gadījumos var parādīties arī nopietni aknu un nieru darbības traucējumi," raidījumam pastāstīja toksikologs Roberts Stašinskis.

Pacients murķeļus jeb bisītes bija iegādājies tirgū. Šīs sēnes kļūst par ēdamām tikai tad, kad tās ir pareizi pagatavotas. Bisītes jāmērcē aukstā ūdenī, tad ilgi jāvāra. To nezinot, saindēties var diezgan ātri.

Tikmēr Latvijas tirgos bisītes patlaban piedāvātas plašā sortimentā. Pārdevējs Ruslans raidījumam skaidrojis, ka pie viņa tās pērk tikai tie, kuri zina, kā šīs pavasara sēnes pagatavot: "Jā, pērk zinātāji, un viņi zina, kas ir bisītes un kā tās pagatavot. Restorāni arī iegādājas. Ja pareizi gatavo, nekādu skādi veselībai nodarīt nevar."

Tomēr tiem, kuri lāčpurnus no bisītēm atšķirt nevar, speciālisti iesaka pavasara sēnes uzturā nelietot un sagaidīt gailenes, kas parādīsies jau pēc mēneša. Tās ne ar kādu citu sēni sajaukt nav iespējams.

Sēņu pētniece, mikoloģe Inita Dāniele atzīst, ka pati murķeļus nelasot. "Var saindēties, vārot un ieelpojot tvaikus, pat tādi gadījumi bijuši. Es pati bisītes nelasu un arī citiem neiesaku, jo pazīstamu cilvēku vidū zinu kādus desmit dažādu saindēšanās gadījumu," stāstīja Dāniele.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!