ST ierosināta lieta par normu, kas nosaka izglītības valodu pirmsskolas izglītības iestādēs
Foto: Shutterstock

Satversme tiesa (ST) trešdien, 25. septembrī, ierosinājusi lietu par normu, kas nosaka izglītības valodu pirmsskolas izglītības iestādēs, portālu "Delfi" informēja ST priekšsēdētājas palīdze Ketija Strazda.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pieteikuma iesniedzēju apstrīdētā Ministru kabineta noteikumu norma paredz, ka no 2019. gada 1. septembra visā pirmsskolas izglītības posmā sekmē latviešu valodas apguvi integrētā mācību procesā, izmantojot bilingvālo pieeju, ko atbilstoši bērna attīstībai īsteno pedagogu, speciālistu un citu izglītības iestādes darbinieku sadarbībā, kā arī lieto latviešu valodu ikdienas saziņā. Bērniem no piecu gadu vecuma rotaļnodarbībā galvenais saziņas līdzeklis ir latviešu valoda, izņemot mērķtiecīgi organizētas aktivitātes mazākumtautības valodas un etniskās kultūras apguvei.

Pieteikumu iesnieguši mazākumtautību bērnu vecāki, kuru atvases apmeklē valsts (pašvaldības) vai privātās pirmsskolas izglītības iestādes. Šajās iestādēs tiek īstenota mazākumtautību pirmsskolas izglītības programma vai mazākumtautību speciālā pirmsskolas izglītības programma.

Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka apstrīdētās normas ierobežo viņiem Satversmē noteiktās tiesības uz izglītību un tiesības saglabāt un attīstīt savu mazākumtautības valodu, kā arī esot pārkāps likumdevēja pilnvarojums un diskriminācijas aizlieguma princips.

Pieteikuma iesniedzēju ieskatā pamattiesību ierobežojums neesot noteikts ar pienācīgā kārtībā pieņemtu likumu, jo nav pieņemts atbilstošā procedūrā, kā arī pārkāpts labas likumdošanas princips. Tāpat arī Ministru kabinets pārkāpis likumdevēja sniegto pilnvarojumu. Turklāt norma neparedzot aizsardzību pret tās patvaļīgu piemērošanu. Izvēlētie līdzekļi nesasniedzot ierobežojuma leģitīmo mērķi, kā arī ierobežojuma mērķi varot sasniegt ar mazāk ierobežojošiem līdzekļiem. Ierobežojumi apgūt un lietot dzimto valodu neesot nepieciešami demokrātiskā sabiedrībā.

Pieteikuma iesniedzēji norāda, ka tiekot diskriminēti pie mazākumtautībām piederošie bērni salīdzinājumā ar latviešu bērniem. Tāpat arī nepamatoti neesot paredzēti atšķirīgi nosacījumi pie mazākumtautībām piederošajiem bērniem, kam ir attīstības traucējumi.

ST uzaicinājusi Ministru kabinetu līdz 25. novembrim iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020. gada 25. februāris. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ministru kabinets Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form