Straujuma piedāvā mainīt Latvijas dalības 'World Expo' konceptu un atteikties no masīvā paviljona ozola formā
Foto: F64

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) piedāvā mainīt Latvijas dalības izstādē "World Expo 2015" konceptu un atteikties no masīvā paviljona ozola formā, tā vietā uzbūvējot kādu vieglu konstrukciju būvi, kurā demonstrēt Latvijas sasniegumus informācijas tehnoloģiju (IT) jomā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Straujuma LTV nesniedza tiešu atbildi, vai viņa atbalsta ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) viedokli pārlieku lielās dārdzības dēļ atteikties no dalības izstādē. "Mēs gaidīsim Ekonomikas ministrijas (EM) pamatojumu. Tā ir EM atbildība, piedalīties vai nepiedalīties izstādē," sacīja politiķe.

Ministru prezidente piebilda, ka "varbūt ir vienkāršāki risinājumi", piemēram, neatstāt Latvijas vietā izstādē tukšumu, bet gan radīt vieglu konstrukciju būvi, kur rādīt Latvijas IT sasniegumus. "Mēs nedrīkstam visu laiku sadārdzināt savas būves," teica premjere, "varbūt tad neceļam ļoti fundamentālu, lai arī ļoti skaistas konstrukcijas būvi?..."

Straujuma nedomā, ka Latvijas dalības koncepcijas maiņa nozīmēs, ka līdz šim iztērētais vairāk nekā miljons eiro būs izšķērdēts. "Jā, nauda nebūs aizgājusi konkrētajam projektam, tomēr tā būs aizgājusi Latvijas uzņēmumiem par konkrētiem darbiem", tātad nevarēšot teikt, ka tā būtu izšķērdēta, izteicās Straujuma.

Jautāta, vai neveiksmīgā Latvijas dalības izstādē organizēšana nav iepriekšējā ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska (V) atbildība, Straujuma atzīmēja, ka jautājumam ir vēl senāka priekšvēsture, kas varētu stiepties vēl Daniela Pavļuta (RP) laikā, tomēr viņa domā, ka tā vairāk ir EM valsts sekretāra atbildība. Arī EM valsts sekretāri šajā laikā ir nomainījušies.

Kā ziņots, valdība otrdien lemj par to, vai Latvijai jāturpina dalība starptautiskajā izstādē "World Expo", kas 2015.gadā norisināsies Itālijas pilsētā Milānā.

Valdība jau pagājušajā nedēļā lēma neatbalstīt ekonomikas ministres ierosinājumu apturēt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē, piešķirot Latvijas paviljona būvniecībai papildu 1,6 miljonus eiro. Taču jautājums par Latvijas dalību izstādē tiks atkārtoti skatīts šīs dienas valdības sēdē.

Ekonomikas ministre Reizniece-Ozola pirmdien medijiem uzsvēra, ka Latvijas dalība "World Expo" izmaksās pārāk dārgi - kopumā 7,3 miljonus eiro. Turklāt, pēc ministres teiktā, gatavošanās termiņš ir ļoti īss un saspringts, lai kvalitatīvi īstenotu projektu. Ministre arī norādīja, ka Ekonomikas ministrija ir saņēmusi galīgo piedāvājumu no Šveices būvuzņēmuma "Adunic AG", kas apņēmies laikā uzbūvēt Latvijas paviljonu par aptuveni 3,1 miljonu eiro. "Kompānija ir gatava būvēt Latvijas paviljonu, taču man joprojām šķiet, ka Latvijai no dalības izstādē ir jāatsakās," uzsvēra Reizniece-Ozola. Viņa pieļāva, ka valdība tomēr nolems apturēt Latvijas dalību izstādē "World Expo". "Visticamāk, valdība apsver iespēju atteikties no projekta," uzskata ministre.

Jau ziņots, ka Latvijas paviljona būvniecību "World Expo" par 3,1 miljonu eiro plāno uzticēt Šveices būvuzņēmumam "Adunic AG", kas kā ģenerāluzņēmējs patlaban būvē arī Vācijas un Austrijas paviljonus izstādē "World Expo", pagājušajā nedēļā paziņoja Reizniece-Ozola.

Ministre informēja, ka decembrī bez rezultātiem beidzās Latvijas paviljona būvniecības iepirkums, kurā piedalījās divi pretendenti - "RBSSkals Būvvadība" un Itālijas uzņēmums "Paolo Beltrami S.p.A" ar Latvijas apakšuzņēmēju SIA "Baumeister". "RBSSkals Būvvadības" piedāvātā līgumcena bija 6,03 miljoni eiro, taču "Paolo Beltrami S.p.A" - 6,22 miljoni eiro. Ministre norādīja, ka abu pretendentu piedāvātās cenas ir līdzīgas, tāpēc ar aizdomām par abu uzņēmumu iespējamu vienošanos Ekonomikas ministrija (EM) vērsās Konkurences padomē (KP).

Pēc nenotikušā iepirkuma EM apzināja citu būvnieku piedāvājumus, kopumā saņemot septiņu uzņēmumu nesaistošos piedāvājumus, kas svārstījās no 3,16 līdz 4,37 miljoniem eiro. EM nolēma izvērtēt divus labākos piedāvājumus - Itālijas uzņēmuma "Prana/Progeca", kas patlaban būvē Čehijas paviljonu izstādē "World Expo", un Šveices kompānijas "Adunic AG", kas patlaban būvē Austrijas un Vācijas paviljonus izstādē "World Expo".

Līdz šim noslēgtie līgumi par Latvijas dalību izstādē "World Expo 2015" paredz valsts kopējos izdevumus aptuveni 5,6 miljonu eiro apmērā. Ar komandītsabiedrību "Expo 2015" noslēgts 3,3 miljonus eiro vērts līgums par paviljona projektēšanu un pasākumu producēšanu, projekta vadībai atvēlēti 700 000 eiro, bet paviljona būvniecībai - 1,6 miljoni eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Austrija Čehija Ekonomikas ministrija Itālija Laimdota Straujuma LTV Šveice Vācija World Expo 2015
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form