Studentu apvienība aicina augstskolas pagarināt dokumentu iesniegšanas termiņus
Foto: Shutterstock

Ņemot vērā, ka 12.klases skolēniem, kuriem noteikts kontaktpersonas statuss vai ir inficējies ar Covid-19, varētu pagarināt papildtermiņu centralizēto eksāmenu kārtošanai, augstskolām vajadzētu pielāgoties topošajiem studentiem un pagarināt dokumentu iesniegšanas termiņus, uzskata Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidents Kristafers Zeiļuks.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norādīja Zeiļuks, publiskajā telpā pieejamā informācija norāda, ka tie skolēni, kas kārtos centralizētos eksāmenus papildtermiņā, saņems centralizēto eksāmenu sertifikātus nedēļu vēlāk nekā tie, kuri eksāmenus būs kārtojuši ierastajā laikā. Ja centralizēto eksāmenu sertifikāti tiek saņemti pirms uzņemšanas beigām augstākās izglītības iestādēs, tad skolēnu iespējas nav ierobežotas.

"Gadījumā, ja tiks noteikts vēl kāds papildtermiņš, tad skolēnu iespējas iestāties augstskolās, sašaurinās studējošo iespējas, jo pamatpieteikšanās laikā studējošajam ar saviem vērtējumiem ir iespējas pretendēt uz valsts finansētajām studiju vietām," skaidroja Zeiļuks.

Savukārt programmās, kur uz šīm studiju vietām ir augusta konkurence, papildtermiņos viņiem vairs nebūs iespējas pretendēt uz šīm studiju vietām, uzsvēra students.

Zeiļuks atzīmēja, ka augstskolām vajadzētu būt ieinteresētām pielāgoties topošajiem studentiem un pagarināt dokumentu iesniegšanas termiņus. Viņš norādīja, ka nekādiem ārējiem apstākļiem, kas nav no paša studētgribētāja, nevajadzētu ietekmēt viņa iespējas pretendēt uz budžeta vai maksas vietu izraudzītajā augstākās izglītības iestādē.

"Līdz ar to uzskatām, ka studiju programmās, kurās uzņemšana tiek organizēta automatizēti (pieteikumu administrēšanas sistēma automatizēti pēc kritērijiem sarēķina studējošā punktus konkursā uz studiju vietu), augstskolām būtu iespēju robežās "jānāk pretim" studējošajiem, atbilstoši pēdējam sertifikātu izsniegšanas datumam," pauda LSA prezidents.

Jautāts, vai šī gada centralizēto eksāmenu grafiks ir ierobežojis topošo studentu iespējas studēt ārzemēs, apvienības prezidents skaidroja, ka nereti studētgribētājam, kas vēlas iestāties augstākās izglītības iestādēs ārvalstīs, tiek prasīts nevis Latvijas centralizētā eksāmena rezultāts angļu valodā, bet vērtējums starptautiskās testēšanas institūcijas pārbaudījumā.

Kā atzina apvienības prezidents, situācijas var būt ļoti dažādas, jo uzņemšanas termiņi ārvalstu augstākās izglītības iestādēs var būt ļoti atšķirīgi. "Tomēr jāatzīmē, ka topošie studētgribētāji jau savlaicīgi apzinās, kad viņiem ir jāiesniedz pieteikumi studijām ārvalstīs, līdz ar to nepieciešamības gadījumā ir bijusi nokārtot starptautiskās testēšanas institūcijas pārbaudījumu, ko pielīdzina vidējās izglītības iegūšanas dokumentā," viņš pauda.

Vienlaikus viņš atzina, ka gadījumā, ja studējošā vienīgā iespēja, piemēram, finansiālo apstākļu dēļ, ir bijusi centralizētā eksāmena kārtošana un pieteikšanās studijām beidzas pavasarī, tad studējošajam savā ziņā ir bijusi liegta iespēja doties studēt ārvalstīs.

Skolēniem, kuri centralizēto eksāmenu papildtermiņa laikā būs inficējušies ar Covid-19 vai kuriem būs noteikts kontaktpersonas statuss, Valsts izglītības satura centrs (VISC) vērtēs iespējas piešķirt garāku papildlaiku valsts pārbaudes darbu kārtošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Latvijas Studentu apvienība (LSA) Valsts izglītības satura centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form