Teju vienlaikus ar mediķiem pie Saeimas protestēs ar novadu reformu neapmierinātie
Foto: LETA

Ceturtdien, 7. novembrī, teju vienlaikus ar veselības nozares darbinieku protesta akciju plānota arī "tautas sapulce", kurā dažādu reģionu iedzīvotāji paudīs neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu, informēja Latvijas Zaļās partijas (LZP) pārstāve Līga Bulmeistere. "Delfi" noskaidroja, ka par pašu protesta norises veidu vēl tiek lemts, taču organizatori neizslēdz "traktoru iesaisti".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kamēr veselības aprūpes jomas darbinieki iestāsies pret mediķu atalgojuma palielināšanu mazākā apmērā nekā iepriekš solīts, otra protestētāju daļa apņēmusies rīkot tautas sapulci "pret vardarbīgu un neloģisku reformu, kas pilnībā iztukšos laukus".

Mediķu akcija plānota no pulksten 8.30 līdz 9.30. Savukārt piedāvātās administratīvi teritoriālās reformas pretinieki savu pasākumu plāno pulksten 9.30, bet pie Saeimas gatavojas pulcēties jau pulksten 9, tādējādi izrādot solidaritāti mediķiem.

Vairākas pašvaldības izplatījušas aicinājumus saviem iedzīvotājiem piedalīties akcijā. Kā skaidroja Mazsalacas, Rūjienas un Naukšēnu novada pašvaldībās, sākotnēji norisināsies protesta gājiens, kurš sāksies Vecrīgā, Torņa ielā 4 pie Pulvertorņa un noslēgsies pie Saeimas nama Jēkaba ielā 11. Minētās pašvaldības arī nodrošinās iedzīvotājiem transportu uz protesta akcijas norises vietu.

Kandavas un Salacgrīvas pašvaldību priekšsēdētāji protālam "Delfi" norādīja, ka pašvaldības protesta organizēšanā vairāk iesaistās politiski, piemēram, informējot savus iedzīvotājus. Alojas pašvaldība savukārt neizslēdz iespēju iedzīvotājiem sniegt tehnisku atbalstu, ja pašvaldība šādu lūgumu saņems. Amatpersonas nevarēja prognozēt protesta dalībnieku skaitu, taču aktivitāte varētu būt liela.

LZP skaidroja, ka protesta akcija tiek rīkota, jo 7. novembrī Saeimā izskatīšanai pirmajā lasījumā nonāks vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūce (AP) virzītais un koalīcijas atbalstītais likumprojekts par administratīvi teritoriālo reformu.

Tautas sapulci pieteicis zemnieks no Alojas Valdis Možvillo, kurš dalībai protesta akcijā uzrunājis arī vairākas politiskās partijas. Viņa aicinājumam atsaukusies Zaļo un zemnieku savienība un Latvijas Reģionu apvienība. Možvillo portālu "Delfi" informēja, ka veids, kā izpaudīsies protesta akcija, vēl nav līdz galam izlemts, taču neizslēdz arī "traktoru iesaisti". Tehnikas izmantošanai, pēc Možvillo vārdiem, būs nepieiciešams saņemt saskaņojumu no atbildīgajām institūcijām, tajā skaitā Rīgas domi.

"Protesta akcijas mērķis – atsākt kvalitatīvas konsultācijas ar iedzīvotājiem, reformas izvērstu, argumentētu pamatojumu, aprēķinus par to, kāds varētu būt ieguvums administratīvi teritoriālās rezultātā, sniegt skaidru sociāli - ekonomisko mērķu pamatojumu par šādas sasteigtas reformas pamatotību," norāda pasākuma organizatori.

Kā informējis pasākuma pieteicējs, sākotnēji pieteiktais dalībnieku skaits tika lēsts ap 250 cilvēkiem, bet saņemtie signāli liecinot, ka dalībnieku kopskaits varētu vairākas reizes pārsniegt sākotnēji plānoto.

Pēc LZP paustā, iniciatīvu par dalību protesta akcijā izrādījuši iedzīvotāji un uzņēmēji no Ikšķiles, Alojas, Kandavas, Tukuma, Kokneses, Baldones, Ventspils novada, Salacgrīvas, Vecumniekiem un citiem novadiem, kuri pēc reformas tiks likvidēti. Arī citu novadu pārstāvji turpina pieteikties piedalīties pasākumā.

Kā ziņots, izskatīšanai Saeimā ir likumprojekts, kas paredz reformas modeli ar 39 pašvaldībām pašreizējo 119 pašvaldību vietā. Iepriekš no vairākām pašvaldībām izskanējusi kritika par plānoto reformu.

Tāpat vēstīts, ka, protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi ceturtdien rīkos protesta akciju "Viena diena bez ārsta", aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu. Šajā dienā pie Saeimas norisināsies arī protesta akcija. Mediķi norādījuši, ka 2020. gadā paredzētie 42 miljoni eiro atalgojuma pieaugumam ir pretrunā ar iepriekš solītajiem 120 miljoniem eiro.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baldone Ikšķile Kandava Koknese Latvijas Zaļā partija Mazsalaca Saeima Salacgrīva Zaļo un zemnieku savienība Ventspils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form