TM neiesaka Repšem piešķirt veto tiesības valdības lēmumiem ar fiskālu ietekmi

Finanšu ministram Einaram Repšem (JL) nevajadzētu piešķirt veto tiesības valdības lēmumiem ar fiskālu ietekmi, jo tas izjauktu Satversmē nostiprināto valdības koleģialitātes principu un grautu Ministru kabineta līdzsvaru, norādīts Mareka Segliņa (TP) vadītās Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotajā ziņojumā valdībai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā teikts informatīvajā ziņojumā, Ministru kabinets ir koleģiāla institūcija, un tās darbība daudzējādā ziņā ir atkarīga no ministru vienprātības un valdības vienotas politikas īstenošanas. Ministru kabineta darbā šī koleģialitāte ir ļoti būtiska. Valdībai par visiem jautājumiem ir jābūt vienotam viedoklim un atsevišķu ministru personiskās domas nevar nonākt pretrunā ar visa Ministru kabineta un Ministru prezidenta politiku, informē Tieslietu ministrijā, norādot, ka šis ziņojums tapis sadarbībā arī ar FM speciālistiem.

Kā norādīts ziņojumā, koleģialitātes nodrošināšanai valdības ministri parasti pakļaujas kādas citas personas autoritātei, kas Latvijā ir Ministru prezidents, jo viņš vada Ministru kabineta sēdes, kā arī viņam pieder izšķirošā balss lēmumu pieņemšanā.

Informatīvajā ziņojuma arī konstatēts, ka finanšu ministrs ir politiska amatpersona un var rasties situācija, kad veto tiesības var tikt izmantotas politisku jautājumu risināšanā. Tomēr, ņemot vērā pašreizējo valsts ekonomisko stāvokli, tika izvērtēta iespēja, vai kādu lēmumu pieņemšanā ar fiskālu ietekmi finanšu ministram veto tiesības nevajadzētu piešķirt.

Finanšu ministram varētu piešķirt veto tiesības Ministru kabineta rīkojumu projektu, kas paredz piešķirt finanšu līdzekļus no Finanšu ministrijas pamatbudžeta apakšprogrammas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", apturēšanai. Savukārt, izvērtējot Likuma par budžetu un finanšu vadību tiesību normas, tika secināts, ka ar 2008. gada un 2009. gada grozījumiem minētajā likumā finanšu ministram ir piešķirtas tiesības ietekmēt vairāku lēmumu ar fiskālu ietekmi tālāku virzību. Līdz ar to finanšu ministrs jau šobrīd var ietekmēt Ministru kabineta lēmumu ar fiskālu ietekmi sagatavošanu un virzību.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form