meness aptumsums nakts kosmoss debesis
Foto: morgueFile

Trešdienas vakarā Latvijā būs novērojams pilna Mēness aptumsuma daļējās fāzes beigas un arī pusēnas fāzes beigas. Aptumsumu būs iespējams novērot, ja debesis neaizklās mākoņi, portālu "Delfi" informēja Latvijas Astronomijas biedrība.

Pilna Mēness aptumsuma maksimālā fāze, kad Zemes ēnā atradīsies viss Mēness, būs plkst. 15.30, taču Mēness Latvijā lēks daudz vēlāk, tādēļ atkarībā no novērotāja atrašanās vietas ap plkst. 17.00 Latvijā būs redzams tikko uzlēcis Mēness ar aptumšotu diska augšējo daļu.

Šajā brīdī Latvijā debesis vēl būs gaišas, jo 31. janvārī visur Latvijā Mēness lēks saulrieta brīdī. Pilna aptumsuma daļējās fāzes beigas būs plkst. 17.11, bet pusēnas fāzes beigas būs plkst. 18.08.

Kā skaidro biedrībā, mazliet piemērotāki apstākļi aptumsuma novērošanai būs Latvijas austrumos. Piemēram, Daugavpilī Saule rietēs plkst. 16.45, bet Mēness lēks plkst. 16.47. Savukārt pašos Latvijas rietumos daļējās fāzes beigas faktiski nebūs novērojamas, jo, piemēram, Liepājā Saule rietēs plkst. 17.04, bet Mēness lēks plkst. 17.08, t.i., trīs minūtes pirms aptumsuma daļējās fāzes beigām. Rīgā Saule rietēs plkst. 16.50, bet Mēness lēks plkst. 16.51.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība, ne visi ir novērojami Eiropā. Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams 2015. gada 28. septembrī. 2016. gada 16. septembrī un 2017. gada 11. februārī bija novērojami divi pusēnas Mēness aptumsumi, bet 2017. gada 7. augustā Latvijā bija novērojams daļējs Mēness aptumsums.

Jau šogad naktī no 27. uz 28. jūliju Latvijā varēs labi novērot nākamo pilno Mēness aptumsumu.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To iespējams novērot ar neapbruņotu aci, atgādina astronomi.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Astronomija Mēness aptumsums
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form